Koronawirus

Ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w Małopolsce. Pierwsza była oddziałowa ze Szpitala Uniwersyteckiego

Ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w Małopolsce. Pierwsza była oddziałowa ze Szpitala Uniwersyteckiego

W niedzielę 27 grudnia wykonano pierwsze szczepionki przeciwko covid-19. Jako pierwsi pod igłę trafiła kadra medyczna

W sobotę 26 grudnia do Polski trafiła pierwsza partia szczepionki przeciwko COVID-19. Spośród 10 tys. dawek 1300 przesłano do Małopolski. Najwięcej, bo 825 – do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zaś po 75 dawek do sześciu innych małopolskich placówek w Krakowie, Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu.

Na liście małopolskich szpitali węzłowych, które otrzymają szczepionki w najbliższym czasie znajduje się również myślenicka placówka.

Szczepienia w województwie rozpoczęły się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jak informuje biuro wojewody; pierwszą Małopolanką, która poddała się szczepieniu była oddziałowa opiekującą się pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Wszyscy zaszczepieni tego dnia należą do tzw. grupy 0, która zgodnie z Narodowym Programem Szczepień została określona jako grupa szczególnego narażenia na zakażenie. Należą do niej: pracownicy szpitala węzłowego, pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych, osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.

Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

 • tak tak 31%
 • nie nie 51%
 • jeszcze nie wiem jeszcze nie wiem 18%
 • Głosów: 1276

W szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, przeciw COVID-19 będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny. Te jednostki zaszczepią swój personel, ale także personel innych placówek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.

Szczepienia przeciwko COVID-19 są darmowe i dobrowolne.

Powiązane tematy

Teraz fala szczepień?
Koronawirus 1

Teraz fala szczepień?

Po tym, jak opadła trzecia fala pandemii koronawirusa, wezbrała kolejna. Tym razem w postaci powszechnych szczepień W ostatnich tygodniach trzeciej fali koro...

Komentarze (30)

 • 30 gru 2020

  bono, bardzo chętnie oddam Ci swoją dawkę, żona też podpowiada, że chętnie odstąpi.
  Będziesz więc zdrów jak ryba !

  27 5 Odpowiedz
 • 28 gru 2020

  Szczepionka na Covid-19 podawana jest w stanach od niespełna tygodnia, a osoby, które doznały powikłań poszczepiennych są już liczone w tysiącach.

  To nie są dane sondażowe lub przewidywania, tylko oficjalne dane z departamentu zdrowia Stanów Zjednoczonych. Na stronie cdc.gov zamieszczono dokument, według którego już u 3150 osób zaobserwowano ciężkie powikłania po przyjęciu szczepionki.

  Mowa tu uszczerbku na zdrowiu na tyle poważnym, że:
  – nie są w stanie normalnie funkcjonować
  – nie są w stanie nadal pracować https://nczas.com/2020/12/26/juz-ponad-3-tysiace-osob-w-usa-ma-ciezkie-powiklania-po-szczepionce-na-covid-19/?fbclid=IwAR254XRvEDeLuUAiclZc0NX4HJuphDb9OAQNW8HIHo8QPdNsFizJG49S2_M

  26 6 Odpowiedz
 • 31 gru 2020

  Jasne ze jedzenie szkodzi powietrze tez wazne zeby kazdy mial wybor jak z jedzeniem chcesz jesc fast foody ok jesz chcesz sie szczepic zrob to ale nie ze jak sie nie zaszczepie np nie polece na wakacje bo to juz nie jest wolnosc wyboru

  24 5 Odpowiedz
 • 27 gru 2020

  Ja też mam średnie wykształcenie i podobnie jak pewnie 90 kilka % mi podobnych nie wiem co to jest mRNA. Nie było mi to nigdy do niczego potrzebne. Dla mnie najważniejsze znaczenie ma to czy szczepionka jest skuteczna i bezpieczna.

  24 3 Odpowiedz
 • 28 gru 2020

  Najlepiej wiedzę pozyskiwać ze źródła... czyli ze stron Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:

  Dokument otworzy się po wpisaniu niniejszej frazy:

  "Informacja Prezesa Urzędu z dnia 23.12.2020 r. o publikacji w językach narodowych UE decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej dopuszczenia do obrotu na terytorium UE szczepionki przeciw COVIDー19 Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech"

  Załącznikiem do ww. decyzji są druki informacyjne szczepionki, tj. Charakterystyka Produktu Leczniczego

  Ta podlinkowana w tym dokumencie "Charakterystyka Produktu Leczniczego" zawiera dane o szczepionce.

  23 4 Odpowiedz

Zobacz więcej