Koronawirus

Padł dobowy rekord zakażeń w Polsce. Rząd wprowadza kolejne, ostrzejsze obostrzenia

Padł dobowy rekord zakażeń w Polsce. Rząd wprowadza kolejne, ostrzejsze obostrzenia

W czwartek 15 października Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane według których w kraju mamy rekordowe 8099 nowych przypadków koronawirusa i 91 zgonów.

Są też nowe obostrzenia. W strefach czerwonych nie można organizować imprez, a szkoły średnie i wyższe przechodzą w tryb zdalny.

Od początku zmagań z epidemią koronawirus w Polsce został potwierdzony u 149 903 osób. Zmarło 3308 chorych. W czwartek 15 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o rekordowej liczbie 8099 nowych przypadków (poprzedni rekord w dobowym przyroście padł w środę 14 października i wynosił 6526 zakażeń).

Najwięcej zakażeń odnotowano w województwach mazowieckim (1306) i małopolskim (1303). W Małopolsce do tej pory potwierdzono zakażenie koronawirusem w 19716 przypadkach z których 11715 uznano jako „ozdrowieńców”. Do tej pory z powodu covid-19 zmarło 281 osób.

Dzienne potwierdzone przypadki Covid-19 w powiecie myślenickim:

Największy przyrost dobowy w skali województwa odnotowano w Krakowie (540 osób), powiecie krakowskim (99 osób), miechowskim (57 osób), nowotarskim (54 osoby), myślenickim (52 osoby) i tatrzańskim (51 osób).

Do tej pory najwięcej zakażeń odnotowano w Krakowie (5221), powiecie nowosądeckim (1833), nowotarskim (1486), krakowskim (1207), limanowskim (1154) i myślenickim (1145). W pozostałych powiatach liczba ta nie przekroczyła jeszcze tysiąca.

Nowe obostrzenia

W całej Polsce od soboty trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy maseczki, maski, części odzieży, przyłbicy albo kasku ochronnego. Obowiązek ten dotyczy m.in. sklepów, ulic, środków komunikacji miejskiej, bulwarów, placów, promenad, parkingów leśnych, targowisk czy cmentarzy.

Czy działania prowadzone przez rząd ograniczą rozwój epidemii w Polsce?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 11%
 • raczej tak raczej tak 9%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 17%
 • raczej nie raczej nie 24%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 38%
 • Głosów: 458

W restauracjach, pubach i barach trzeba zachować bezpieczną odległość – na osobę powinny przypadać co najmniej 4 m kw. Dodatkowo w strefie czerwonej (powiat myślenicki) ograniczono czas pracy lokali gastronomicznych. Czynne są od 6.00 do 22.00.

Wszystkie potwierdzone przypadki Covid-19 w powiecie myślenickim:

Podczas dzisiejszego wystąpienia premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia. Podstawowe zalecenie premiera to "zostań w domu". - Jeżeli możemy pracować zdalnie, to pracujmy zdalnie - zaznaczył Morawiecki. - Izolacja ludzi starszych i pomoc im będzie decydować o sukcesie naszych działań. W całym kraju będą obowiązywać od soboty 17 października.

"Poradziliśmy sobie z COVID-19 wiosną i możemy sobie poradzić również teraz; poradzimy, wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko jak będziemy solidarni, będziemy razem postępować według zaleceń" - mówił. Podkreślał, że kontakty społeczne są na takim samym poziomie jak jak przed wybuchem pandemii. "Przestaliśmy się dystansować jedni od drugich i według obiektywnych danych znowu wróciliśmy do dużej mobilności społecznej i kontaktów społecznych" - tłumaczył.

Co się zmienia?

Żółte strefy: 

Gastronomia czynna w godz. 6-21. Poza tymi godzinami będzie można wydawać dania na wynos. 

W transporcie publicznym dostępnych będzie max. 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Imprezy okolicznościowe, wesela (od 19 października) do 25 osób i bez tańca. 

Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności.

W szkołach wyższych i ponadpodstawowych wraca nauczanie hybrydowe. 

Zamknięte baseny, siłownie i quaparki.

Czerwone strefy (0becnie powiat myślenicki): 

Placówki handlowe: do 5 osób przy kasach. 

Zakaz organizacji imprez okolicznościowych, wesel (od 19 października). 

Zgromadzenia publiczne do 10 osób. 

