Technologia

Kolejne dofinansowania do fotowoltaiki w Myślenicach i okolicach. Do zgarnięcia tysiące złotych

Kolejne dofinansowania do fotowoltaiki w Myślenicach i okolicach. Do zgarnięcia tysiące złotych

Coraz głośniej słychać o zmianach w systemie upustów. Dla przypomnienia obecnie elektrownie do 10 kW są na zasadach prosumenta i z nadwyżki oddanej do sieci mogą z powrotem odebrać za darmo 80%, powyżej 10 kW - 70%

Są propozycje, żeby ten system zmienić na znacznie mniej korzystny dla nowych posiadaczy elektrowni. Jednak według założeń, Ci którzy zdecydują się na fotowoltaikę w tym roku, będą mieli przywilej korzystania z obecnego systemu aż przez 15 lat!

Według badań ok 40% Polaków deklaruje chęć zamontowania własnej elektrowni fotowoltaicznej. Jadąc drogą, możemy obserwować, że dachy zmieniają się w szybkim tempie. Powodem oczywiście fotowoltaika. Od 1 lipca ruszyła kolejna odsłona programu Mój Prąd – tym razem do zgarnięcia 3 tys. zł. Nie zapominajmy o uldze termomodernizacyjnej, która średnio wynosi 4 tys. zł. - Fotowoltaika się opłaca i już — mówią ci, którzy decydują się na zamontowanie własnych paneli fotowoltaicznych.

 

Co ważniejsze: cena czy jakość?

Jak wszędzie tak i w przypadku fotowoltaiki stajemy przed wyborem, jakie komponenty chcemy mieć na dachu i jaka firma ma się tym zająć? Złoty środek wydaje się najlepszym pomysłem, jednak gdzie tego złotego środka szukać? Nie warto płacić za marketing i dać się naciągnąć na piękne hasła reklamowe. Nie warto też zbytnio oszczędzać, bo może okazać się, że dwa, trzy tysiące zaoszczędzone, zemści się na niestarannie wykonanej instalacji. Co gorsze, tzw. robota po kosztach może okazać się niebezpieczna, grozić zwarciem itp.

 

Kilka porad!

- Jako doświadczona firma możemy doradzić, że nie tylko inwerter i panele mają znaczenie, ale nawet najdrobniejsze szczegóły. Np. konektory mc4. Ważne, żeby były oryginalne, bądź wysokiej jakości z TUV. Wiele firm stosuje tanie zamienniki, które mają tendencję do przegrzewania się, co w najgorszym wypadku może spowodować pożar budynku. Swoją drogą według badań przeprowadzonych na rynku niemieckim, są to najczęstsze przyczyny pożarów. Jeśli chodzi o kable, najlepiej zamiast chińskich, wybrać niemieckie. Zabezpieczenia można zamontować za 3000 zł, a można za 300 zł. Przy mostkach trapezowych nie dać się nabrać na zwykłe wkręty farmerskie, które są o 10 razy tańsze od dedykowanych, ale nie spełniają w pełni swojej funkcji, zbyt słabo mocując konstrukcję do dachu. Poza tym warto zwracać uwagę na wykonanie! Elektrownia oprócz tego, że ma być bezpieczna, ma na siebie zarabiać. Dobrze, żeby też ładnie wyglądała na dachu czy w ogrodzie — wyjaśniają specjaliści z firmy Solarman.

Jaką firmę wybrać?

- Po kilku latach obecności na rynku, rozmawiając z klientami, najczęściej spotykamy się ze skrajnymi przypadkami. Klienci albo korzystali z usług dużych firm, z cenami zawyżonymi o kilka/kilkanaście tysięcy złotych, albo z małych, dopiero co powstałych, które oferując niskie ceny, nie dysponowały, chociażby zapleczem serwisowym, nie mówiąc o doświadczeniu. W naszej firmie mamy wypracowane oferty szyte na miarę. Jesteśmy na tyle dużą firmą, żeby robić zamówienia kontenerowe, a co za tym idzie być atrakcyjni cenowo, a jednocześnie nie tak dużą, żeby być zmuszonymi do zatrudniania obcokrajowców bez kwalifikacji i doświadczenia. Mamy kilka własnych ekip montażowych, które odpowiedzialnie i jak dla siebie wykonują montaże. „Jak ktoś dobrze robi, ma robotę”. To słowa jednego z naszych klientów, które potwierdzają się w naszej branży. Często bywa tak, że z jednego montażu w jakiejś miejscowości mamy klika/ kilkanaście klientów. Tak było w Barcicach, Nowym Sączu, Lipnicy Wielkiej, Korzennej, miejscowościach wokoło Krakowa, Wrocławia, Warszawy — dodają specjaliści z firmy Solarman.

Dowiedz się więcej o ofercie firmy Solarman na www.solarman.pl

Zobacz więcej

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat
Wiśniowa 0

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat

Od ponad 100 lat odwiedzający Beskid Wyspowy mogą oglądać obiekty na niebie w obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir   Od ponad 100 lat odwiedzający...