Jawornik

Umowa na opracowanie dokumentacji pod budowę węzła w Jaworniku podpisana. Skrzyżowanie ma powstać do 2025 r.

Umowa na opracowanie dokumentacji pod budowę węzła w Jaworniku podpisana. Skrzyżowanie ma powstać do 2025 r.
Fot. GDDKiA

Po tym jak GDDKiA rozstrzygnęła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej węzła na Zakopiance w Jaworniku, nadszedł czas na podpisanie umowy. Skrzyżowanie ma być gotowe w 2025 roku

 

Jak pisaliśmy w styczniu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę dokumentacji projektowej dla skrzyżowania na Zakopiance w Jaworniku. Teraz nadszedł czas na podpisanie umowy, które odbyło się 8 lutego w Miechowie. 

„Podpisaliśmy umowę na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla budowy węzła drogowego w Jaworniku na drodze krajowej nr 7 z konsorcjum firm MPRB (lider), Mosty Kraków (partner), MP Infra (partner). Koszt prac wyniesie 2 262 585 zł” – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. 

W ramach zadania wykonawca opracuje  kompleksową dokumentację projektową dla węzła drogowego w Jaworniku na drodze krajowej nr 7 i uzyskać ostateczną decyzję środowiskową. Podczas robót budowlanych będzie też sprawował nadzór autorski. 

Inwestycja obejmie budowę po nowym śladzie dwupoziomowego węzła i łącznic. Powstaną też pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach drogi krajowej, przebudowany będzie odcinek drogi wojewódzkiej nr 955 oraz drogi zapewniające komunikację lokalną. W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa i przepust dla ruchu pod DK7. Istniejące sieci infrastruktury technicznej będą przebudowane, powstaną też nowe oraz wybudowany zostanie kanał technologiczny. 

Do inwestycji dołożą się samorządy. W lipcu GDDKiA podpisała porozumienie z gminą Myślenice i Województwem Małopolskim na mocy którego: gmina Myślenice pokryje koszty dokumentacji wstępnej, odszkodowań i budowy drogi gminnej, w sumie wydając ponad 5,9 mln zł, natomiast Województwo Małopolskie będzie miało swój udział w kosztach prac budowlanych, nadzoru inwestorskiego i wypłat odszkodowań na łączną kwotę 20 mln zł. Większość kosztów zarówno na etapie przygotowania dokumentacji jak i robót budowlany pokryje GDDKiA (Skarb Państwa).

 

Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidywane jest na lata 2020-2023, natomiast roboty budowlane na lata 2024-2025.

Powiązane tematy

Komentarze (11)

 • Jacek Karwatowski 10 lut 2021

  Miliony idą do Jawornika zamiast udrożnić te drogi boczne przy zakopiance a resztę pieniędzy wydać na parki gi w mieście bo nie idzie auta zostawić

  13 10 Odpowiedz
 • 10 lut 2021

  Nie wierzę, że aż tyle pieniędzy państwo wyda na dwie wsie Krzyszkowice i Jawornik aby w tym samym czasie wybudować tunel i węzeł , A na Bęczarkę ani grosza ?. Tam przecież można by zmniejszyć ostry zakręt na Zakopiance, Drukarki inflacyjno pieniężne nie wytrzymają i koszty tych budów do roku 2025 zwiększą się o 100 procent .

  11 6 Odpowiedz
 • mirek@ 11 lut 2021

  za sekretarzem gminy: "Może pan iść do toalety, jak pan nie może tego słuchać"

  7 1 Odpowiedz
 • 10 lut 2021

  No, brawo!

  6 Odpowiedz
 • mirek@ 10 lut 2021

  w koncu! tyle lat gadania, a teraz beda kolejne produkowac materialy opracowania i wybuduja za 4 lata - o ile wybuduja! ciekawe jak bedzie z tunelem w jaworniku bo to tez trwa juz wieki

  7 4 Odpowiedz

Zobacz więcej