Myślenice

Policja: Cztery osoby zatrzymane w związku z dewastacją kościoła. 20-latek usłyszał zarzuty

Policja: Cztery osoby zatrzymane w związku z dewastacją kościoła. 20-latek usłyszał zarzuty

Myśleniccy policjanci zatrzymali 4 osoby w wieku od 17 do 20 lat, które brały udział w uszkodzeniu zabytkowych płaskorzeźb Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Za popełnione przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat

artykuł aktualizowany

Dzisiaj media obiegła informacja o grupie osób, które miały pić alkohol na placu w okolicach kościoła oraz zdewastować płaskorzeźby znajdujące się w murach wieży przy głównym wejściu do świątyni. Do sieci trafiły dwie stopklatki z monitoringu, ale samego filmu i przebiegu zdarzenia nie można było zobaczyć. Na zrzutach ekranu widać było cztery osoby, które na pierwszej fotografii stoją przed kościołem, a na kolejnej dwie z nich znajdują się blisko płaskorzeźby. Sprawę opisaliśmy w artykule "Mieli pić alkohol na pobliskim placu i uszkodzić płytę z epitafium. Co się stało przed wejściem do kościoła w Myślenicach?".

Przez cały dzień policja nie zabierała głosu w sprawie, a oficjalna notatka KPP w Myślenicach pojawiła się w godzinach wieczornych.

Czytamy w niej, że późnym wieczorem - 2 marca dyżurny otrzymał informację o uszkodzeniu zdobień ścian zewnętrznych Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej dokonanej przez grupę młodych ludzi, którzy zbiegli z miejsc zdarzenia.

Na miejsce skierowano patrole i sprawdzono potencjalne drogi ucieczki sprawców. Nie zostali jednak złapani. Następnie przyjęto oficjalne zgłoszenie, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia, zabezpieczono nagrania monitoringu, które poddano analizie. Aktualnie prowadzone są czynności wykrywcze zmierzające do ustalenia osób odpowiedzialnych za ten akt wandalizmu.

Zdarzenie zakwalifikowano wstępnie jako uszkodzenie mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz obrazę uczuć religijnych. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat.

„Dziś zatrzymano 4 mieszkańców powiatu myślenickiego w wieku od 17 do 20 lat (dwie kobiety i dwóch mężczyzn), którzy brali udział w tym zdarzeniu – co wynika m.in. z zapisu monitoringu. Rola poszczególnych osób w akcie dewastacji zabytku jest aktualnie weryfikowana. Ze względu na dobro prowadzonego postępowanie nie możemy podać więcej szczegółów na tym etapie sprawy” – informuje policja.

5 marca 2021

Jak informuje policja; w toku przesłuchań i analizy materiału dowodowego ustalono, iż osoby te weszły na otwarty teren kościoła, gdzie następnie spożywały alkohol. W pewnym momencie jeden z mężczyzn - 20-latek z  gminy Raciechowice włożył szklane butelki w otwory zabytkowych płaskorzeźb, a następnie uderzył w nie torbą powodując rozbicie butelek i odłamanie elementów dwóch zabytkowych tablic epitafijnych. Pozostałe osoby obecne na miejscu nie brały bezpośredniego udział w tej dewastacji.  

Mężczyźnie przedstawiono zarzut uszkodzenia zabytku oraz obrazę uczuć religijnych, do czego się przyznał. W stosunku do podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenie majątkowe.

Za popełnione przestępstwa grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Cała czwórka odpowie także za wykroczenie dotyczące spożywania alkoholu  w miejscu zabronionym a 20-latek także za zaśmiecanie. Sąd za wykroczenie może nałożyć grzywnę do 5000 zł.   

Powiązane tematy

Komentarze (34)

 • 4 mar 2021

  1. No to teraz chyba czas na to żeby Jaśnie Pan Burmistrz przeprosił w mediach społecznościowych za rzuca Ie fałszywych oskarżeń pod adresem Strajku Kobiet. Jak widać nie był go zamach na Polskę, Boga i Ewangelie tylko po prostu patolstwo i głupota!

  2. Serio piszemy kolejny artykuł o tym, że draśnięta została ściana kościoła? Ja rozumiem, że powinni ponieść jakaś karę. Ale robić z tego miejska tragedie to lekka przesada

  81 60 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 3 mar 2021

  tak jak myslalem, mlodzi, fiu bdźiu w głowach, alkohol nocne szalenstwa i troche nastoletniej glupoty i brak wiedzy o swiecie a tu prosze takie powazne zarzuty i wypisywanie w mediach o atakach na kosciol

  72 45 Odpowiedz
 • 4 mar 2021

  Myślenicka już przesądziła o demonstrantach spod znaku błyskawicy, żal..

  64 34 Odpowiedz
 • 3 mar 2021

  Dość mocno to wszystko przedstawili, jestem goracym przeciwnikiem dewastacjii!! czegokolwiek. Ale za cos takiego, kara finansowa prace społeczne chyba wystarczy.

  75 56 Odpowiedz
 • 4 mar 2021

  Obecny burmistrz miasta Myślenice nie zna Dekalogu. Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu a on już zawyrokował.

  54 18 Odpowiedz