Koronawirus

Będą karać za nieprzestrzeganie obostrzeń? Wojewoda wydał zarządzenie. „Sytuacja wymaga zdecydowanych działań”

Będą karać za nieprzestrzeganie obostrzeń? Wojewoda wydał zarządzenie. „Sytuacja wymaga zdecydowanych działań”

„Nie ma i nie będzie tolerancji dla nieprzestrzegania zasad związanych z pandemią” – czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Wojewoda Małopolski wydał zarządzenie, na mocy którego straże miejskie zostaną podporządkowane komendantom właściwych terytorialnie jednostek Policji. Co to oznacza?

„Sytuacja wymaga zdecydowanych działań. Nie ma i nie będzie tolerancji dla nieprzestrzegania zasad związanych z pandemią” – czytamy w urzędowym komunikacie. Jak zapowiada wojewoda; kontroli prowadzonych przez policję będzie jeszcze więcej. Ponadto w ostatnich dniach otrzymała wsparcie Wojsk Obrony Terytorialnej, a teraz pomagać jej będą straże miejskie i gminne.

Wojewoda Małopolski wydał zarządzenie, na mocy którego straże te zostaną podporządkowane komendantom właściwych terytorialnie jednostek policji. Oznacza to, że znów zobaczymy na ulicach wspólne patrole policjantów i strażników miejskich. Komendanci policji będą mogli również kierować patrole straży gminnych i miejskich według bieżących potrzeb.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

- Ta współpraca obejmie w szczególności zadania związane z weryfikacją realizacji nakazów, zakazów i obowiązków dotyczących walki z epidemią. Obostrzenia wynikają z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Każdy zatem musi ich zatem przestrzegać. To dla naszego wspólnego dobra. Dodatkowe kontrole, które będą realizowane przez Policję przy wsparciu straży miejskich i gminnych, służą temu, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita (PiS).

Czy działania prowadzone przez rząd ograniczą rozwój epidemii w Polsce?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 11%
 • raczej tak raczej tak 9%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 17%
 • raczej nie raczej nie 24%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 39%
 • Głosów: 455

W Małopolsce działają 33 straże miejskie/gminne. Do działań wspólnie z policją przewidziano 364 strażników. Polecenie Wojewody Małopolskiego obowiązuje od poniedziałku 12 października.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 12 paź

  Proszę o akt prawny, wg którego nakładane są/będą kary.
  Rozporządzenie jakiegoś ministra (z teczką czy bez) mnie nie interesuje.

  33 Odpowiedz
  • mknp@o2.pl 12 paź

   Nie jestem pewien, bo nie zagłębiałem się w tym temacie, ale przypuszczam, że będzie to na podstawie art. 46 b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
   Mandatu można oczywiście nie przyjąć, jednak funkcjonariusz będzie mógł zgłosić taką sprawę do sanepidu, który może nałożyć karę administracyjną, tę natomiast trzeba już bezwzględnie zapłacić, nawet jeśli odwołamy się do sądu.

   12 5 Odpowiedz
   • 14 paź

    Art. 46 tejże ustawy odnosi się do osób chorych lub podejrzanych o zakażenie, przy czym podejrzanym nie może być potencjalnie każdy, bo ustawą precyzuje, że musi to być uzasadnione podejrzenie, czyli np wykazywanie objawów choroby lub kontakt z osobą zakażoną.

    7 Odpowiedz
 • 12 paź

  masakra
  byly wybory to uciszyli ledwo wygrali i robia wirusa 2.0
  moze ludzie przejrza na oczy przy kolejnych wyborach
  ps milego dnia wszystkim :)

  21 12 Odpowiedz
  • mknp@o2.pl 12 paź

   marzenie ściętej głowy, większość nigdy nie przejrzy na oczy, następne wybory wygra PO, pewnie na dwie kadencje i tak jak ostatnio będzie narzekanie na PO i nadzieja że ludzie przejrzą na oczy, wtedy zmiana na PiS i tak w koło :/

   23 4 Odpowiedz
 • 12 paź

  Ciekawe zatem kto kontroluje limit osób w busach ,dziś rano ludzie leżeli na drzwiach wejściowych a nadal kolejni jeszcze wsiadali , to jest dopiero dystans społeczny . W tym całym tłoku oczywiście panieneczki nastolatki bez maseczek bo w końcu to głupio wygląda a tak na prawdę młodzież zakłada maseczkę tylko przy wsiadaniu bo kierowca inaczej nie zabierze a potem przychodzą na tył i po maseczkach .

  24 4 Odpowiedz
 • 12 paź

  Fascynują mnie te obostrzenia , mnóstwo nakazów i zakazów a i tak.gfzie ludzie dadzą radę to robią co chcą , tyko szkoda że jak się jednak covid okaże nie przyjemnym przeżyciem to dopiero będzie lament i wszyscy winni na około. Nikomu nie jest wygodnie w maseczce ale jednak wypada myśleć też o innych bo nawet mając odmienne od ogółu poglądy na pandemię to jednak jako osoby funkcjonujące w społeczeństwie odpowiadamy nie tylko za siebie . Ja mam tzw choroby towarzyszące i dzieci też więc fajnie by było jednak czuć się w miarę bezpiecznie ,ale tak na prawdę nikt o tym nie myśli że może ktoś inny jest w grupie większego ryzyka a jednak musi żyć i pracować. Podobnie z resztą w kościele nadal są u nas ludzie którzy maseczek nie noszą i ksiądz jako osoba mająca chyba jakąś władzę nad tym miejscem siedzi cicho.i udaje że jego to nie dotyczy

  9 21 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 12 paź

  straz miejska klasyk "mandaciki, blankieciki"

  24 Odpowiedz
 • 12 paź

  Kriss, żeby się wścieklizna nie roznosiła ಠ∀ಠ

  8 12 Odpowiedz
 • 20 paź

  Buhahhahah no szacun niedalej jak wczorej leciołem obok STRAZY WIEJSKI chyba obok gmachu urzedu mistrza SPINDZITZU i staly dwie ŁYMEN byz myseg. Zarejestrowała to moja kamera w proboszczoWozie bajerzyly jak by ich stringi z koronki spod giewnota cisneły. I co moszna MOSZNA a ponoc this village jest red zone buhahahhaha iha iha iha tutej nawet black zone nie pomoze. HAY jesli kcesz gawarit po ruski press UNO. Najciemni jezd pod latario.

  Odpowiedz

Zobacz więcej