Okolice

Pieszy z pierwszeństwem i koniec z jazdą na zderzaku. Od czerwca obowiązywać będą nowe przepisy

Pieszy z pierwszeństwem i koniec z jazdą na zderzaku. Od czerwca obowiązywać będą nowe przepisy

Koniec z jazdą na zderzaku, piesi z pierwszeństwem na pasach i stały limit prędkości w terenie zabudowanym, to główne zmiany jakie będą obowiązywać w Prawie o ruchu drogowym od czerwca 

 

Z dniem 1 czerwca w życie mają wejść nowe przepisy dotyczące kierowców i pieszych. Nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym do 50 km/h – bez względu na porę dnia. Do tej pory w nocy, tj. w godz. 23-5, dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosiła 60 km/h.

Zmiany dotyczyć będą pieszych. Od 1 czerwca pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy wchodzący na zebrę – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Ponadto kierowca zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie miał obowiązek zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość.

Ustawa wprowadza też obowiązek zachowania bezpiecznej odległości od samochodu jadącego przed nami, zwłaszcza na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp liczony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Obowiązek zachowania minimalnej odległości nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania. Ma to ukrócić tzw. jazdę na zderzaku często stosowaną na drogach przez kierowców, którzy sugerują innym kierowcom, że poruszają się zbyt wolno.

Powiązane tematy

Komentarze (66)

 • burzumsquat666@wp.pl 22 maj 2021

  Liczba wypadków i potrąceń wzrośnie geometrycznie. No ale czego się można było spodziewać po partii, której szef jest średniowiecznym 71-letnim dziadkiem bez prawa jazdy.

  51 18 Odpowiedz
 • 22 maj 2021

  Widać że chcą ograniczyć troszke populację :D Idąc tokiem tego myslenia moze zróbmy pierwszenstwo przed pociągiem ta przejeździe. Dokladnie tak wygląda pierwszeństwo pieszego i droga hamowania samochodu.

  26 7 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 22 maj 2021

  Jestem kierowcą - doświadczenie życiowe. Jak pieszy wtargnie na ulicę, to niejednokrotnie kierowca nie zdąży wyhamować.

  A na statystyki przyjdzie jeszcze czas.

  20 4 Odpowiedz
 • 22 maj 2021

  Z tymi czerwonymi chorągiewkami to nie taki zły pomysł , ale w rękach pieszych ?.Będą mieli czym zasygnalizować że chcą przejśc przez jezdnie.A nie jak teraz rozzuchwaleni prawem idąc chodnikiem włażą prosto bez zatrzymanki na pasy. Z taką chorągiewką bruneci wieczorową porą tyż bedą lepi widoczni ?

  19 4 Odpowiedz
 • 22 maj 2021

  Polska to taki kraj ,że bez względu na poglądy teoretycy prawa piszą. Na papirze dla ludzi nie poruszających się samochodem zwłaszcza po miastach ,prawo o TAKIM pierwszeństwie pieszych wyglądo piyknie ,ale w praktyce ( i to całkowicie nie ze złej woli ) to już inno bajka !

  14 Odpowiedz

Zobacz więcej