Koronawirus

Od maja łagodzą obostrzenia. Kiedy pójdziemy do restauracji, kina, na zakupy i gdzie obowiązują maseczki?

Od maja łagodzą obostrzenia. Kiedy pójdziemy do restauracji, kina, na zakupy i gdzie obowiązują maseczki?

Jeżeli trend spadkowy zakażeń koronawirusem będzie się utrzymywał, w maju czeka nas luzowanie kolejnych obostrzeń. Otwarte galerie handlowe, siłownie, restauracje i powrót uczniów do szkół – jak wygląda wstępny harmonogram na maj?

 

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zwracał uwagę na spadek dziennej liczby zachorowań. - Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywała – w maju restrykcje będą stopniowo łagodzone - zapowiedział. 

Przy niskim poziomie zakażeń możliwe będzie stopniowe luzowanie obostrzeń według zaplanowanego harmonogramu, ten jednak może ulec zmianie, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. 

OD 1 MAJA

Od tego dnia obowiązywać będą jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju. Otwarte zostają salony fryzjerskie i kosmetyczne. Sport będzie można uprawiać w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy limicie max. 50 osób. W krytych obiektach sportowych oraz na basenach sport możliwy dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przy max. 50 proc. obłożenia obiektu.

OD 4 MAJA

Kultura – otwarte galerie sztuki i muzea z limitem 1 osoby na 15 m.kw.  przy działalności w ścisłym reżimie sanitarnym. 

Otwarte zostaną sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe przy limicie limit 1 osoby na 15 m.kw. i przy działalności w ścisłym reżimie sanitarnym.

W kościołach nabożeństwa odbywać się będą mogły z limitem 1 osoby na 15 m.kw. w świątyniach. Resort zdrowia rekomenduje odprawianie ceremonii na świeżym powietrzu.

W szkołach podstawowych wraca nauka stacjonarna dla klas 1-3 przy reżimie sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Trzecia fala: Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

  • tak tak 49%
  • nie nie 38%
  • nie wiem nie wiem 13%
  • Głosów: 1394

OD 8 MAJA

Otwarte zostaną dla gości hotele i pensjonaty przy max 50 proc. obłożenia obiektu, natomiast zamknięte pozostają restauracje oraz strefa welness&spa.

OD 15 MAJA

Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

W gastronomii na świeżym powietrzu otwarte zostaną ogródki restauracyjne, które będą działać w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik.

W połowie miesiąca otwarte zostaną kina i teatry na świeżym powietrzu (max 50 proc. obłożenia działalność w ścisłym reżimie sanitarnym). Będzie można organizować imprezy okolicznościowe na zewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii z limitem do 25 osób.

W szkołach podstawowych i średnich odbywać się będzie nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych, dla klas 1-4 szkół średnich w ścisłym  reżimie sanitarnym obejmującym dodatkowo wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

Uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, max 25 proc. publiczności.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

OD 29 MAJA

Gastronomia wewnętrzna – otwarte restauracje przy obłożeniu 50 proc. lokalu i działalności w ścisłym reżimie sanitarnym – zachowany bezpieczny dystans między stolikami, limit osób na stolik.

Imprezy okolicznościowe wewnątrz – możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii: limit do 50 osób w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii wewnętrznej).

Otwarte zostaną kina i teatry przy max obłożeniu 50 proc. placówki działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach. Obiekty dostępne dla wszystkich max obłożenie do 50 proc. z widownią. Uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit 1 osoby na 15m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Szkoły podstawowe i średnie: nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

 

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej

Teraz fala szczepień?
Koronawirus 1

Teraz fala szczepień?

Po tym, jak opadła trzecia fala pandemii koronawirusa, wezbrała kolejna. Tym razem w postaci powszechnych szczepień W ostatnich tygodniach trzeciej fali koro...