Kultura

Kino Muza: 21 seansów tygodniowo. „Nie trzeba jechać do Krakowa, żeby obejrzeć dobre kino w nowoczesnym wydaniu”

Kino Muza: 21 seansów tygodniowo. „Nie trzeba jechać do Krakowa, żeby obejrzeć dobre kino w nowoczesnym wydaniu”
Fot. Michał Ziębia/MOKiS

Najstarsze i najdłużej funkcjonujące na terenie powiatu myślenickiego Kino „Muza” idzie z duchem czasu. Poza premierami filmowymi i seansami dla wszystkich miłośników kinematografii, kino unowocześnia się nie tylko jeśli chodzi o repertuar, ale i o infrastrukturę

 

„Muza” to kino cyfrowe z dobrym nagłośnieniem (dolby surround 5.1) i możliwością wyświetlania filmów również w technologii 3D. Projektor cyfrowy oraz procesor dźwiękowy w kinie zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie.

Dużym atutem jest również przestronna sala będąca w stanie pomieścić 396 osób, co nawet w czasie pandemii zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa dzięki osobnym wejściom i wyjściom przy zachowaniu wymogów reżimu sanitarnego i przepisowych odległości pomiędzy widzami.

Wkrótce uruchomiona zostanie usługa sprzedaży biletów online z możliwością ich okazywania na urządzeniach mobilnych.

Piotr Szewczyk, Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu: Nikt z nas nie da stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa, ale dokładamy wszelkich starań by te warunki stwarzać. Mamy ogromy atut, jakim jest duża, przestronna sala. Ryzyko ograniczamy w ten sposób praktycznie do minimum.

Chcemy, żeby mieszkańcy Myślenic zrozumieli, że wyjazd poza miasto nie jest konieczny. Nie trzeba mieć prawa jazdy czy korzystać z busów czy autobusu. Kino w Myślenicach mamy na miejscu, niejako po drodze.

Wcale nie trzeba jechać do Krakowa, by obejrzeć dobre kino w nowoczesnym wydaniu. Przez sześć dni w tygodniu można oglądać ciekawe filmy, które zadowolą wytrawnych znawców sztuki filmowej, a także przyciąga widzów spragnionych najgłośniejszych premier. Jednak repertuarowe nowości to nie wszystko.

 

Grają dla każdego

Filmy w kinie „Muza” wyświetlane są bez względu na frekwencje – nawet dla jednego widza. Takie podejście ma sprawić, że widzowie nie muszą się obawiać, że mimo przyjścia do Kina nie zdołają obejrzeć wybranego tytułu. To wszystko ukłon w stronę klientów, by poczuli, że kino faktycznie jest miejscem, które jest otwarte i atrakcyjne.

- Zależy nam bardzo, żeby kino „Muza” zafunkcjonowało w świadomości mieszkańców nie tylko Myślenic, ale szerzej całego powiatu. Dziś wiele osób pytanych co wie o kinie odpowiada, że niewiele. Niektórzy nawet niewiedzą, że kino istnieje. Chcemy to zmienić będąc bardziej elastycznym i rozpoznawalnym elementem czasu wolnego i rozrywki – wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS

Kino dla Dzieci i Kino familijne

Najmłodszych widzów zapraszamy na animacje oraz wydarzenia dedykowane dzieciom (przy okazji wakacji, ferii, Dnia Dziecka i Mikołajek) w którym pokazujemy najnowsze wybrane produkcje kina dziecięcego. Kino „Muza” przygotowuje zawsze na ekranie filmowe niespodzianki dla dzieci – od poranków z bajkami vintage, po bajkowe wakacje.

- W weekendowe popołudnia już od godziny 14.00 zazwyczaj gramy tytuły dla młodszej widowni. To przecież doskonała okazja spędzenia razem czasu bez konieczności organizacji wyjazdu do Krakowa czy innej większej miejscowości – komentuje Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS

Filmy w kinie „Muza” wyświetlane są bez względu na frekwencje – nawet dla jednego widza. Widzowie nie muszą się obawiać, że nie zdołają obejrzeć wybranego tytułu.

Rodziców najmłodszych widzów zapraszamy na fanpage Kina „Muza”, gdzie na bieżąco uaktualniamy informacje o wydarzeniach dla dzieci.

