Koronawirus

Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski apeluje o przyśpieszenie szczepień przeciwko Covid-19

Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski apeluje o przyśpieszenie szczepień przeciwko Covid-19

„Nasze województwo małopolskie jest na niechlubnym 4 miejscu od końca w ilości szczepień. Apelujemy do mieszkańców o odpowiedzialną postawę, a do prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów, radnych o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby promować szczepienia”

- pisze Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

 

Apel Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski do Mieszkańców Małopolski oraz Marszałka, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych w sprawie radykalnego przyspieszenia w Małopolsce szczepień przeciwko COVID-19 trafił nie tylko do samorządowców, ale również do mediów.

Przewodniczący stowarzyszenia zwraca się w nim do mieszkańców Małopolski, a także do urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych apelując o „odpowiedzialną postawę i radykalne przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19, dla dobra i bezpieczeństwa naszych bliskich, wspólnot lokalnych”.

Z kolei do przedstawicieli samorządów i wszystkich osób sprawujących mandat publiczny, zwraca się „o podjęcie w swoim zakresie wszelkich możliwych działań, aby promować szczepienia i zapewnić możliwie sprawną obsługę wszystkich, którzy chcą, powinni się zaszczepić”.

 

APEL Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski do Mieszkańców Małopolski oraz Marszałka, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych w sprawie radykalnego przyspieszenia w Małopolsce szczepień przeciwko COVID-19.

Minione półtora roku, to w historii Polski i świata wyjątkowo dramatyczny czas. Od ponad 100 lat, z wyjątkiem wielkiego kataklizmu jakim była II wojna światowa, nie mierzyliśmy się z tak poważnym kryzysem zdrowotnym, społecznym i humanitarnym jakim jest pandemia COVID-19.

Cała Polska, Europa i świat czekały na wybawienie z tej sytuacji, jakim są szczepionki przeciwko COVID-19. Zdaniem naukowców dla uzyskania zbiorowej odporności populacyjnej co najmniej 70% mieszkańców powinno być zaszczepionych lub być ozdrowieńcami. Szczepienie jest najlepszą obroną przed COVID-19 - zarówno dla osób zaszczepionych, jaki i dla ochrony ich bliskich, współpracowników, sąsiadów i wszystkich innych z którymi stykamy się w życiu.

Nasze Województwo Małopolskie niestety jest na niechlubnym 4 miejscu od końca w ilości szczepień.

W 8 na 18 powiatów ziemskich zaledwie mniej niż 30% mieszkańców jest zaszczepionych chociażby jedną dawką. *Powodem do wstydu jest fakt, że w pierwszej dziesiątce gmin z najniższym poziomem szczepień, aż 7 jest z Małopolski. Najmniej zaszczepionych osób w Polsce jest w gminie Lipnica Wielka w powiecie nowotarskim - 6,6%, na drugim miejscu Czarny Dunajec - 8,8%, trzecim Biały Dunajec – 9,3 %, czwartym Szaflary - 9,9 %. Niestety i w Krakowie jest dopiero 38,5% zaszczepionych.

Małopolska, na czele z Krakowem i terenami górskimi, odwiedzana przez kilkanaście milionów turystów z kraju i ze świata, jest zagłębiem turystycznym. Ale jeśli „w świat” pójdzie informacja, że jest także zagłębiem antyszczepionkowym będzie to prawdziwa katastrofa wizerunkowa dla regionu – z konsekwencjami finansowymi dla przedsiębiorców, pracowników, a także samorządów terytorialnych.

Apelujemy przede wszystkim do Mieszkańców Małopolski, a także do urzędów, instytucji, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych o odpowiedzialną postawę i radykalne przyspieszenie szczepień przeciwko COVID-19, dla dobra i bezpieczeństwa naszych bliskich, wspólnot lokalnych.

