Społeczeństwo

Prezentowe inspiracje na Dzień Babci

Prezentowe inspiracje na Dzień Babci

Pierwszy miesiąc w roku to okres, w którym szczególnie docenia się najstarszych członków naszych rodzin - odpowiednio 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka.

Dzisiejszy artykuł nieco przybliży genezę wcześniejszego ze świąt i przedstawi celebrowanie Dnia Babci poza granicami Polski. Zaproponujemy także kilka rozwiązań w kwestii wyboru upominku - dzięki nim 21 stycznia wywoła uśmiech na twarzy niejednej obdarowanej seniorki.

Dzień Babci w Polsce

Powstanie Dnia Babci w Polsce nie zrodziło się na Zachodzie lub w USA, jak uważa wiele osób, lecz powstało drogą ciekawego splotu wydarzeń. Wszystko zaczęło się w latach 70-tych ubiegłego wieku, kiedy to z inicjatywą utworzenia takiego święta wyszło czasopismo lifestyle-owe “Kobieta i Życie”. Do popularyzacji owego postulatu przyłączył się “Express Poznański”, a w 1966 roku warszawski “Express Wieczorny” ogłosił 21 stycznia Ogólnopolskim Dniem Babci. Równolegle, jedna z poznańskich aktorek (znana głównie z roli dobrotliwej staruszki) obchodziła swoje 85. urodziny, owocem czego był prezent wręczony przez dziennikarzy “Expressu Poznańskiego”. Tym podarunkiem był tort z napisem “Dla Babci”, który szybko stał się symbolem nowo przyjętego święta.

Dzień Babci na świecie

Znane porzekadło głosi, że co kraj, to obyczaj - nie inaczej jest w przypadku celebrowania Dnia Babci. Przeglądając tradycje związane z tym świętem w innym kraju, stworzyliśmy listę 7 najciekawszych zwyczajów kultywowanych za granicą.

  1. Stany Zjednoczone nie mają osobnego Dnia Babci ani Dnia Dziadka - jedno, unitarne święto pod nazwą “National Grandparents Day” obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, a jego symbolem jest niebieska niezapominajka.

  2. Bułgarski Dzień Babci - Babi Den - to święto nie tylko seniorek, ale także wszystkich mam i dzieci - w tym dniu prezenty wręcza się także najmłodszym i mamom, ale to do babci trafiają najokazalsze i najpiękniejsze podarunki.

  3. Japońskim odpowiednikiem Dnia Babci i Dziadka jest Keiro-no hi, czyli Dzień Szacunku dla osób w podeszłym wieku. Nie ma odgórnie przyjętej granicy wiekowej, w której osoba uważana jest za seniora, toteż składanie życzeń odbywa się na własną odpowiedzialność. Znane są przypadki, w których młodsi seniorzy wszczynali kłótnie i awantury z powodu złożenia życzeń.

  4. Na Filipinach Dzień Babci wiąże się z licznymi przywilejami - seniorki przyjmowane są do lekarzy nieodpłatnie i z prawem pierwszeństwa, restauracje proponują bezpłatny obiad, a właściciele kwiaciarni wręczają wiązanki kwiatów odwiedzającym je starszym paniom.

  5. Otwarciem francuskiego Dnia Babci jest konsumpcja z seniorką tradycyjnej Cafe Grand Mere, czyli “kawy babuni”, co dzieje się to w pierwszą niedzielę marca. W tym dniu specjalne stowarzyszenie “Fete des grand-meres” (Uroczystość Babć) organizuje tradycyjne pochody “Mamif’estation”.

  6. Hiszpanie łączą Święto Dziadków z kościelnym wspomnieniem świętego Joachima i świętej Anny, czyli rodziców Maryi, Matki Bożej. Tradycją jest modlitwa w intencji Babć i Dziadków wraz z podziękowaniami za wysiłek włożony w wychowanie wnucząt i opiekę nad nimi.

  7. Podobną do hiszpańskiej praktyki stosują Włosi, którzy łączą Dzień Babci i Dzień Dziadka z przypadającym na 2 października wspomnieniem Aniołów Stróżów.  

SPA

Wiele naszych babć odczuwa już swoje doświadczenie życiowe oraz wiek, który rządzi się pewnymi prawami. Bolące plecy, spracowane dłonie, pojawiające się pierwsze zmarszczki - to tylko wybrane przykłady “atrybutów” nieodłącznie związanych z okresem senioratu. Dobrym pomysłem będzie więc podarowanie seniorce chwili dla siebie, podczas której zazna odżywczej regeneracji lub odprężającego rozluźnienia. Tę rolę znakomicie wypełnią pakiety SPA oraz oferty salonów masażu, jak również vochery na pobyt w hotelu z kompletem zabiegów relaksacyjnych. Zabiegi przeprowadzane przez profesjonalistów z pewnością pomogą odpocząć i zapomnieć choć na chwilę o codziennych obowiązkach naszym spracowanym babciom.

Nordic walking

Aby pozostać w pełni sprawności fizycznej i cieszyć się nienagannym zdrowiem, warto hartować swojego ducha poprzez liczne aktywności. Jedną z nich może być nordic walking, czyli uniwersalny, dostępny dla każdego marsz oddechowy z kijkami. By uprawiać ten sport umiejętnie i w pełni wykorzystać jego potencjał, możemy zaprosić naszą babcię na lekcję nordic walkingu pod okiem profesjonalisty. Wyjaśni on, w jaki sposób należy wykonywać pracę kijkami oraz jakie korzyści niesie ze sobą ten rodzaj aktywności. Być może ten prezent na Dzień Babci okaże się wstępem do nowej pasji, która pomoże spożytkować wolne chwile naszej seniorce.

Fryzjer

Zabiegi pielęgnacyjne to nie tylko masaże, wizyty w SPA czy elegancko wykonany manicure. To także nienagannie ułożona, wymodelowana i zadbana fryzura, która podkreśli niesłabnące piękno naszych cudownych babć. Niektóre seniorki są skrępowane swoim srebrzystym odcieniem włosów, dlatego w szczególności im powinniśmy zafundować wizytę u fryzjera. Fachowcy za pomocą wprawnych dłoni i najlepszych kosmetyków sprawią, że nasze babcie ponownie zachwycą się swoimi fryzurami, a ich włosy będą delikatne, zadbane i miękkie w dotyku. Jeśli seniorka nie będzie pewna, w jaki sposób wykorzystać otrzymany voucher, to na miejscu opiekujący się nią fryzjer dobierze ciekawe propozycje, pomagając tym samym w wyborze usługi.

Zobacz więcej