Polityka

Głośno wokół dostawcy worków na śmieci w gminie Myślenice. Wybór firmy może zastanawiać?

Głośno wokół dostawcy worków na śmieci w gminie Myślenice. Wybór firmy może zastanawiać?

Myślenice pod koniec zeszłego roku zgłosiły chęć zakupu worków do zbiórki śmieci. Ostatecznie dostarcza je je firma ERG Bieruń. Co w tym dziwnego?

artykuł aktualizowany

W dzisiejszym wydaniu stara się to wyjaśnić Gazeta Wyborcza, a w artykule "Współwłaściciel Obajtek dostarczy worki gminie rządzonej przez kolegę. Kontrakt dopiął syn Beaty Szydło", czytamy m.in., że współudziałowcem firmy ERG Bieruń Folie jest Daniel Obajtek i jego matka.

To ta firma wygrała elektroniczną licytację na dostarczanie worków na śmieci do gminy Myślenice. Gazeta zwraca uwagę, że gmina zarządzana jest przez Jarosława Szlachetkę (PiS), „który był zastępcą Obajtka w czasach jego wójtowania w Pcimiu", a "Kontrakt ze strony firmy pilotował syn byłej premier Beaty Szydło”

Pod koniec ubiegłego roku Myślenice ogłosiły, że chcą zamówić worki do selektywnej zbiórki odpadów. Jak podaje Gazeta; ERG Bieruń był jednym z siedmiu oferentów i to właśnie ta firma wygrała postępowanie, a dostawcy nie wybrano w przetargu. „Zastosowano tryb licytacji elektronicznej” – dziennikowi wyjaśnia Marek Pajka z Urzędu Miasta Myślenice. Umowa obowiązuje od 31 grudnia 2020 r. do końca bieżącego roku i opiewa na 260 tys. zł.

Taki dokument można znaleźć w rejestrze publikowanym na stronie Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. W zestawieniu pod numerem 1578 znajduje się umowa zawarta pomiędzy UM - Wydział Mienia a firmą ERG Bieruń - Folie na "wykonanie i dostawę worków do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych". Opiewa na 260 970 zł.

Jak dotąd Jarosław Szlachetka publikacji poświęcił jedno zdanie: "Kiedy jedni szukają taniej afery my ciężko pracujemy m.in. nad Myślenickim Programem Wymiany Pieców" - napisał przy poście pokazującym kolejki przed Urzędem Miasta i Gminy Myślenice.

Od 1 kwietnia myśleniczanie płacą więcej za odbiór śmieci. To drugi rok z rzędu, kiedy radni kadencji 2018-23 przegłosowali podwyżkę. Nie wszędzie jednak ceny rosną. Ile płacą mieszkańcy poszczególnych gmin? Sprawdzamy w artykule "Śmieci drożeją, ale nie wszędzie. Ile za ich odbiór płacą mieszkańcy gmin powiatu myślenickiego?".

 

"Dużo będzie się działo w lokalnej polityce"

Sprawa dotycząca umowy na dostawę worków na odpady, to kolejny temat jakim interesują się ogólnopolskie media. W połowie kwietnia o myślenickim punkcie szczepień i obsługującej go firmie Diagnoza, za sprawą stacji TVN usłyszała cała Polska.

Natomiast w ubiegłym tygodniu, podczas konferencji prasowej, starosta Józef Tomal (FZM) zapowiadał, że w niedługim czasie „będzie się działo w tzw. lokalnej polityce”.

- Dużo by opowiadać, ale od tego są dziennikarze śledczy i będzie się działo w tzw. lokalnej polityce w najbliższym czasie, to wam mogę powiedzieć. Dowiemy się jak tzw. uczciwość moja jest kontestowana przez innych, szczególnie tych którzy sami są nieuczciwi – mówił.


Starosta nie zdradzał szczegółów, ale temat worków kilka dni później poruszył jego zastępca. Rafał Kudas (FZM) opublikował na facebooku film w którym informuje o umowie zawartej między gminą Myślenice a firmą z Bierunia.

"Już tak często słyszałem, że nowe worki na śmieci w Gminie Myślenice po prostu się targają! Teraz sam tego doświadczyłem. A co jeśli okazałoby się, że na tych workach zarabia były szef oraz przyjaciel naszego burmistrza? Nie wiem jaka jest prawda, ale chyba warto to sprawdzić" - pisze na facebooku.

 

W swoim filmie pokazuje sposób w jaki dotarł do umowy na dostawę worków. Do działania wzywa nie tylko media, ale również posłów. "Czekamy na efekty waszej pracy" - dodaje Rafał Kudas.