Apelujemy do Marszałka, Prezydentów, Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Radnych - wszystkich osób sprawujących mandat publiczny - o podjęcie w swoim zakresie wszelkich możliwych działań, aby promować szczepienia i zapewnić możliwie sprawną obsługę wszystkich, którzy chcą, powinni się zaszczepić. Osoby w służbie publicznej pracujące na pierwszej linii kontaktu z obywatelami, np. w obsłudze mieszkańców, powinny być bezwzględnie zaszczepione dla dobra swojego i obsługiwanych osób.

Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Stowarzyszenia
Gmin i Powiatów Małopolski

 

Szczepionkę przyjął co piąty mieszkaniec powiatu myślenickiego

Szczepionkę przeciwko covid-19 zdecydował się przyjąć co piąty mieszkaniec powiatu myślenickiego, co stawia nas w środku zestawienia w skali województwa. Lokalnie najwyższy odsetek zaszczepionych przypada na gminę Myślenice, natomiast najniższy odnotowano w Pcimiu.

W województwie małopolskim w zestawieniu ogólnej liczby szczepień przoduje Kraków (875 410 szczepień), powiat krakowski (106 516), nowosądecki (91 207) i nowotarski (90670). Myślenicki znajduje się w środku tego zestawienia z liczbą 66 183 wykonanych szczepień.

Na przyjęcie szczepionki do tej pory zdecydował się co piąty mieszkaniec powiatu myślenickiego. Najwyższy odsetek zaszczepionych odnotowano w gminie Myślenice (23,7%), druga w zestawieniu znalazła się gmina Sułkowice (23,5%), następnie Siepraw (23%) i Dobczyce (22,6%). Z kolei najmniej, bo 17,8% mieszkańców zaszczepiono w gminie Pcim.

Trzecia fala: Czy poddasz się dobrowolnemu szczepieniu przeciwko Covid-19?

 • tak tak 49%
 • nie nie 38%
 • nie wiem nie wiem 13%
 • Głosów: 1394

Szczepienia przeciwko Covid-19 w gminach powiatu myślenickiego*:

Myślenice 23,7%
44519 mieszkańców
10554 w pełni zaszczepieni

Sułkowice 23,5%
15061 mieszkańców
3544 w pełni zaszczepieni

Siepraw 23,0%
9070 mieszkańców
2083 w pełni zaszczepieni

Dobczyce 22,6%
15346 mieszkańców
3470 w pełni zaszczepieni

Wiśniowa 20,3%
7418 mieszkańców
1507 w pełni zaszczepieni

Raciechowice 20,2%
6471 mieszkańców
1307 w pełni zaszczepieni

Lubień 18,8%
10080 mieszkańców
1891 w pełni zaszczepieni

Tokarnia 18,3%
8860 mieszkańców
1623 w pełni zaszczepieni

Pcim 17,8%
11147 mieszkańców
1981 w pełni zaszczepieni

Więcej danych publikujemy w artykule „Szczepionkę przyjął co piąty mieszkaniec powiatu myślenickiego. Najwięcej w gminie Myślenice, najmniej w Pcimiu”.

*dane gov.pl pochodzą z 21 czerwca 2021

Powiązane tematy

Komentarze (24)

 • Brak zdjęcia
  30 cze 2021

  Ok to prosze wyjaśnic i przedstawić badania czy szczepionka nie jest rakotwórcza czy nie powoduje bezpłodności co bedzie za 4i więcej lat sie działo z oraganizmem kto ponosi odpowiedzialność za zgon lub powikłania (mam żywy przykład w krakowie znajoma przestała chodzić ) a w wypisie jest napisane powikłanie poszczepienne preparatem pfizer czy szczepionka jest przebadana dla osób powyżej 16 roku życia proszę przedstawić publicznie te badania

  33 5 Odpowiedz
 • 30 cze 2021

  Szczepienia są ponoć dobrowolne, więc o co się rozchodzi? O szczepieniach bębni się wszędzie, że aż do porzygu, więc jeśli ktoś jak dotąd tego nie zrobił to znaczy, że nie zrobi i zgodnie z prawem nie musi, więc co mnie obchodzą miejsca na liście, mnie i kogokolwiek kto może się zaszczepić? Czy oni naprawdę myślą że wszyscy tak bezmyślnie oddadzą swoje zdrowie.
  Te wszystkie pieniądze wywalone w reklamy, akcje promocyjne i nagrody za zaszczepienie się [co jest totalnym absurdem i mówi samo za siebie] można było spożytkować na dodatkowe badania tych szczepionek, bo nadal jest wiele niewiadomych, więc niech się nie dziwią, że ludzie odmawiają. Nie każdego mydlenie oczu zaspokoi.