 

Filmy dokumentalne, transmisje koncertów i DKFy

Dla szukających tradycyjnej formuły dyskusyjnych spotkań, mamy możliwość zorganizowania Dyskusyjnego Klubu Filmowego i rozmów z zaproszonymi gośćmi, reżyserami, pisarzami, specjalistami z różnych dziedzin, inspirowane filmem, o istotnych dla wszystkich sprawach.

- Jeśli jest grupa filmowych zapaleńców to zapraszamy do współpracy. Razem możemy na kinowym ekranie nie tylko obejrzeć interesujące nas tytułu, ale dla członków takiego Klubu jesteśmy gotowi przygotować specjalny, atrakcyjny pakiet kinowy, który będzie uprawniał na przykład do tańszych biletów czy udziału w happeningach filmowych. Tych, którzy chcieli by taki Klub współtworzyć zapraszamy do kontaktu – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS.

Nie zapominamy też o bardziej dojrzałych widzach, którym serwujemy dobre kino w ramach pokazów specjalnych (albo z aktualnego repertuaru, ale też sprowadzamy filmy na zamówienie).

W kinie „Muza” coś dla siebie znajdą koneserzy muzyki. Do tej pory kino prowadziło retransmisje z „METROPOLITAN OPERA” w Nowym Jorku, jesienią pojawią się retransmisje KONCERTÓW w ramach powracającego cyklu „Muza w Muzie”.

 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Na tym, że Kino Muza się nieustannie rozwija korzystają również uczniowie myślenickich szkół, którzy od dwóch lat uczestniczyli w Kinie Muza w zajęciach "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". To tu poznają, a następnie dyskutują o filmach dostosowanych do ich wieku, poruszających ciekawe i ważne kwestie. Otrzymują również dodatkowe materiały dydaktyczne i propozycje scenariuszy lekcyjnych dotyczących wątków poruszanych w danym filmie.

To nie koniec możliwości Kina „Muza” i przestrzeni MOKiS, gdyż w Galerii Sztuki Współczesnej znajdującej się w podziemiach MOKiS przed lub po seansie można obejrzeć aktualne wystawy i ekspozycje. Galeria może również służyć jako punkt odniesienia do aktualnego tematu filmowego, czy wystaw filmowych plakatów przygotowanych we współpracy z MOKiS.

Wcale nie trzeba jechać do Krakowa, by obejrzeć dobre kino w nowoczesnym wydaniu.

- Tu naszą ofertę kierujemy już nie tylko do uczniów, ale przede wszystkim do nauczycieli. Proces dydaktyczny można wzbogacić o elementy edukacji filmowej. Tak ważnej w dzisiejszym nauczaniu. Kino doskonale uzupełnia literaturę, historię czy sztukę. Jesteśmy gotowi grać tytuły zamówione przez nauczycieli, zająć się całą organizacją licencji, praw, itp. Uczniowie przychodzą do kina i rozszerzają swoje kompetencje. Także nasi pracownicy służą stosownym wsparciem m.in. z zakresu nowych mediów, sztuk pięknych, wystawiennictwa, itp. Całość to bardzo ciekawa układanka różnych form nauczania – kontynuuje Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS.

Nawet w czasie lockdownu, nie mając możliwości bezpośredniego kontaktu z widzami, kino organizowało internetowe festiwale filmowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Wypełnij ankietę, wygraj zaproszenie na film

- Nasz program opracowujemy z ogromną starannością, ale czekamy też na Państwa sugestie i propozycje! Jeśli czytelnicy chcieliby się z nami podzielić uwagami, albo wspólnie z nami budować markę kina – zachęcamy do udziału w ankiecie.  Biorąc w niej udział można wygrać podwójne zaproszenia do Kina Muza.

Materiał powstał we współpracy z Myślenickim Ośrodkiem Kultury i Sportu.

Powiązane tematy

Zobacz więcej

Umarł dziś Towarzysz Stalin
Historia Lekkostrawna 1

Umarł dziś Towarzysz Stalin

Myślenice, rok 1953. Poniedziałkowy wieczór zgasił światło i tak przykrótkiego marcowego dnia. Jest zimno. Strach skuł miasto cienką warstwą lodu. Trwa epidem...