Miasto

ALARMUJECIE: Rejestracja samochodu to koszmar. Jak rozwiązać ten problem?

ALARMUJECIE: Rejestracja samochodu to koszmar. Jak rozwiązać ten problem?

"Rejestracja pojazdów to jakiś koszmar" - piszecie na forum poruszając temat obsługi petentów w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Wydział obsługuje dziennie od 200 do 300 osób. Pierwsi przychodzą nawet o 6 rano, a i tak czas spędzony w kolejce liczą w godzinach

Kamera umieszczona w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Myślenicach pozwala podglądać aktualnie obsługiwany numer oraz liczbę osób czekających w kolejce

Każdy kto rejestrował samochód musiał przejść przez to, co wielu z naszych czytelników nazywa koszmarem. Kolejka pod wydziałem komunikacji starostwa powiatowego przy ul. Drogowców 2 formuje się długo przed otwarciem drzwi urzędu. Powód? Aby załatwić sprawę w tym miejscu, należy najpierw zdobyć numerek, a maszyna wydaje ich maksymalnie… 60. Według waszych relacji, często zdarza się, że brakuje ich już po godz. 7, mimo że urzędnicy przyjmują petentów od godz. 8:30.

Piszecie na forum...


mirek65t:
(…) skończyły mi się miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, jeden dzień stałem żeby się dostać do stanowiska, przy którym pani wydała mi jakąś tymczasową kartkę, po około trzech tygodniach znowu stałem dzień, żeby tą kartkę wymienić na dowód rejestracyjny 

Agata1505: Jestem często w wydziel komunikacji i nie narzekam na obsługę. Ale narzekam na system który wydaje numerki. - jak dla mnie totalnie szwankuje. Przykład dzisiaj. Jest godzina 14. Na stanowisku A jest 5 czynnych stanowisk, zero w kolejce, a system nie wydaje numerków. No ale kurde, jeśli popatrzę na godziny pracy do widzę, że czynne jest do 15!! Więc sorry jest jeszcze godzina!!


mirekm: (…) ludzie biorą po kilka numerków a potem rezygnują albo po załatwieniu sprawy wychodzą. system może obłsużyć np 200 klientów wiec po wybraniu numerków np o 11 więcej nie wydaje!!! trzeba czekać parę godzin i jeszcze za to płacić... 

pedro900: (…) 2013-05-28 godz.09:25 automat do wydawania numerków można pocałować w ,,guziczek".BRAK NUMERKÓW

Sytuację w Wydziale Komunikacji wyjaśnia kierujący nim Tomasz Bombol: - W bieżącym roku nasilił się ruch w zakresie rejestracji pojazdów. Związane jest to m.in. ze zmianą przepisów dotyczących przeprowadzania badań technicznych samochodów z których prawie połowa z zagranicy przyjeżdża do kraju bez tablic, na lawetach i ich właściciele muszą dokonać czasowej rejestracji, a po jego wykonaniu przejść całą procedurę rejestracji. Dotyczy to kilkudziesięciu pojazdów miesięcznie. Na kolejki wpływ ma coraz częstsza wymiana dowodów rejestracyjnych i złomowanie aut, a dodatkowo w gminie Siepraw wprowadzono nowe nazwy ulic, co powoduje konieczność sukcesywnej wymiany ponad tysiąca dokumentów rejestracyjnych.

Jak zmniejszyć kolejki w wydziale komunikacji?

Wśród proponowanych przez was rozwiązań znalazło się m.in. zatrudnienie dodatkowych urzędników i stworzenie dodatkowych stanowisk do obsługi klientów, rejestracja przez internet na konkretną datę i godzinę. Kierownika wydziału zapytaliśmy o planowane zmiany, mające ułatwić mieszkańcom proces rejestracji oraz o zwiększenie liczby urzędników pracujących przy obsłudze rejestrujących samochody.