Nauczanie zdalne na uczelniach i w szkołach średnich.

Podróż transportem publicznym - max. 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Czy obawiasz się zarażenia covid-19?

 • bardzo boję się zakażenia
 • trochę boję się zakażenia
 • nie myślę o tym
 • w ogóle nie boję się zakażenia
 • Zobacz wyniki
 • bardzo boję się zakażenia bardzo boję się zakażenia 35%
 • trochę boję się zakażenia trochę boję się zakażenia 27%
 • nie myślę o tym nie myślę o tym 24%
 • w ogóle nie boję się zakażenia w ogóle nie boję się zakażenia 14%
 • Głosów: 527

Powiązane tematy

Komentarze

 • 15 paź

  Dzięki Pani/Panu grafikowi za te wykresy-dobra robota!

  9 21 Odpowiedz
  • mirek@ 16 paź

   Wykresy świetne! Portal gazeta robicie robotę, dla mnie jesteście numer jeden w regionie tak trzymać! 👏👏👏

   5 21 Odpowiedz
   • 16 paź

    Wykresy super, ale siania paniki

    26 3 Odpowiedz
    • mirek@ 16 paź

     🙂 Ty wpadasz w panikę bo widzisz wykres a ja tu widzę dane i informacje a o tym jakie działania podejmuje rząd 🤷🏻‍♂️ chętnie zobaczyłbym też działania samorządowców ale te są mizerne

     5 21 Odpowiedz
  • 16 paź

   Dlaczego na wykresie nie podają ilość wykonanych testów?!

   24 1 Odpowiedz
 • 15 paź

  znowu problem transportu powróci.. ech...znowu strach o utrate pracy w Krakowie z powodu obostrzeń... miejmy nadzieje,że prywatni przewoźnicy nie zwiną interesów..

  35 1 Odpowiedz
 • 16 paź

  Całe szczęście (w tym nieszczęściu), że na konferencjach prasowych występują zamaskowani bo patrzeć już na te g*by nie mogę.

  33 3 Odpowiedz
 • 16 paź

  Wykresy może i super tylko dlaczego już dziś pokazują ilość zakażeń na sobotę?

  22 1 Odpowiedz
  • 16 paź

   Dziękujemy za zwrócenie uwagi. Nazwy dni tygodnia były błędnie przetłumaczone.

   10 9 Odpowiedz
   • 16 paź

    Haha jak wszystko jest bledem i pomylka dobre dobre!!

    21 3 Odpowiedz
    • Jacek Karwatowski 17 paź

     A jaki mieliby mieć cel żeby podać liczbę przypadków o jeden do przodu? Pewnie to spisek żebyś myślał w sobotę że jest niedziela i zjadł niedzielny rosół dzień wcześniej 😂😂

     11 12 Odpowiedz
     • 17 paź

      Nic nie mówiłem o celu jaki mieliby mieć, tylko kilka osób zachwycało się wykresem, dlatego przyjrzałem mu się dokładnie.
      A Twój komentarz do mojego posta jest niesmaczny.

      12 8 Odpowiedz
 • 17 paź

  Świetny artykuł publicysty tygodnika "Sieci" Macieja Pawlickiego:
  "Druzgocąca pandemia manipulacji. "Na absurdalnej definicji są budowane decyzje zmieniające świat"

  Autor pokazuje w jaki sposób zmiana znaczenia słowa "choroba" przekłada się na decyzje rządów, przerażające statystyki, siejące strach informacje medialne. Wprowadzanie obostrzeń i kontroli. A co za tym wszystkim idzie nie tylko paraliż ale wręcz upadek wielu gałęzi gospodarki.

  Cytuję kilka zdań z powyższego artykułu:

  "(...) "Świat płonie! Pandemia unicestwia ludzkość! Musimy się pogodzić z narastającymi restrykcjami i wszystko podporządkować zatrzymaniu straszliwej, druzgocącej pandemii! Ta narracja dominuje w większości mediów. Poddają się jej rządy i obywatele. Nie widzą, że jest zbudowana na absurdzie.
  Narracja ta opiera się bowiem na radykalnej zamianie znaczenia kluczowego słowa CHOROBA. Bo choroba to – wedle tradycji, logiki, słownika PWN, polskiego prawa i wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia – zaburzenie funkcjonowania organizmu, nieprawidłowe działanie jednego lub wielu organów. Tymczasem dziś na gwałt wmawia się światu, że choroba to stan, gdy organizm funkcjonuje normalnie ale wykryto w nim wirusa. To definicja absurdalna. (...)"

