Miasto

Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Policja udostępnia film „ku przestrodze”

Potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. Policja udostępnia film „ku przestrodze”

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło na ul. Kazimierza Wielkiego w Myślenicach, gdzie kierowca opla potrącił kobietę na przejściu dla pieszych.

„Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych oraz o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania na drodze” – zwraca uwagę rzecznik policji

 

Do wypadku doszło 18 czerwca, jednak ze względu na toczące się postępowanie, dopiero teraz policjanci mogli udostępnić nagranie. Jak mówią „ku przestrodze”. Na przejściu dla pieszych na ul. Kazimierza Wielkiego 55-latek kierujący oplem, potrącił 43-letnią kobietę, która trafiła do szpitala.

Jak informuje policja: Badanie alkomatem wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

Nagranie z wypadku na facebooku publikuje myślenicka policja: 

 

Na nagraniu udostępnionym przez myślenicką policję widać jak na przejście wchodzi grupa 4 osób. W tym samym czasie zbliża się do nich jadący z Dolnego Przedmieścia biały opel. Po chwili wjeżdża w przechodniów. Dwóm osobom udaje się odskoczyć, jedna została na chodniku, a samochód uderza w kobietę, która upada przy krawężniku.

Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem (za wyjątkiem tramwaju). Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Przepisy nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Pieszy winien zatem rozejrzeć się czy nadjeżdżające pojazdy nie są zbyt rozpędzone, upewnić się, że kierowcy udzielają mu pierwszeństwa tj. zwalniają bądź zatrzymują pojazd przed przejściem dla pieszych.

Powiązane tematy

Zobacz więcej