Drogi

Policjanci z dronem na Zakopiance. W godzinę wypatrzyli 25 przypadków wyprzedzania na pasach

Policjanci z dronem na Zakopiance. W godzinę wypatrzyli 25 przypadków wyprzedzania na pasach

Policjanci z krakowskiej drogówki patrolowali Zakopiakę przy pomocy drona. Na efekty nie trzeba było długo czekać, w godzinę nagrali 25 przypadków wyprzedzania na przejściach dla pieszych

Drony są coraz częściej wykorzystywane przez policjantów podczas różnego rodzaju działań. Drogówka przy jego użyciu ujawnia wykroczenia, które są najczęstszą przyczyną wypadków. „Dzięki temu  narzędziu możemy dodatkowo wpływać na  poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach” – argumentują policjanci.

Tylko podczas jednego dnia policjanci z krakowskiej drogówki z użyciem drona patrolowali Zakopianke na odcinku Kraków-Głogoczów. - Na tej trasie w okresie wakacyjnym jest bardzo duże natężenie ruchu. Znajduje się tam kilka przejść dla pieszych, które to podczas realizowanych działań zostały objęte szczególnym nadzorem  w trosce o bezpieczeństwo tych niechronionych użytkowników drogi – argumentuje Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Do najczęściej rejestrowanych przez policjantów wykroczeń można zaliczyć wyprzedzanie i omijanie innych samochodów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych oraz na przejściu dla pieszych. Podczas dwugodzinnej akcji ujawniono 25 tego typu naruszeń. - Wyprzedzanie i omijanie pojazdów bezpośrednio przed jak i na przejściu dla pieszych jest jedną z dominujących przyczyn powstawania groźnych wypadków drogowych w tych miejscach. Za takie zachowanie, kierujący może otrzymać mandat karny w wysokości do 500 zł oraz 10 punktów karnych – przypominają policjanci.

Podczas działań policjanci starali się uświadamiać pieszych i kierowców na jakie narażają niebezpieczeństwo zarówno siebie jak  i innych. Przypominali także, że obowiązujące od 1 czerwca przepisy określają zachowanie kierującego, który zbliża się do przejścia dla pieszych. Ma on zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu oraz znajdującemu się na przejściu dla pieszych. Piesi korzystając z przejścia dla pieszych muszą również zachować szczególną ostrożność. Zabronione jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Powiązane tematy

Komentarze (49)

  • Brak zdjęcia
    7 sie 2021

    Przepis o zachowaniu odpowiedniej odległości między pojazdami jest właśnie po to, aby nikt nikomu w bagażniku nie wzjeżdżał, natomiast dodatkowo jest też obowiązek zmniejszenia prędkości i zachowania szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych więc wystarczy tego pilnować a będzie bezpiecznie i dla pieszych i dla kierowców. Osobiście z całą stanowczością tępiła bym wyprzedzanie na pasach bo zbyt często widuję takie niebezpieczne sytuacje, a warto dodać że nigdy nie wyprzedzają ci, co jadą wolno i ostrożnie tylko ci, co prują setką na pasach.

    32 4 Odpowiedz
  • 7 sie 2021

    zapoznaj się kolego z definicją wyprzedzania i nie pisz bzdur
    mnie przygotowywał do kursu prawa jazdy doświadczony instruktor, były kierowca pogotowia, stary wyjadacz który w swoim życiu przemierzył 2mln km i zawsze mi mówił że że manewr wyprzedzania się zaczyna jeśli mój przedni zderzak zaczyna się pokrywać z tylnym zderzakiem pojazdu wyprzedzanego i cały czas jak się znajduję na wysokości tego pojazdu to wyprzedzam nawet jak jadę równo z nim
    Prawo o ruchu drogowym mówi że jest zakaz wyprzedzania bezpośrednio przed i na przejściu dla pieszych. Wynika to z tego, że wyprzedzając masz ograniczoną widoczność obserwacji otoczenia przejścia. Wbijcie sobie ludzie do głowy że nie wolno przed przejściem i na przejściu zrównywać się z innym pojazdem. to jest mądry przepis który chroni was przed zrobieniem komuś krzywdy i chroni pieszych. Bo jeśli samochód obok zacznie hamować i ustępować pierwszeństwa to wyprzedzając go zabijacie pieszego na tym przejściu i nie dajecie sobie i jemu szans.
    Codziennie pokonuje zakopiankę rano i popołudniu do i z pracy i nie ma dnia żeby mnie jakiś idiota wyprzedził na pasach. Wiem że tych pasów tam być nie powinno na zdrową logikę ale ludziom zakopianka myli się z autostradą. Zakopianka jest zwykłą drogą krajową i wg. prawa drogowego pasy mogą na niej być. Respektujcie prawo.

    21 6 Odpowiedz
  • 7 sie 2021

    poruszam się zakopianką codziennie, od przyszłego tygodnia będę miał kamerkę i będe was nagrywał a szczególnie te lory do przewozu drewna na rejestracjach KLI które codziennie rano o 5.30 mnie na pasach wyprzedzają, kiedy ja jadę 5okm/h a one wyprzedzają mnie z prędkością 80-90km/h
    Będę potem wysyłał te filmiki na adres „stop agresji drogowej”
    https://www.youtube.com/watch?v=8IsjGdvfMeU

    16 4 Odpowiedz
  • 7 sie 2021

    Szczególnie na zakopiance ,na znakach drogowych informujących o przejściu dla pieszych zamontowałbym lampiony z intensywnie pulsującym czerwonym światłem ,z włącznikiem tego ustrojstwa umieszczonym przy przejściu oraz adnotacją o obowiązku naćiśnięcia guziczka przed próbą przejścia ,bo jak nie to.......baty:))

    13 2 Odpowiedz
  • 7 sie 2021

    PiS wystarczy, że określi - na co pozwala.
    Reszta będzie zakazana, tak będzie prościej.

    19 15 Odpowiedz

Zobacz więcej