Myślenice

Kolejki po dotację na wymianę pieca. „Myślę, że pula na dofinansowanie zostanie wyczerpana jeszcze dzisiaj”

Kolejki po dotację na wymianę pieca. „Myślę, że pula na dofinansowanie zostanie wyczerpana jeszcze dzisiaj”
Fot. facebook.com/Jarosław Szlachetka

Dzisiaj ruszył nabór wniosków do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców. Od rana przed budynkiem myślenickim magistratem tworzy się kolejka mieszkańców

 

Dzisiaj ruszył nabór wniosków do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców. Od rana przed budynkiem myślenickim magistratem tworzy się kolejka mieszkańców. Zapisy miały trwać do czwartku, ale jak w mediach społecznościowych pisze burmistrz pula przeznaczona na dofinansowanie, może wyczerpać się jeszcze dzisiaj.

Ilość budynków objętych dofinansowaniem jest ograniczona i obowiązuje kolejność zgłoszeń. Mieszkańcy mogą ubiegać się o pieniądze na wymianę starych nieekologicznych kotłów, pieców kaflowych na ogrzewanie proekologiczne wykorzystujące paliwo gazowe, spalające biomasę (pellet, zgazowujące drewno) lub pompę ciepła. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych / lokali mieszkalnych (kamienice, bloki) umiejscowionych na terenie gminy Myślenice.

Działania antysmogowe podejmowane przez Miasto i Gminę Myślenice oceniam:

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dupuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 12%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 5%
 • dobrze dobrze 6%
 • dostatecznie dostatecznie 6%
 • dupuszczająco dupuszczająco 9%
 • niedostatecznie niedostatecznie 62%
 • Głosów: 1486

Wartość dofinansowania do 80% kosztów kwalifikowanych, określonych na podstawie przedłożonych faktur, bądź rachunków, jednak nie więcej niż 6 000 zł brutto za nowe ekologiczne źródło ciepła i 8 000 zł brutto za nowe, ekologiczne źródło ciepła i instalacja C.O. i C.W.U w przypadku budynków, które nie posiadają instalacji centralnego ogrzewania

„Kiedy jedni szukają taniej afery my ciężko pracujemy m.in. nad Myślenickim Programem Wymiany Pieców. Zainteresowanie ze strony mieszkańców ogromne. Myślę, że pula 1 miliona zł. przeznaczona na dofinansowanie wymiany „kopciuchów” zostanie jeszcze dzisiaj wyczerpana” – odnosząc się do dzisiejszych doniesień prasowych, w mediach społecznościowych napisał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Do końca 2022 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Natomiast do końca 2026 roku trzeba wymienić kotły, które spełniają podstawowe wymagania emisyjne czyli posiadają klasę 3 lub 4.

11 maja 

Podczas konferencji prasowej burmistrz poinformował o zwiększeniu środków na wymianę pieców o dodatkowe pół mln zł. 

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • 10 maj 2021

  Śmiechu warte kolejka 200m 1 milion na całą gminę?.A wnioski z poza kolejki po znajomościach przyjmowane.Ludzie się znają i umią rozmawiač i liczyč wiedzą ile stoi w kolejce a ile wniosków przyjęto.Jak zwykle w Myślenicach kolesiostwo ,znajomości i kumoterstwo a co ze stołu pańskiego spadnie to to te ochłapy dla wyborców . Jeden milion dla całej gminy a potem Straż Gminna będzie ganiać i wymagać "Bo przecież dotacje były czabyło kożysrać"

  36 8 Odpowiedz
 • 11 maj 2021

  W innych miastach dofinansowanie jest w 100% netto, jedyny koszt dla osoby wymieniającej piec to podatek VAT 8%.
  160 wniosków? Na całą gminę? Może ktoś powinien zadzwonić do Obajtka żeby kilka baniek dorzucił? W końcu worki, parówki, i z tych stron gdzie PiS ma poparcie. Palcem trzeba pokazywać jak się załatwia takie sprawy ?

  27 3 Odpowiedz
 • 10 maj 2021

  Pula 1 mln??? Na co ten milion zostanie przeznaczony jeżeli dotacja wynosi max. 6 000 zł, a wniosków można było złożyć 160 na całą gminę! To chyba kpina a nie pomoc.
  Osoby w kolejce czekały od północy poprzedniego dnia, a okazało się, że nie były pierwszymi osobami na liście.

  28 4 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 13 maj 2021

  Obrazek przypomina PRL. Nie rozumiem po co organizować taką kolejkę w dobie Internetu i szerokich możliwości komunikowania się na odległość. Można było załatwić całą procedurę zdalnie, a nie robić spęd przed urzędem miasta, w trakcie 3. fali pandemii. Świadczy to o całkowitym braku szacunku burmistrza do mieszkańców gminy - zamiast szanować ich czas, ustalił dla wszystkich jedną godzinę i kazał im grzecznie stać jak w kolejce po ciepłą zupę do Caritasu. W dodatku w dniu roboczym, w godzinach pracy, więc musieli jeszcze urlopy pobrać. Upokarzające...

  Ale dzięki temu było widowisko, można było zrobić zdjęcia do "Gazety" Myślenickiej i innych kanałów lokalnej propagandy.

  A jaki będzie efekt wymiany pieców, przekonamy się zimą. Tej zimy w niektórych częściach gminy nie dało się wyjść na zewnątrz - taki był smród z kominów. Pytanie czy straż miejska ukarała kogokolwiek za palenie śmieciami i trucie innych mieszkańców. Sprawdzianem dla skuteczności tego programu będzie sezon grzewczy, a nie propagandowa kolejka na rynku.

  14 2 Odpowiedz
 • 14 maj 2021

  Ludność Gminy Myślenice to około 44 000 osób.
  160 z nich otrzyma dotację.
  Wnioski samego Don Orleone to z grubsza 38 nieruchomości, a ile zostanie dla ludzi niezwiązanych z PiSem ?

  12 3 Odpowiedz

Zobacz więcej