logo-web9
SMOG

Całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie. Radni zagłosowali na "TAK". Został rok na wymianę piecy

Skawina mówi “TAK” dla wprowadzenia całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 roku. Radni zagłosowali za wprowadzeniem lokalnej uchwały smogowej. Teraz trafi do Sejmiku Województwa Małopolskiego

Skawina to gmina silnie uprzemysłowiona, która od lat walczy z zanieczyszczeniami powietrza. Choć liczba dni z przekroczeniem norm z roku na rok maleje, to jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Oprócz kontroli domowych kotłowni i dofinansowań do wymiany “kopciuchów”, władze gminy chcą pójść krok dalej i wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem.

Rada Miejska w Skawinie niemal jednogłośnie zagłosowała za przyjęciem lokalnej uchwały antysmogowej. 19 radnych poparło wprowadzenie zakazu, a 1 wstrzymał się od głosu. Projekt został przygotowany przez burmistrza Norberta Rzepisko.

W ramach uchwały antysmogowej dla Skawiny oprócz całkowitego zakazu palenia węglem od 2030 zostanie także wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach od 2022 roku. - Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie może dojść do sytuacji, w której z jednej strony dofinansowujemy wymianę “kopciuchów” i zakazujemy palenia węglem, a z drugiej pozwalamy na montaż nowych pieców węglowych. To byłoby nielogiczne – wyjaśnia burmistrz Norbert Rzepisko.

Zatwierdzona przez skawińskich radnych uchwała antysmogowa zostanie przekazana do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Głosowanie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi przeprowadzonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Myślenicki Alarm Smogowy w zestawieniu gmin: "Są lata świetlne przed nami"

Skawina to gmina, która znalazła się w zestawieniu Myślenickiego Alarmu Smogowego, który na początku roku porównywał działania antysmogowe podjęte w ostatnich latach przez gminy Myślenice i Skawina.

"Jeszcze kilka lat temu była symbolem zanieczyszczonego powietrza, a dzisiaj jest o lata świetlne przed nami w walce ze smogiem" – argumentowali przedstawiciele MAS. Przedstawiają Skawinę jako przykład dobrych praktyk i jak przekonują; "tu systematycznie wymienia się piece, pracuje tam więcej ekodoradców i więcej inwestuje się w czyste powietrze niż u nas. Są lata świetlne przed nami".

Zgodnie z uchwałą antysmogową, wszystkie pozaklasowe piece powinny zostać wymienione do końca 2022 roku, bowiem od 1 stycznia 2023 r. ogrzewanie domu za pomocą bezklasowych kotłów będzie nielegalne.

Czasu jest niewiele, a jak wynika z cytowanego zestawienia; szacunkowa liczba pieców pozostających do wymiany w gminie Myślenice wynosi 6034, natomiast w Skawinie 4775. W latach 2017-2019 w gminie Myślenice wymieniono ich 251, natomiast w tym samym czasie w Skawinie prawie cztery razy więcej, bo 996.

Weź udział w sondażu!

W gminie Myślenice 10 maja ruszył nabór wniosków do Myślenickiego Programu Wymiany Pieców. Radni przeznaczyli na projekt z miejskiego budżetu 1 mln zł, a burmistrz zapowiadał dodatkowe pół miliona.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!