  30 2 Odpowiedz
 • 30 cze 2021

  W poniższym materiale przytaczane są statystyki Ministerstwa Zdrowia, które podsumowują rok 2020. W tymże roku wśród wszystkich hospitalizacji hospitalizacje z covid stanowiły około 1 procent. (!!!)
  Polegając na przekazie mediów i polityków można by odnieść wrażenie, że proporcje były zgoła odwrotne... Czy nikogo to nie dziwi taka promocja wirusa?

  "Dr Zbigniew Martyka OBALA propagandowe tezy rządu! Absurdalne tłumaczenia "ekspertów" YouTube KrulTVPlus

  Profesor Gut w wywiadzie dla Super Expresu powiedział prorocze słowa"

  "Mamy już trzecią falę KORONAWIRUSA: Przerażające prognozy eksperta!"
  https://www.youtube.com/watch?v=HiK3qBRco3Q

  Cytuję od 11:40

  "Redaktorka: Panie profesorze kiedy Pana zdaniem świat poradzi sobie z pandemią koronawirusa? Jesteśmy w stanie w ogóle odpowiedzieć na to pytanie czy to jest wróżenie z fusów na razie?

  Profesor Gut: To znaczy z punktu widzenia tzw. myślenia zdroworozsądkowego mógłby to zrobić. Z punktu widzenia rozgrywek, które są przy okazji prowadzone NIGDY.

  Redaktorka: Co to znaczy, że przy okazji są prowadzone jakieś rozgrywki?

  Profesor Gut: W momencie kiedy zaczynają się działania przechwytywania szczepionki, prób monopolizacji przez poszczególne kraje, rozproszenia właściwie wszystkich działań jak tylko się da. No i KONIECZNOŚCI UTRZYMANIA PEWNEJ LICZBY ZACHOROWAŃ, CHOCIAŻBY PO TO, ŻEBY SWOJE SZCZEPIONKI ROZPROPAGOWAĆ NIE WIERZĘ, ŻE ŚWIAT SOBIE PORADZI. ALE NIE JEST TO WYNIK STRASZLIWEGO WIRUSA TYLKO PRZYJĘTYCH EGOISTYCZNYCH INTERESÓW POSZCZEGÓLNYCH.

  Redaktorka: Czyli mam rozumieć, że kwestia istnienia w dalszym ciągu epidemii koronawirusa jest w interesie FIRM FARMACEUTYCZNYCH. Dobrze interpretuję to co Pan mówi?

  Profesor Gut: Między innymi ale nie tylko.

  Redaktorka: To jeszcze w czyim interesie?

  Profesor Gut: Koronawirus daje bardzo szerokie możliwości. Od możliwości protestu do możliwości zamykania i zacieśniania. Zależy w czyje ręce wpadnie pomysł."

  26 1 Odpowiedz
 • 30 cze 2021

  Ostatnia prosta....Ostatnia droga...

  23 1 Odpowiedz
 • 30 cze 2021

  A kto to wie? Przecież nawet producenci tego nie wiedzą. Można o tym poczytać w Charakterystyce Produktu Leczniczego, który umieszczony jest na stronach URZĘDU REJESTRACJI PRODUKTÓW LECZNICZYCH WYROBÓW MEDYCZNYCH I PRODUKTÓW BIOBÓJCZYCH

  Inna sprawa, że wcześniej zanim jakaś szczepionka została przez Polskę zatwierdzona, to była u nas badana i dodatkowo były później badane poszczególne partie preparatu. Teraz nikt tego nie robi...

  23 3 Odpowiedz