Dobczyce

Intensywne ulewy kończą się tu podtopieniami. Gmina prowadzi przetarg na odwodnienie Zarabia. Czy to uchroni mieszkańców?

Intensywne ulewy kończą się tu podtopieniami. Gmina prowadzi przetarg na odwodnienie Zarabia. Czy to uchroni mieszkańców?
Fot. OSP Dobczyce

Mija niespełna rok po nawałnicy jaka przeszła nad Dobczycami podtapiając 25 domów i firm. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie odwodnienia. To zostanie wykonane najwcześniej za 16 miesięcy

 

Mija niespełna rok po nawałnicy jaka przeszła nad Dobczycami 18 lipca 2020 roku. Wystarczyło pół godziny potężnej ulewy, aby woda zalała 25 budynków w tym domów i firm. Według meteorologów IMGW łącznie w ciągu godziny w mieście spadło 50 litrów wody na metr kwadratowy. Uszkodzone zostały nie tylko budynki, w Starym Mieście - w obrębie skansenu powstało osuwisko.

Skutki oberwania chmury najbardziej odczuli mieszkańcy ulic: Zarabie, Nowowiejska, Cegielniana, Mostowa, Kilińskiego. Zalane zostały domy, posesje, a drogi zostały podmyte. Ucierpiał także budynek Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego w Dobczycach.

Rok po tych wydarzeniach gmina ogłosiła przetarg na wyłonienie wykonawcy odwodnienia terenów w kompleksie sieci rowów i cieków odwadniających kompleks Dobczyce – Zarabie. Jak czytamy w gminnym komunikacie; „planowana inwestycja jest kolejnym etapem prac mających na celu poprawę odwodnienia terenów na lewym brzegu Raby, szczególnie ul. Zarabie i Nowowiejskiej. Pierwszy etap – budowa rowu melioracyjnego, wykonany został w 2019 r. i pozwolił na połączenie koryta rzeki z istniejącym rowem przy drodze wojewódzkiej, a tym samym odprowadzenie wody do Raby”. 

Wykonanie prac, które są przedmiotem ogłoszonego przetargu realizowane będzie przy udziale środków zewnętrznych. Dobczyce pozyskały na to 5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Chętni na wykonanie odwodnienia mieli czas na składanie ofert do 25 czerwca. Teraz gmina wybierze wykonawcę, a firma która zobowiązuje się na wykonanie zadania, będzie miała na to czas od 6 do 16 miesięcy. 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej