logo-web9
Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki: Szczepionki będą darmowe i dobrowolne. Podał wstępną datę

Premier Mateusz Morawiecki podał wstępną datę szczepienia Polaków przeciwko COVID-19. „Szczepienia będą dobrowolne i darmowe dla wszystkich chętnych” – mówił

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki (PiS) poinformował, że rząd zamówił 45 mln dawek szczepionek przeciwko Covid-19. Jak dodał; najprawdopodobniej będą dostępne w lutym 2021 roku.

– Szczepienia przeciwko COVID-19 będą dobrowolne i darmowe dla wszystkich chętnych. W pierwszej kolejności będą szczepieni pracownicy służb medycznych (lekarze, pielęgniarki, diagności laboratoryjni, ratownicy medyczni etc.), pracownicy domów opieki, pracownicy służb mundurowych, a także osoby starsze, głównie po 70.-75. roku życia. Szczepionka będzie darmowa dla wszystkich tych, którzy będą chcieli. Będzie też dobrowolna, ale zachowajmy się tutaj jak najbardziej odpowiedzialnie. Nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego – mówił szef rządu.

Punkty szczepień znajdować się będą w szpitalach (POZ), ale również w mobilnych jednostkach medycznych oraz w szpitalach rezerwowych.

Co trzeba będzie zrobić, by zaszczepić się na COVID-19?

1. Trzeba będzie się zarejestrować online lub tradycyjnymi metodami.
2. Zgłosić się do punktu szczepień.
3. Prowadzić obserwację po szczepieniu.
4. Zgłosić się na kolejne szczepienie po 21 dniach (w przypadku szczepionek dwudawkowych).

Weź udział w sondażu!

Łącznie od początku pandemii w Polsce odnotowano 1 mln 13 tys. 747 przypadki zakażeń. Zmarło 18 tys. 208 osób. 

 

Powiat Myślenicki. "W punktach wymazowych są pustki"

Podczas wczorajszego posiedzenia radnych w starostwie, Józef Tomal przedstawił sytuację epidemiologiczną w powiecie myślenickim. W swoim wystąpieniu podkreślał znaczący spadek zachorowań, porównując go do poziomu z początku epidemii.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Jak mówi, te w przeciągu dwóch tygodni spadły średnio ze 150 dziennie do około 10. Dotychczas w powiecie myślenickim od początku pandemii, do 1 grudnia odnotowano 4420 zakażeń i 58 zgonów .

- W ostatnich dniach sytuacja diametralnie się zmieniła. Jeszcze do 18 listopada mieliśmy średnio 150 zakażeń dziennie. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników, ale pewnie lockdown szkół i inne obostrzenia w zakresie usług gastronomii, i hoteli spowodowały, że od 24 listopada liczba zakażeń w powiecie myślenickim radykalnie się zmniejszała. Dzisiaj mamy ich 11, ale wczoraj było tylko 8 zakażeń – jak z początku epidemii na wiosnę. Od 2-3 miesięcy wielu Polaków świadomie nie bada się i nie robi wymazów, ani badań genetycznych. Średnia liczba dzienna punktów wymazowych w Dobczycach wynosi od 20 do 30, w Myślenicach od 4 do 10, a przy szpitalu od 10 do 20. W tych punktach wymazowych są pustki – mówił Józef Tomal.

Potwierdzone przypadki Covid-19 w powiecie myślenickim:

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!