Sanepid zbadał jakość wody w tzw. „dzikich kąpieliskach” na Górnym i Dolnym Jazie
Wybierając się w te miejsca warto pamiętać, że betonowe konstrukcje to obiekty hydrotrchniczne na których obowiązuje zakaz kąpieli. Sanepid każdego roku bada tu wodę "dla celów informacyjnych"
Jak co roku tłumy mieszkańców spędzają czas nad wodą. Rozkładają się wzdłuż brzegów Raby na całej jej długości. Najwięcej osób można spotkać na Dolnym i Górnym Jazie.
To najpopularniejszy sposób na walkę z upałem, jednak wybierając się w te miejsca warto pamiętać, że betonowe konstrukcje zarówno na Górnym jak i na Dolnym Jazie nad Rabą, to obiekty hydrotrchniczne na których obowiązuje zakaz kąpieli.
Sanepid określa je mianem „dzikich kąpielisk”, a próbki wody „dla celów informacyjnych i wzorem lat poprzednich na prośbę burmistrza, pobierane do badania mikrobiologicznego w sezonie letnim pobierane są dwa razy”. Pierwsze próbki w tym roku z Górnego i Dolnego Jazu pobrano 29 czerwca.
Jak czytamy w wynikach badań myślenickiego sanepidu opublikowanych 5 lipca; „woda w ww. miejscach nadaje się do kąpieli, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz. U. 2019 poz. 255). Wizualne nadzorowanie wody bez uwag”.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.