- Aby ułatwić możliwość skorzystania z usług wydziału komunikacji w ciągu kilku tygodni zostanie dokonana modernizacja systemu kolejkowego, która umożliwiać będzie umówienie się na wizytę w wydziale przez internet. Dotychczas działający system umożliwia tylko śledzenie swojego numeru w kolejce na naszej stronie  - wyjaśnia Tomasz Bombol. 

Dodaje również, że do pracy przy obsłudze mieszkańców został przesunięty pracownik z innego wydziału, który po kilkumiesięcznym przeszkoleniu i uzyskaniu uprawnień systemowych wspomagać będzie proces rejestracji. - Zostanie przeprowadzony remont poczekalni, wyposażenie w nowe ławki, a parking umożliwiający bezpieczny postój kilkudziesięciu pojazdów został wyrównany i utwardzony - dodaje Tomasz Bombol.

Na dzień przed publikacją materiału, otrzymaliśmy informację ze starostwa powiatowego o internetowym systemie rezerwacji miejsc w wydziale komunikacji. Aby zarezerwować wizytę, należy wybrać odpowiednią grupę spraw, miesiąc, dzień i godzinę planowanej wizyty. W wybranym dniu, co najmniej 10 minut przed umówioną wizytą, należy pobrać bilet wpisując numer identyfikacyjny.

Czy to wystarczy? Czekamy na wasz głos w tej sprawie

Powiązane tematy

Komentarze

 • 14 sie 2013

  Dlaczego w dowodzie rejestracyjnym jest 6 miejsc na przeglądy (które i tak są fikcją) a nie 20 ? Bo budżet musi "skroić" co 6 lat opłatę za nowy dowód !Proponuję dla podratowania wpływów zrobić nowe dowody z dwoma miejscami i przeglądy co dwa tygodnie !

  75 4 Odpowiedz
 • 14 sie 2013

  Ta obserwacja przez internet to bujda na resorach, system się zawiesza, do twojego numerku brakuje 20 pozycji,czyli ok. 2,5h czekania a odświeżywszy po 3 minutach i już twoja kolej przepadła. W tym urzędzie pasowałoby aby wszystkie stanowiska pracowały, a nie załatwiano sprawy z piętra, typu statystyki itp. Poza tym obsługa tez powinna się nieco przyłożyć do kontaktu z petentem, bo mam wrażenie że Panie zatrzymały się w poprzednim ustroju.

  48 5 Odpowiedz
 • 14 sie 2013

  generalnie jak Pan Tomasz wyjaśni to jest ....wyjaśnione :-)))
  dzięki Bogu świetnie opisał po co jest urząd dla tych którzy nie wiedzą :-)))

  gdyby nie media i portal nikt nie podjąłby nawet tematu ...

  25 1 Odpowiedz
 • Rafał P 14 sie 2013

  "Sytuację w Wydziale Komunikacji wyjaśnia kierujący nim Tomasz Bombol: - W bieżącym roku nasilił się ruch w zakresie rejestracji pojazdów.(..)"

  Taa... jasne. Te problemy są od dawna i zawsze były. Było tak, gdy rejestrowałem pierwsze auto w 1998 roku i potem w 2001 kolejne w 2003 i później. Zawsze ten sam syf. Nie rozumiem jak przez tyle lat nie można wypracować jakiegoś sensownego systemu obsługi klientów. A przepraszam, w urzędach nie ma klientów, są petenci... To pewnie dlatego. Nie muszą zarabiać na siebie, przecież pieniądze dostaną i tak, niezależnie od jakości swojej pracy. Przydałby się jakiś emotikon symbolizujący urzyg.

  29 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 sie 2013

  " a dodatkowo w gminie Siepraw wprowadzono nowe nazwy ulic, co powoduje konieczność sukcesywnej wymiany ponad tysiąca dokumentów rejestracyjnych."
  a nie tak dawno czytałem w DP wypowiedzi władz Sieprawia że wprowadzenie nazw ulic to same dobrodziejstwa dla mieszkańców i nie wiąże się to z żadnymi kosztami.Komu teraz wierzyć?

  17 1 Odpowiedz
  • Basia 15 sie 2013

   nie wiąże się z kosztami?a DO,Paszport .wszystkie instytucje trzeba powiadamiać.Firmy przecież mają dokumenty,pieczątki a za wymianę wszystko trzeba płacić.Samochody firmowe niektórzy niejedno mają a w starostwie trzeba każdy numerek osobno

   a paniusie w urzędzie mogłyby być milsze!nie każdy wie co trzeba zwłaszcza jak ktoś nie na kogoś do pomocy żeby doradził

   8 3 Odpowiedz
 • Tom 15 sie 2013

  Gratuluje rejestracji przez internet - najbliższy dzien na rejestracje pojazdu 26 sierpień - za 10 dni !!!! Obłęd jakis!!!

  19 5 Odpowiedz
 • 15 sie 2013

  Prosty pomysł z krakowa: potrzebne jest stanowisko, na którym zostanie dokonana ocena dokumentacji przed rejestracją. Połowa rejestrujących ma zawsze jakieś braki (nie każdy musi znać wszystkie zawiłości), co strasznie wydłuża czas obsługi albo musza wracać po raz drugi.

  16 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 sie 2013

  reakcja na wizytę telewizji TVP w/w wydziale.

  17 1 Odpowiedz
 • ewelina trzepaczka 15 sie 2013

  wystarczy przyjść o 13.30 wtedy puszczają druga serię numerków i nie stoisz w kolejce a rano wiadomo każdy weźmie kilka nr bo tak dla zasady a pożniej się dziwi ze tak długo to trwa i ze już blokują nr.

  6 11 Odpowiedz
 • 15 sie 2013

  nawet widzę możliwość rodem z dawnych czasów : pohandlować numerkami w szarej strefie ale ..... z drugiej strony ludzie bezrobotni na pracę czekają, przesz to samo się prosi dorobić w kolejce (powiedzmy godzina 5złi to w szarej strefie) :-))) czysty pieniądz. Wystarczy rano numerków pobrać i jak ktoś chce to to sam numerek 5 zł (10x 5 i jest dniówka w pół godziny ) a jak jeszcze poczekać trzeba to 5 za godzinę. Dlaczego tak mało kreatywnych bezrobotnych ??? Noooo tak ...bo są właśnie bezrobotnymi :/

  6 15 Odpowiedz
 • 15 sie 2013

  Ja proponuję zgłoszenie drogą listową czy tez mailową rejestrowanie się i otrzymywanie terminów z dniem i godziną wstawiania się tak jak w urzędach pracy...Innego wyjścia nie ma...ponieważ niestety samochodów przybywa, a Pań w okienkach nie...

  6 Odpowiedz
 • 15 sie 2013

  jakby panie w okienkach miały płacone nie za godzinę, a liczbę przyjętych petentów ich praca przynosiłaby znacznie lepsze efekty...
  poza tym jakby każda wioska choćby ta większa, miała jakiś punkt rejestracyjny, nie musiałby cały powait cisnąć się w 4 okienkach..

  12 8 Odpowiedz
 • 15 sie 2013

  ja nie widzę problemu ...bo nie mam pojazdu wymagającego rejestracji ...ale gdyby czasem...

  2 6 Odpowiedz
 • Inżynier Monk 15 sie 2013

  Problem to jest w Powiecie, że w ogóle istnieje.

  13 7 Odpowiedz
 • 15 sie 2013

  Panie kierowniku, zna Pan takie powiedzenie ?
  "Jaki Pan - taki kram"

  13 8 Odpowiedz
 • Kika 16 sie 2013

  Przyjechałam kiedyś do Wydziału wyrejestrować zakupione auto.. Kiedy byłam tam już o 7.30 miałam nr 47 na stanowisko A.
  Czekałam tak długo, że zdążyłam przyjechać do domu, posiedzieć, zjeść coś, wrócić się do Myślenic (mieszkam 15km od Myślenic), przyjechać znów do Wydziału na 11, a w sumie na swoją kolej doczekałam się dopiero o 14.30 .... :)

  życzę cierpliwości innym

  10 Odpowiedz
 • sdfsdf sdfsdf 16 sie 2013

  czekam na was wszystko wiedzących aż wystartujecie w wyborach, wiecznych malkontentów którzy za komputera wiedza wszystko, a reali nie znają. katastrofa, to myślenickie społeczeństwo, pożal się boże.
  Nawet nie ma co czytac waszych wypocin, bo zieją nienawiścią, ajkby nie bylo zawsze jest źlę.

  5 25 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 sie 2013

  Komuna podobno upadła a burdel pozostał.Dlaczego w innych krajach dało się to rozwiązać a u nas nie?
  http://www.youtube.com/watch?v=z3cDboNvmrE
  Mentalność urzędnika pozostała w dawnym systemie ale to wcale nie dziwi znając kryteria naboru-"wiemy że się nie nadaje ale to nasz człowiek".Fachowcy już dawno wyjechali z tej "zielonej wyspy" zostali nieliczni którzy próbują walczyć z wiatrakami.
  Odpowiadając poprzednikowi"Nawet nie ma co czytac waszych wypocin, bo zieją nienawiścią, ajkby nie bylo zawsze jest źlę."
  a według Ciebie jest dobrze?Tobie na posadce w urzędzie na pewno.

  20 5 Odpowiedz
 • sdfsdf sdfsdf 16 sie 2013

  a co żal dupę ściska??. hehe nie jestem żadnym urzędnikiem, ale widać po Twoim ostatnim zdaniu w czym jest problem, i tak ma 70% społeczeństwa, na szczęście sa jeszcze trzeźwo patrzący. Dziękuje dobranoc.

  6 25 Odpowiedz
 • 17 sie 2013

  Państwo jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa - mam obawy, że gdzieś tą złotą regułę zatracono po drodze, chcąc tego albo i nie; przysypano tysiącami prawnych regulacji. Mianowicie, kraje od nas znacznie zasobniejsze nie pozwalają sobie na ciągłą zmianę dowodów rejestracyjnych w ślad za kolejnym nowym właścicielem, nie wyciągając tym samym od mieszkańców opłat z tego tytułu. Nasza polska rzeczywistość to mnóstwo urzędników i słaba efektywność; brak uproszczonych procedur. Wydaje się to być zamysłem ustawodawcy. Zmiana dowodu rejestracyjnego w ślad za każdą czynnością kupna-sprzedaży jawi się jako sposób na pozyskanie stałego pieniądza, którego niestety dalszych losów już nie znamy.

  8 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 sie 2013

  Święte słowa.Biurokracja żeruje na społeczeństwie a im głupszy urzędnik tym"mądrzejszych "używa argumentów.Co do dowodów rejestracyjnych to tylko forma wyciągania pieniędzy od obywatela.Po co pieczątki z przeglądu?W wielu krajach aktualność przeglądu potwierdza nalepka na szybę co ma same plusy .Nie trzeba często wymieniać dowodu rejestracyjnego i od razu widać że pojazd ma nieważny przegląd gdy nie ma aktualnej nalepki.Akurat ta sprawa jest nie do załatwienia na szczeblu powiatu natomiast poniżające obywatela stanie w kolejce jak najbardziej.Ale żeby kolejki zniknęły potrzeba trochę dobrej woli i pracy komórek które u niektórych są w zaniku.

  5 6 Odpowiedz
 • Paula 22 sie 2013

  Pobyt tam to masakra jedna wielka pomyłka, przyszedłem o 7.30 aby zarejestrować samochód a wszedłem o 13.42 porażka cały dzień stracony.Ten problem powinien być szybko rozwiązany teraz po wymianę dokumentu 2 dzień będzie stracony,

  To jest wstyd dla miasta że taki problem ma i nie potrafi sobie z nim poradzić, wysokie bezrobocie?? Proponuje otworzyć 3 dodatkowe stanowiska i praca nawet znajdzie się dla 3 osób lub więcej ! ! !

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej