Dobczyce

Podpisali umowę na odwodnienie Zarabia. Inwestycja będzie gotowa w 2022 roku

Podpisali umowę na odwodnienie Zarabia. Inwestycja będzie gotowa w 2022 roku
Błyskawiczna powódź podobna do tej, jaka nawiedziła mieszkańców Myślenic, Krzyszkowic i Głogoczwa, w ubiegłym roku dała się we znaki mieszkańcom Dobczyc. Fot. OSP Dobczyce

Całe przedsięwzięcie w zakresie odwodnienia Zarabia podzielone został na kilka zadań, a prace potrwają do drugiej połowy 2022 roku.

„Musimy myśleć o tym jak ma wyglądać odwodnienie poszczególnych miast”- w lipcu po „powodzi błyskawicznej” zwracał uwagę burmistrz Tomasz Suś

 

Burmistrz Dobczyc podpisał umowę z firmą INSTBUD na realizację dwóch zadań w ramach inwestycji mającej na celu odwodnienie terenów ul. Zarabie. Inwestycja została podzielona na kilka części, a w ramach zawartych umów zrealizowane zostaną dwie; *budowa kolektora wód opadowo-roztopowych oraz kanałów bocznych wraz wylotem kolektora do rowu otwartego wykonanego w 2019 r. na kwotę ponad 2,8 mln zł; * budowa kolektora do grawitacyjnego odpływu wód powierzchniowych (początek przy DW 967 ul. Zarabie z wylotem wód opadowych do rowu odwadniającego w Parku Miejskim z ujściem do rzeki Raby) i budowa przepustu na rowie „C” w ciągu ścieżki pieszej wzdłuż rz. Raby na kwotę prawie 1,5 mln zł.

- Podpisujemy umowy dotyczące odwodnienia sieci rowów i cieków odwadniających w kompleksie Dobczyce - Zarabie. Pamiętając powodzie i podtopienia, jakie dawały się we znaki mieszkańcom tego terenu i przedsiębiorcom, już w ubiegłym roku podjęliśmy decyzję, że dołożymy wszelkich starań, aby ludzie i przedsiębiorcy czuli się bezpiecznie na terenie Zarabia – w trakcie składania podpisu mówił burmistrz Dobczyc.

Natomiast w lipcu, po „błyskawicznej powodzi” jaka nawiedziła gminę Myślenice, premier z wojewodą wizytowali zaporę w Dobczycach. Wówczas Tomasz Suś zwracał uwagę na to, że „jako samorządy musimy dbać i myśleć o tym, jak ma wyglądać odwodnienie poszczególnych miast”.

Błyskawiczna powódź podobna do tej, jaka nawiedziła mieszkańców Myślenic, Krzyszkowic i Głogoczwa, w ubiegłym roku dała się we znaki mieszkańcom Dobczyc.

Wystarczyło pół godziny potężnej ulewy, aby woda zalała 25 budynków w tym domów i firm. Według meteorologów IMGW łącznie w ciągu godziny w mieście spadło 50 litrów wody na metr kwadratowy. Skutki oberwania chmury najbardziej odczuli mieszkańcy ulic: Zarabie, Nowowiejska, Cegielniana, Mostowa, Kilińskiego. Zalane zostały domy, posesje, a drogi zostały podmyte. Ucierpiał także budynek Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach. 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej