Raport o COVID-19 w Myślenicach. Największym problemem nie jest liczba łóżek, a brak lekarzy i pielęgniarek
- 29 marca 2021
Resort zdrowia poprosił wszystkie uczelnie medyczne o przygotowanie list studentów chętnych do pracy przy chorych na COVID-19.
Lokalnie podczas dzisiejszego posiedzenia rady powiatu starosta przyznał, że największym problemem w myślenickim szpitalu jest - brak lekarzy i pielęgniarek
W poniedziałek 29 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 965 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To o 16% więcej w stosunku do ubiegłego tygodnia. Liczba przypadków aktywnych, czyli obecnie zakażonych Polaków, wzrosła do 391 601. Natomiast liczba zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin wyniosła 48. W kwestii szczepień, przynajmniej jedną dawkę otrzymało w kraju 3 889 970 osób.
Dobowe przypadki dotyczą województw: mazowieckiego (2834 zakażeń), śląskiego (2694), dolnośląskiego (1887), wielkopolskiego (1534), małopolskiego (1525), pomorskiego (1007), łódzkiego (929), zachodniopomorskiego (643), kujawsko-pomorskiego (642), podkarpackiego (614), lubuskiego (589), świętokrzyskiego (585), opolskiego (448), lubelskiego (373), warmińsko-mazurskiego (249), podlaskiego (181).
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia; w poniedziałek zajętych jest 29 920 łóżek "covidowych" i 2 985 respiratorów. W ciągu doby liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 zwiększyła się o 849, a liczba zajętych respiratorów o 91. Łączna liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii w Polsce to 2 mln 267 tys. 964, a liczba zgonów wynosi 51 tys. 932.
Jak podają ogólnopolskie media; resort zdrowia poprosił wszystkie uczelnie medyczne o przygotowanie list studentów chętnych do pracy przy chorych na COVID-19. Na tej podstawie wojewodowie będą kierować studentów do konkretnych placówek według potrzeb. Na braki w kadrze w myślenickim szpitalu, podczas dzisiejszej sesji rady powiatu zwracał starosta Józef Tomal.
Koronawirus w powiecie. Starosta przedstawił raport
Podczas dzisiejszego posiedzenia radnych powiatowych, starosta Józef Tomal przedtawił raport epidemiologiczny.
Według danych na 29 marca, przybyło 69 nowych zakażeń koronawirusem, natomiast liczba zgonów wyniosła 0. Od początku pandemii do 26 marca w powiecie myślenickim odnotowano 6817 zakażeń, 121 zgonów i 5743 ozdrowieńców. Obecnie z koronawirusem zmaga się 1074 mieszkańców powiatu.
Na tę chwilę szpital w Myślenicach dysponuje 64 łóżkami "covidowymi" z których zajętych jest 58. Do dyspozycji lekarzy jest 6 respiratorów i wszystkie są zajęte.
Do piątku 26 marca, we wszystkich oddziałach poza COVID realizowane były hospitalizacje nagłe i planowe - stopniowo. Jak informował starosta; w zależności od sytuacji będą wstrzymywane świadczenia planowe. Od poniedziałku 29 marca wstrzymane zostały zabiegi planowe w oddziale ginekologii, a na oddziale planowane jest uruchomienie 14 dodatkowych łóżek "covidowych". Docelowo ma być ich na terenie szpitala 85.
Szczepionki przeciwko COVID-19 w dwóch dawkach podano 840 osobom z tzw. grupy zero. Otrzymali preparat Pfizer/Astra/Zeneca. W grupie 1C - nauczyciele - do tej pory Astra Zenecę w pierwszej dawce podano 1582 osobom.
Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:
Punkty pobrań wymazów działają przy myślenickim szpitalu (pon.-ndz. w godz. 7-10) i każdego dnia dokonuje się tutaj 60 pobrań oraz w Dobczycach (Specjalmed) przez cały tydzień w godz. 9-15, gdzie średnio dokonuje się 200 pobrań w ramach NFZ i 15 komercynych.
Starosta Józef Tomal (FZM): Zgodnie z decyzją wojewody, szpital w Myślenicach ma mieć 85 łóżek. One generują problem, ponieważ wymagają odpowiedniej obsady, a w szpitalu brakuje lekarzy i pielęgniarek, ale szczególnie lekarzy.
W ubiegłym roku lekarze rezydenci, a mieliśmy 6 anestezjologów z Krakowa podczas pierwszej fali pandemii i lockdownu, ministerstwo zrezygnowało z egzaminów ustnych na specjalizacje. Wówczas ci lekarze byli dostępni, natomiast w tym roku ministerstwo nie cofnęło egzaminów ustnych i wielu z tych lekarzy poszło się uczyć. Powstała dziura w wysokości kilkunastu, a docelowo 50 dyżurów, których nie ma kto obstawić i brakuje lekarzy.
Czy obawiasz się zarażenia covid-19?
- bardzo boję się zakażenia bardzo boję się zakażenia 30%
- trochę boję się zakażenia trochę boję się zakażenia 25%
- nie myślę o tym nie myślę o tym 24%
- w ogóle nie boję się zakażenia w ogóle nie boję się zakażenia 22%
- Głosów: 2437
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Był medyk w Myślenicach. Kto i dlaczego go zlikwidował? A teraz- no ni ma pielęgniarek ,co za pech.
Od lat na uczelniach medycznych są sztuczne limity, na jedno miejsce jest 30-40 osob, ale po co robić sobie konkurencję? Lepiej produkować nikomu niepotrzebnych magistrów innych kierunków. Medycyna jest tylko dla wybranych.
Średni wiek pielęgniarki w 2020 to 54 lata, tylko 30% absolwentek pielęgniarstwa próbuje swoich sił w zawodzie, i tylko połowa z nich pracuje dłużej niż 3 miejsce, reszta rezygnuje z powodów nie finansowych a ciężkich warunków pracy.
A kto szczuł na medyków? No nie mam pojęcia, pewnie opozycja:)
Niech zaczną kształcić lekarzy, chętni są tylko nie mogą dostać się na studia. Sorry ale nie zam biednego lekarza. Nawet rezydent, nie jest biedny bo już na samym starcie pochodzi z lekarskiej rodziny, więc start ma zapewniony, dużo lepszy niż inni absolwenci wyższych uczelni.
"Niech jadą"