Myślenice

Powiat unieważnił dwa przetargi na wyposażenie nowej siedziby. Czy w Myślenicach uda się utworzyć punkt paszportowy?

Powiat unieważnił dwa przetargi na wyposażenie nowej siedziby. Czy w Myślenicach uda się utworzyć punkt paszportowy?

Powiat unieważnił dwa przetargi na wyposażenie budynku. Otrzymał też zgodę wojewody na utworzenie punktu paszportowego. Teraz samorządowcy czekają na decyzję ministerstwa. Otwarcie budynku zaplanowane jest na jesień

 

Trwa budowa nowej siedziby starostwa przy ul. Drogowców w Myślenicach. Obecnie w ramach II etapu prac, realizowane są roboty wykończeniowe wewnątrz oraz prace związane z rozruchem urządzeń i kontrolą poprawności działania wewnętrznych instalacji technicznych.

- Im bliżej końca, tym bardziej piętrzą się problemy - podczas wczorajszej sesji rady powiatu mówił starosta Józef Tomal (FZM). Poinformował też, że powiat unieważnił dwa przetargi na wyposażenie budynku, ale nie podał przyczyny. - Chcemy jak najszybciej się tam wprowadzić, żeby wreszcie można było we właściwych warunkach obsługiwać mieszkańców. Mamy też zgodę wojewody na utworzenie punktu paszportowego, czekamy na decyzję Ministerstwa (Spraw Zagranicznych) - mówił. Nie podał przyczyny unieważnienia przetargów.

Chcemy jak najszybciej się tam wprowadzić, żeby wreszcie można było we właściwych warunkach obsługiwać mieszkańców. Mamy też zgodę wojewody na utworzenie punktu paszportowego, czekamy na decyzję Ministerstwa
- starosta Józef Tomal.

Budowa ruszyła latem 2019 roku i miała być gotowa w lipcu tego roku, jednak ze względu na pandemię i wynikające z niej komplikacje, wykonawca wystąpił o przesunięcie terminu. Przeprowadzka ma nastąpić z początkiem jesieni, a mieszkańcy będą obsługiwani od połowy października.

Jak czytamy na stronie powiatu łączna powierzchnia dwupiętrowego budynku to 1814 m.kw. Znajdą się w nim wydziały: geodezji, kartografii i katastru, architektury, budownictwa, remontów i zamówień publicznych, komunikacji , a także gospodarki mieniem powiatu, skarbu państwa i ochrony środowiska oraz archiwum urzędu. Jak podaje starostwo; łączny budżet inwestycji to 12 991 352 zł.

"Mam nadzieję, że otwarcie tego budynku i przeniesienie do niego najważniejszych wydziałów, będzie symbolem tej kadencji. Pracujemy już dzisiaj, aby obywatel miał łatwiejszy dostęp do usług. Chciałbym, abyśmy nadążali za cyfryzacją, którą wymusza państwo. Pod tym względem chcielibyśmy zostać wizytówką dla innych samorządów. Przenosząc w to miejsce wydziały obsługujące mieszkańców, wyciągamy ruch z centrum Myślenic. Dzięki temu, że petenci nie będą jeździć na Słowackiego, nie będzie tam problemów z parkowaniem"w maju na placu budowy mówił Józef Tomal.

Szczególnie liczycie na wydział komunikacji, w którym problemy z oczekiwaniem na obsługę zgłaszacie od 2013 roku.

Zjawisko nasiliło się z końcem 2019 roku, kiedy rząd zmienił przepisy dotyczące nieprzerejestrowania samochodu i kar, a pogłębił go wiosenny lockdown wprowadzony z powodu koronawirusa w 2020 r. Rozwiązania problemu starosta doszukuje się w oddaniu nowej siedziby.

Dzisiaj urzędnicy obsługują mieszkańców na 10 stanowiskach, natomiast w powstającym po sąsiedzku nowym budynku starostwa, ma ich być 16. Ponadto wprowadzony ma zostać system rezerwacji, co ma wyeliminować zjawisko blokowania miejsc przez tych, którzy umówili się na wizytę, ale nie przyszli.

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • OKOKI 27 sie 2021

  Punk paszportowy by się przydał ,nie trzeba by był tłuc się do Krakowa i sterczeć w kolejkach.

  31 2 Odpowiedz
 • 27 sie 2021

  Zdziwiłbyś się, ale w wielu firmach, czy instytucjach proces digitalizacji spowodował konieczność zatrudnienia dodatkowych osob do obsługi nowych procesów wspieranych przez cyfryzację.

  25 2 Odpowiedz
 • 27 sie 2021

  Mogli by chociaż podać przyczynę unieważnienia tych dwóch przetargów na wyposażenie wnętrz. Czy jest to tylko i wyłącznie kwestia finansowa, czy może coś więcej.

  27 12 Odpowiedz
 • 27 sie 2021

  Paszporty? Chyba szczepionkowe. A zamiast ciepłego gniazda, powinni zainwestować w obsługe online.
  Problem polega na tym że do obsługi strony internetowej petenta nie potrzeba tylu darmozjadów.

  26 13 Odpowiedz
 • 27 sie 2021

  coś nie pykło z zaprzyjaźnionymi firmami :)

  29 17 Odpowiedz

Zobacz więcej