  Tysiące naukowców podpisało "Wielką Deklaracja z Barrington" alarmując, że wzbudzanie paniki w sytuacji koronawirusa i wprowadzanie obostrzeń jest szkodliwe społecznie oraz medycznie, a w konsekwencji prowadzi do pogłębiania się biedy. Nawet WHO nawołuje rządy, żeby nie wprowadzać obostrzeń tylko zastosować model szwedzki, który najbardziej się sprawdził.

  Druga sprawa, to testy PCR o czym już wielokrotnie pisałam. Nie są narzędziem badawczym na którym można polegać. A na nich bazuje cały świat wbrew opinii tysięcy naukowców (!!!). Na szczęście w tej sprawie za jakiś czas będziemy mogli poznać decyzję sądu, Tylko, że do tego czasu jeszcze wielu ludzi straci pracę i obawiam się, że pewnych zmian nie będzie można już cofnąć. A na pewno nie przywróci to życia osobom, które doświadczając skutków tej rozdmuchanej paniki odebrały sobie życie .

  "Medialne straszenie koronawirusem! Politycy ponad Covid-19? M. Pawlicki wRealu24" YouTube

  Zawsze powtarzam, że na dany problem trzeba patrzeć z różnych perspektyw, bo każde zjawisko ma wiele płaszczyzn. Ten niezmiernie odkrywczy wywiad pokazuje jeszcze inne konteksty pandemii koronawirusa, przedstawia interesujące wnioski wraz z nawiązaniem do sfery sacrum jak również fragment historii życia Świętego Jana Pawła II:

  "Gadowski: pandemia, 5 dla zwierząt, zamach na gotówkę. Co kryje się za kurtyną? || PRAWY PROSTY" YouTube Pch24TV – Polonia Chrystiana

  Maleńki fragment:

  5:32 – Redaktor prowadzący: "Czy grozi nam lockdown kolejny? Jak Pan przewiduje?"

  Pan Gadowski: "Oby tak się nie stało ale niestety wszystko zmierza ku temu, że zostanie zastosowany lockdown czyli wyłączona zostanie gospodarka znowu. Znowu nie będziemy nic produkować i znowu setki tysięcy ludzi znajdzie się bez pracy. Tylko tym razem bezpowrotnie utracą swoje stanowiska pracy.
  Potem będą mogli pisać na Berdyczów dlatego, że nikt nie będzie temu winny. To jest taka dyfuzja odpowiedzialności. W psychologii społecznej jest to bardzo dobrze opisane zjawisko. Dyfuzja odpowiedzialności - to nie ja jestem winien. Ja tylko wykonuję polecenia. (...).

  To wiąże się z eksperymentem Stanleya Milgrama, w którym poddany eksperymentowi karał człowieka po drugiej stronie szyby szokami elektrycznymi za nieprawidłowe odpowiedzi. I OKAZAŁO SIĘ, ŻE PONAD 20 PROCENT NASZEJ POPULACJI JEST ZDOLNE KARAĆ ŚMIERTELNIE, śmiertelnym natężeniem prądu tą drugą osobę. Oczywiście ten drugi człowiek po drugiej stronie szyby był w zmowie z eksperymentatorem i tylko odgrywał rolę rażonego prądem.

  Ale potem, gdy pytano te osoby dlaczego to zrobiły stwierdziły: Przecież autorytet wydał mi takie polecenie. Ten człowiek w białym kitlu był autorytetem. W imię polecenia wydanego przez człowieka w białym kitlu ludzie byli gotowi karać śmiercią innych ludzi za błahe rzeczy. Za nieudzielenie prawidłowej odpowiedzi na jakieś pytanie. To jest eksperyment z lat 70-tych i on jak czarna chmura wisi dziś nad nami. Dlatego że w pewnym momencie miejmy nadzieję, że rozwieją się te chmury pandemiczne, że wyjdziemy na jakąś normalność. I wtedy zaczną padać pytania. Zaraz: Kto jest winien temu, że zniszczono gospodarkę? Kto jest winien temu, że setki tysięcy ludzi straciły chleb, dach nad głową? Możliwości życia? I wtedy się okaże, że nikt nie jest winien, że to jest sprawca zbiorowy. (...)'

  Przy okazji warto zapoznać się z wnioskami tzw. stanfordzkiego eksperymentu więziennego Philipa Zimbardo, który to eksperyment doczekał się dwukrotnej ekranizacji. (film "Eksperyment więzienny").
  Eksperyment Milgrama też był ekranizowany ("Eksperymentator"- 2015).

  Fragment wywiadu dotyczący zamachu na gotówkę wprawi w osłupienie - 35:20

  22 11 Odpowiedz
 • 17 paź

  Luna, nie pisz juz wiecej, nie przeklejaj tekstow ani linkow. To juz jest męczące!!!

  7 20 Odpowiedz
 • 17 paź

  Ale ja ich absolutnie nie czytam!!! Pod kazdym postem to samo to juz nudne sie robi. Podziwiam ile czasu trzeba zmarnowac zeby wszystko to obejrzec przeczytac, a potem sfiksowac tak jak Luna.

  6 19 Odpowiedz
 • 17 paź

  Zamkli już lasy? Bo przy 500 przypadkach zamkli cd

  17 1 Odpowiedz
 • 17 paź

  Uwielbiam pogłębianie wiedzy i poszerzanie horyzontów. Bynajmniej nie szkoda mi czasu na szukanie informacji z różnych źródeł. Tym bardziej, iż doskonale wiem, że to, co podają nam media mainstreamowe, to w dużej mierze produkt inżynierii społecznej. To zjawisko nasila się od wielu lat. Kto nie wierzy może poczytać w sieci o Instytucie Tavistock czy Instytucie Kinseya. I oczywiście trzeba wiedzieć w czyich rękach są dane media... Ale teraz nie o tym.

  Szykują się ogromne zmiany i niestety liczne zwolnienia. Jest sporo informacji na ten temat. Jeśli nic nie zrobimy, to będzie wielki kryzys.

  "Sklepy bez kas, fabryki bez pracowników itd. To bez malweru19 byłoby nie do wprowadzenia." YouTube
  "Witt: Pandemia jest tak pożyteczna, że gdyby jej nie było, to trzeba byłoby ją sobie wymyślić!" YouTube

  23 7 Odpowiedz
 • 17 paź

  Ja jeszcze dodam na marginesie że pozostałą produkcję krajową wyprowadzi z kraju Chińczyk:
  Jak Chińczycy wykupują europejskie firmy

  16 Odpowiedz
 • 17 paź

  Jedna z "teorii spiskowych" mówi o tzw. Wielkim Resecie. Otóż parę informacji już nie spiskowych lecz faktów na ten temat:

  Ważne decyzje zapadają podczas obrad Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, któremu przewodzi Pan Klaus Schwab.

  Poniższe cytaty pochodzą z independenttrader.pl artykuł pt. "Globaliści planują Wielki Reset"

  Co szykują dla nas, to można poczytać w wymienionym artykule. Między innymi:

  "Wielki Reset niczym Agenda 2030
  Organizatorzy „Wielkiego Resetu” wymieniają też 3 konkretne priorytety. Pierwszy z nich to pójście w kierunku „ekonomii współdzielenia” (...)" Czyli my mamy się jeszcze bardziej dzielić tym, co wypracujemy!

  A co oligarchowie planują dla siebie? Cytuję poniżej:

  Tak było:
  "Ostatecznie, jak wynika z analiz Credit Suisse, od 2008 do 2017 roku udział 1% najbogatszych osób w globalnym bogactwie wzrósł z 42,5% do 50,1%.
  (...)"
  Tak będzie:
  "Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że wszystkie te priorytety (zmiany w podatkach od bogactwa, dążenie do zrównoważonego rozwoju, nakłady na szczepionki) opłacą się głównie najbogatszym. Brytyjska Biblioteka Izby Gmin szacuje, że w 2030 roku wspomniany udział 1% najbogatszych w światowym majątku dojdzie do 64%. Stanie się tak, jeśli globaliści faktycznie wprowadzą te nowości, które najczęściej pojawiają się na ich konferencjach. Wypiszemy je poniżej wraz z komentarzem do każdej z tych zmian. (...)"
  Warto o tych ich planach poczytać...

  Do tematu Światowego Forum Ekonomicznego i jego planów pod nazwą Wielki Reset odnosi że też Pan Masny w materiale dostępnym na YouTube
  "94. Nasi władcy chcą jakichś "instytucji" ponad państwami i firmami."

