Technologia

Mały smartfon obsługiwany jednym palcem, czy jeszcze takie istnieją?

Mały smartfon obsługiwany jednym palcem, czy jeszcze takie istnieją?

Rozmiar smartfonów wydaje się stale rosnąć, lecz istnieje spora grupa osób, które preferują mniejsze telefony. Większe, nie zawsze oznacza bowiem lepsze. Jest wiele powodów, by wybierać sprzęty o niewielkiej przekątnej, choć najczęściej mówi się o nich w kontekście wygodnej obsługi za pomocą jednego palca. Jakie są inne plusy małych smartfonów?

Małe smartfony - zalety

Użytkownicy małych smartfonów na każdym kroku podkreślają, że główną zaletą takich sprzętów jest prosta obsługa. Do uruchomienia różnych aplikacji, odebrania połączenia lub pisania wiadomości tekstowej wystarczy jeden palec. Dzięki temu nie trzeba używać drugiej ręki, by w pełni korzystać z funkcjonalności posiadanego telefonu, czego nie można powiedzieć o smartfonach o większych gabarytach. Niewielki smartfon łatwiej również obsłużyć osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.

Mały telefon wygodnie trzyma się w dłoni użytkownikom, którzy mają drobne i krótkie palce. Mniejsze sprzęty są zatem preferowane przez dzieci, kobiety oraz wszystkie osoby, którym obsługa większych telefonów sprawia trudność. Nieduża przekątna ekranu sprawia, że kciukiem dosięga się nawet do przeciwnego rogu wyświetlacza. Jest to ważna zaleta, gdy ma się niewiele czasu, by odpisać na wiadomość lub gdy chce się szybko uruchomić aplikację.

Znajdź mały smartfon dla siebie https://www.komputronik.pl/category/1596/telefony.html

Atutem małych smartfonów jest również możliwość przenoszenia ich w kieszeni spodni bez ryzyka zgubienia telefonu. Urządzenie w całości mieści się w kieszeni, dzięki czemu podczas siadania lub wstawania nie naraża się go na wysunięcie ze spodni. W ten sposób zmniejsza się również ryzyko, że telefon wypadnie na twarde podłoże, np. na chodnik, co spowoduje pęknięcie wyświetlacza. Niewielki smartfon mieści się ponadto do torebki kopertówki, kieszonki bagażu podręcznego w samolocie i do nerki zabieranej na górskie wyprawy. Telefon o mniejszej przekątnej można spakować również do kieszeni kurtki na wysokości ramienia.

Jaki mały smartfon warto wybrać w 2021 roku?

Miłośnicy małych smartfonów mogą znaleźć telefon dla siebie, jeśli w 2021 roku skupią się na sprzętach o przekątnej wynoszącej około 5-6 cali. Pośród modeli z tej grupy nie wszystkie sprzęty zasługują na większą uwagę, jednak można znaleźć w niej kilka perełek. Należy do nich choćby wydajny iPhone 12 mini.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się mały smartfon? Ważną cechą niedużego telefonu są smukłe ramki wokół ekranu. Ze względu na ograniczoną powierzchnię wyświetlacza, warto zadbać o to, by jak najlepiej ją wykorzystać. Smartfon powinien umożliwiać komfortowe oglądanie filmów, odtwarzanie plików wideo oraz przeglądanie stron internetowych.

Równie istotna jest wydajność smartfona. Telefon powinien działać szybko i niezawodnie. Aplikacje nie powinny się zawieszać i sprawnie uruchamiać, bez konieczności długiego czekania. Użytkownik powinien również zwrócić uwagę na pojemność baterii. Niewielki ekran zużywa mniej prądu niż wyświetlacze o sporej przekątnej, jednak solidny akumulator zawsze jest w cenie.

Sprawdź kompletny ranking małych smartfonów w tym linku: https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-maly-smartfon-ranking/

Małe smartfony - polecane modele

Wśród małych smartfonów polecanych przez użytkowników dominują sprzęty z logo Apple. Topową propozycją jest wspomniany wcześniej iPhone 12 mini, choć równie ciekawe są iPhone SE z 2020 roku i iPhone 11 Pro, który wyposażono w znakomity aparat. Fani produktów Samsung mogą wybrać dla siebie model Galaxy S21 z dostępem do sieci 5G. Dla wymagających użytkowników odpowiedni jest za to wodoszczelny Ulefone Armor X5 Pro i Galaxy Xcover 4S ze wzmocnioną obudową.

Propozycją alternatywną są smartfony wyposażone w składany ekran. Po złożeniu wyświetlacza telefon bez trudu mieści się w małej kieszeni. Ekran po rozłożeniu jest natomiast na tyle duży, że wygodnie korzysta się na nim z multimediów i gier. Jest to połączenie funkcjonalności z kompaktowymi wymiarami, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Ponieważ jednak ta technologia dopiero wchodzi na rynek, cena urządzeń wciąż pozostaje wysoka, co stanowi największy minus takiego rozwiązania.

Zobacz więcej

Zawód drukarza w dobie cyfryzacji
Technologia 0

Zawód drukarza w dobie cyfryzacji

Zawód drukarza ma długą i bogatą historię, która sięga czasów Gutenberga. Jednak w dobie cyfryzacji i rosnącej popularności drukarni internetowych, rola druka...

Ile zapłacimy za prąd w 2023?
Technologia 0

Ile zapłacimy za prąd w 2023?

Zamrożone ceny do 2000 kWh, olbrzymie wzrosty cen energii sięgające nawet kilkuset procent, zmiany w rozliczaniu energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, są...