Wiśniowa

Gminna oczyszczalnia gotowa. Remont przejdą też zbiorniki wody pitnej

Gminna oczyszczalnia gotowa. Remont przejdą też zbiorniki wody pitnej
Fot. UG Wiśniowa

Zakończyła się budowa kompleksu oczyszczalni ścieków w Poznachowicach Dolnych. Mieszkańcy mogą zgłaszać wnioski o wykonanie nowych przyłączy. Gmina podpisała również umowę na remont dwóch zbiorników wody pitnej

 

Zakończył się rozruch nowej oczyszczalni ścieków w Poznachowicach Dolnych w gminie Wiśniowa. „Na podstawie otrzymanych wyników badań laboratoryjnych ścieków oczyszczonych można stwierdzić, że oczyszczalnia pracuje z bardzo wysoką sprawnością” – informuje UG Wiśniowa. Od 2 listopada mieszkańcy mogą występować o wydanie warunków technicznych na wykonanie nowych przyłączy kanalizacyjnych do wybudowanej gminnej sieci kanalizacji sanitarnej i rozpocząć realizację swoich przyłączy.

- Kiedy przyszedłem do gminy, poprosiłem o wyliczenie strat wody, z którego wynikało, że gdzieś ucieka nam ok. 60% jej zasobów. Wcześniej to była sytuacja z serii „Dobra jest! Jest woda i ma być”, a jak mieszkańcy dopytują o rozbudowę wodociągów, to muszę im tłumaczyć, że do momentu, kiedy nie ograniczymy strat, to nie będziemy mieć więcej wody w całym systemie i nie będziemy mogli rozwijać sieci, bo zabraknie wody w rurach. Zainwestowaliśmy w studnie wodomierzowe, zdalne odczyty, specjalistyczny program do monitoringu sieci i alarmowania nagłych wzrostów przepływów; teraz założymy jeszcze monitoring na ujęciach. Część ludzi to rozumie, część jeszcze nie. Wszystkie te działania mają służyć zapewnieniu bezpieczeństwa zaopatrzenia w wodę mieszkańców gminy. Dopiero po uszczelnieniu systemu wodociągowego i przyłączu do zewnętrznego źródła zasilania w wodę, będzie można rozbudowywać wodociągi. Myślę nad oficjalną abolicją, aby przeprowadzić ją w taki sposób jak MZWiK Myślenice

w rozmowie z nami mówi Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa.

Oczyszczalnia była realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a jej projekt opracowano w 

 

poprzedniej kadencji. Budowa oczyszczalni ścieków wraz z infrastrukturą techniczną w miejscowości Poznachowice Dolne kosztowała 17.1 mln, a budowa sieci kanalizacji sanitarnej na odcinku Wiśniowa – Poznachowice Dolne kolejne 7.8 mln zł. Całkowita wartość projektu to 24.9 mln zł, a dofinansowanie wyniosło 10.1 mln zł.

- Umowę na budowę oczyszczalni podpisałem po kilku miesiącach. Zdawałem sobie sprawę, że mając 3,5 mln zł na inwestycje na rok i rozpoczynając budowę, zaciągnę kredyt i spłacając co roku 1,4 mln zł, zostanie mi na inwestycje nieco ponad 2 mln. To była niepopularna decyzja, ale konieczna. Zaniechanie budowy byłoby krótkowzroczne, oczyszczalnia musiała powstać i mimo, że to wielomilionowa inwestycja, gdybyśmy jej nie wykonali, każdego roku ponosilibyśmy z tego tytułu finansowe konsekwencje – tłumaczył wójt.

 

W ramach budowy kompleksu oczyszczalni ścieków w Poznachowicach Dolnych powstała pompownia ścieków surowych, budynek techniczny, dwa kryte reaktory biologiczne, punkt zlewny ścieków i osadów dowożonych, zbiorniki uśredniające ścieków i osadów dowożonych, zbiornik stabilizacji osadu z zagęszczaczem, wiata pod agregat prądotwórczy, budynek garażowy z wiatą, dwie wiaty na osad odwodniony, zbiornik retencyjny wód deszczowych, studnia pomiarowa ścieków oczyszczonych, studnia wody technologicznej, komunikacja wewnętrzna oraz ogrodzenie terenu.

 

Zbiorniki wody pitnej czeka remont

Zbiorniki w Lipniku, gdzie gromadzona i uzdatniania jest woda dla mieszkańców tej miejscowości i części Wiśniowej przejdą modernizację. Umowę na jej wykonanie wójt podpisał w piątek 13 listopada.

W ramach prac zostanie wykonany m.in. montaż filtrów (zespołów filtrujących pracujących w układzie równoległym), a w celu dezynfekcji wody zaprojektowano pompę dozującą podchloryn sodu wraz ze zbiornikiem (pompa wyposażona będzie w alarm niskiego poziomu oraz braku cieczy w zbiorniku). Jako zabezpieczenie bakteriologiczne na każdym ze zbiorników wody zaplanowano dodatkowo lampę UV. Zbiorniki wody zostaną także gruntownie wyczyszczone, uszczelnione i zabezpieczone antykorozyjnie. Armatura oraz orurowanie zostaną wymienione na nowe, a wewnątrz pomieszczenia technicznego zostanie zamontowana wentylacja mechaniczna.

Modernizacja pierwszego zbiornika wody potrwa do końca 2020 roku, natomiast drugi powinien zostać zmodernizowany do kwietnia 2021 r. Remont jest współfinansowane ze środków Województwa Małopolskiego w wysokości 150 tys. zł. Podczas nawałnicy jaka przeszła nad powiatem w czerwcu tego roku, największe straty na ujęciach wody odnotowano w zbiornikach w Lipniku.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej