Szachy

W szachy gra od 11 lat. Jakub Suder został mistrzem Międzynarodowej Federacji

W szachy gra od 11 lat. Jakub Suder został mistrzem Międzynarodowej Federacji

Międzynarodowa Federacja Szachowa nadała tytuł FIDE MASTER (Mistrz FIDE) Jakubowi Sudrowi, reprezentującemu klub szachowy MAT Myślenice

 

Tytuł FIDE MASTER federacja nadaje szachistom, którzy uzyskają międzynarodowy ranking szachowy na poziomie minimum 2300 ELO. Dzięki dobrym występom na Międzynarodowych Mistrzostwach Małopolski oraz w III lidze seniorów, ranking Kuby w szachach klasycznych wynosi obecnie 2346 ELO.

Obecnie najlepszym szachistą na świecie jest Norweg Magnus Carlsen, którego ranking wynosi 2847, natomiast najlepszym polskim szachistą jest Jan-Krzysztof Duda z rankingiem 2738.

Wspomniany sukces młodego szachisty z Myślenic, którym jest uzyskanie wysokiego rankingu i zdobycie tytułu FM sprawił, że Kuba obecnie plasuje się na 4 miejscu w Polsce wśród wszystkich juniorów oraz na 116 spośród wszystkich aktywnych zawodników w Polsce.

Wzrost popularności szachów w ostatnim okresie sprawił, że w bazie Centralnego Rejestru Szachowego zarejestrowanych jest już ponad 90 tysięcy aktywnych zawodników, co sprawia, że szachy znajdują się w czołówce najczęściej uprawianych sportów, tuż za piłką nożna i na równi z siatkówką.

Sukces 17 letniego szachisty, ucznia I LO w Myślenicach jest swego rodzaju ukoronowaniem jego ponad 11 letniej przygody z królewską grą. W trakcie swojej kariery odniósł wiele sukcesów na arenie ogólnopolskiej. Jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski oraz Małopolski. Jako pierwszy w historii szachista z powiatu myślenickiego stanął na najwyższym podium Mistrzostw Polski. Był członkiem elitarnej Młodzieżowej Akademii Szachowej zrzeszającej najzdolniejszych młodych szachistów z całej Polski. Sprawdził się też w roli instruktora szachowego. W czerwcu drużyna juniorska MAT Myślenice uzyskała awans do I ligi Juniorów, a Jakub podczas tych zawodów pełnił rolę trenera drużyny.

Powiązane tematy

Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego
Szachy 0

Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego

Szachiści z regionu zmierzyli się w finale IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego To zwieńczenie trwających od marca rozgrywek "szachy niedzielą", które połączy...

Komentarze (4)

Zobacz więcej