  18 9 Odpowiedz
 • 18 paź

  Nadeszły czasy wielkich światowych przemian. Rewolty we wszystkich dziedzinach życia. Oligarchia posiadająca 50 procent światowego bogactwa pragnie mieć większą władzę... W USA może wybuchnąć rewolucja. Punktem odniesienia prelegenta z poniższego materiału są refleksje o cywilizacji życia Świętego Jana Pawła II.

  Chodakiewicz o CYWILIZACJI ŚMIERCI 2020 - czy świat zmierza ku zagładzie? || NczasTV YouTube

  Cytują wstęp:

  0: 50 "Jeżeli chodzi o sytuację w Stanach Zjednoczonych to mamy przed rewolucję na ulicach oddolną. Tylko w rzeczywistości jest to rewolucja odgórna. Oligarchia zdecydowała się narzucić swój system wartości, bo jedyną rzecz jaką tak naprawdę miliarderzy mają wspólną z oddolnymi marksistami, to jest właśnie rewolucja seksualna. Dziś alternatywny układ kształtuje się wszędzie pod uderzeniami taranu rewolucji obyczajowej, seksualnej. To właśnie to zjawisko Święty Jan Paweł II nazwał CYWILIZACJĄ ŚMIERCI. Przeciwstawił jej CYWILIZACJĘ ŻYCIA.

  Cywilizacja śmierci to układ totalnej inżynierii społecznej wdrażanej w rytm rewolucji seksualnej, od kontroli urodzin, antykoncepcja, aborcja przez indoktrynację dzieci, rozlegulację ciała ludzkiego i życia intymnego aż do eutanazji. Najbardziej ekstremalna i bezpośrednia wersja to antynatalizm czyli propozycja żeby dzieci w ogóle się nie rodziły. Czyli że ludzkość powinna porostu zniknąć. Cywilizacja śmierci propagowana jest radykalnie przez Partie Śmierci czyli rewolucjonistów obyczajowych. (...)"

  Ciekawe rozważania, które warto przemyśleć.

  16 10 Odpowiedz
 • 18 paź

  Doradca rządu w sprawach "pandemii", wirusolog prof. Włodzimierz Gut udzielał wywiadu dla Super Expresu. Istotne argumenty:

  "Mamy już trzecią falę KORONAWIRUSA: Przerażające prognozy eksperta!" YouTube

  Cytuję fragment:

  od 11:40

  "Pani Redaktor: Panie profesorze kiedy Pana zdaniem świat poradzi sobie z pandemią koronawirusa? Jesteśmy w stanie w ogóle odpowiedzieć na to pytanie czy to jest wróżenie z fusów na razie?

  Profesor Gut: To znaczy z punktu widzenia tzw. myślenia zdroworozsądkowego mógłby to zrobić. Z punktu widzenia rozgrywek, które są przy okazji prowadzone NIGDY.

  Pani Redaktor: Co to znaczy, że przy okazji są prowadzone jakieś rozgrywki?

  Profesor Gut: W momencie kiedy zaczynają się działania przechwytywania szczepionki, prób monopolizacji przez poszczególne kraje, rozproszenia właściwie wszystkich działań jak tylko się da. No i KONIECZNOŚCI UTRZYMANIA PEWNEJ LICZBY ZACHOROWAŃ, CHOCIAŻBY PO TO, ŻEBY SWOJE SZCZEPIONKI ROZPROPAGOWAĆ NIE WIERZĘ, ŻE ŚWIAT SOBIE PORADZI. ALE NIE JEST TO WYNIK STRASZLIWEGO WIRUSA TYLKO PRZYJĘTYCH EGOISTYCZNYCH INTERESÓW POSZCZEGÓLNYCH.

  Pani Redaktor: Czyli mam rozumieć, że kwestia istnienia w dalszym ciągu epidemii koronawirusa jest w interesie FIRM FARMACEUTYCZNYCH. Dobrze interpretuję to co Pan mówi?

  Profesor Gut: Między innymi ale nie tylko.

  Pani Redaktor: To jeszcze w czyim interesie?

  Profesor Gut: Koronawirus daje bardzo szerokie możliwości. Od możliwości protestu do możliwości zamykania i zacieśniania. Zależy w czyje ręce wpadnie pomysł." (...)'

  Czy to wymaga komentarza?

  15 9 Odpowiedz

Zobacz więcej