 

godz. 16:49

"To sprawa bardzo polityczna, która miała tylko i wyłącznie przykryć Myślenicki Program Wymiany Pieców"

Podczas dzisiejszego posiedzenia radnych, po przedstawieniu przez burmistrza informacji o podjętych działaniach w okresie między sesjami, Jarosław Szlachetka skomentował sprawę dotyczącą firmy zaopatrującej gminę w worki na śmieci. 

Burmistrz twierdzi, że sprawa ma charakter polityczny i nieprzypadkowo została nagłośniona 10 maja, w dniu kiedy w magistracie został zainaugurowany program wymiany pieców. Zapewnił, że firma została wybrana zgodnie z prawem i w sposób transparentny, natomiast film wicestarosty Rafała Kudasa (FZM) skomentował stwierdzeniem, że zostaje do dyspozycji, a ewentualne dowody prosił o złożenie w prokuraturze.  

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Zamówienie zakupu worków na śmieci, zostało przeprowadzone zgodnie z prawem "Prawo zamówień publicznych", w trybie licytacji elektronicznej. Zgodnie z tym postępowaniem została wybrana firma, która zaoferowała najniższą cenę. Tryb licytacji elektronicznej, jest trybem chyba najbardziej transparentem dla wszystkich; zarówno dla zamawiającego, oferentów i mieszkańców, który można sprawdzić. Można prześledzić od jakich kwot firmy przystępowały, na jakiej kwocie postępowanie się zakończyło.

Jeżeli pan wicestarosta Rafał Kudas, pan poseł Marek Sowa widzą w tym postępowaniu coś niezgodnego z prawem, to oczywiście urząd miasta i gminy Myślenice i ja jesteśmy do dyspozycji. Jeżeli mają jakiekolwiek dowody, aby zgłaszać organy ścigania, prokuraturę - to bardzo proszę, aby te zgłoszenia trafiły do tych instytucji. Tak, aby sprawdzić i uciąć te spekulacje raz, że medialne, konfabulacje, kłamstwa, czy pewne pomówienia, które zaistniały w dniu dzisiejszym i są taką pożywką i medialnym paliwem dla osób, które od samego początku tutaj próbują oczerniać działanie burmistrza Jarosława Szlachetki i urzędu. 

W moim przekonaniu to sprawa bardzo polityczna, która miała tylko i wyłącznie dzisiaj przykryć Myślenicki Program Wymiany Pieców, a co do komentarzy to pozostawiam, to już samym mieszkańcom. Tak jak powiedziałem, kwestia zamówienia publicznego, które zostało przeprowadzone i udzielenie zamówienia firmie ERG Bieruń jest do przeglądnięcia, tak jak to pan wicestarosta prezentował to na swoim filmiku.

Jak podaje Gazeta Wyborcza; W grudniu 2020 r. Jarosław Szlachetka wszedł do rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Budowy Szybów SA, należącego do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W lutym 2021 r. został z kolei członkiem rady nadzorczej spółki Elbis, wchodzącej w skład PGE Polska Grupa Energetyczna. Zarówno w swojej wypowiedzi jak i w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie miasta i gminy, nie odniósł się do tego tematu. 

Pracę Jarosława Szlachetki jako burmistrza miasta i gminy Myślenice na półmetku kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 17%
 • bardzo dobry bardzo dobry 12%
 • dobry dobry 8%
 • dostateczny dostateczny 7%
 • dopuszczający dopuszczający 9%
 • niedostateczny niedostateczny 48%
 • Głosów: 2629

Powiązane tematy

Komentarze (64)

 • 10 maj 2021

  Maseczki od instruktora, przyłbice od jego żony, respiratory od handlarza bronią, szcepienia przez swoich, worki od Obajtka.

  Tak publicysta, wszystko jest w porządku. Kasa się zgadza.

  108 26 Odpowiedz
 • 10 maj 2021

  Fakt, te wiązania worków schowane w kołnierzyku są beznadziejne, lekko pociągniesz i urwane. Oby ostatni raz tego typu worki!!

  97 10 Odpowiedz
 • 10 maj 2021

  Ciężko pracują hahaha ? Tak samo jak ciężko pracowali nad linią autobusową do Krakowa, aż w końcu prywatny podmiot się zainteresował bez żadnej pomocy i zainteresowania ze strony władz.

  91 13 Odpowiedz
 • 10 maj 2021

  To jest czysty przypadek .
  Nie czepiajcie się ?
  Przetarg już przed przetargiem był rozstrzygnięty , tylko naiwni myślą , że jest inaczej ....

  90 23 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 10 maj 2021

  no i faktycznie tania sensacja za 260 tysiecy taniutka ????

  75 13 Odpowiedz

Zobacz więcej