Alarmujecie

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach

Zamrożony przez koronawirusa problem, związany z przepustowością w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, wraca. Tak dzisiaj wyglądała kolejka przy ul. Drogowców

„Dwa pierwsze zdjęcia zrobiłem po godzinie 7. To z automatem dwie minuty po godzinie 8. Drzwi otwierają o 8 i już nie ma numerków. Żeby coś załatwić, trzeba stanąć w kolejce między 4 a 6, potem już numerków nie ma” – pisze jeden z naszych czytelników.

Jak się okazuje, zamrożenie urzędów na czas epidemii nie rozwiązało problemu, który zgłaszacie od 2013 roku.

W lutym, jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa zwracaliście uwagę, że chcąc załatwić swoją sprawę w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, niejednokrotnie wstajecie o świcie, aby zjawić się na Drogowców 2, nawet na godzinę przed otwarciem.

Jak tłumaczyli urzędnicy, taki stan rzeczy miał wynikać ze zmiany przepisów i zapowiedzi kar za nieprzerejstrowanie samochodu w ciągu 30 dni od jego zakupu oraz z ograniczonej liczby osób, jaką są w stanie obsłużyć.

Sprawę dodatkowo skomplikował wprowadzony w kraju przez rząd „stan epidemii”. Dzień przed jego ogłoszeniem (12 marca) w starostwie odbyła się nadzwyczajna sesja rady powiatu, podczas której starosta informował o tym, że nie wyklucza zamknięcia wydziału. Tak też się stało. - Nie wyobrażam sobie, żeby wydział komunikacji był całkowicie zamknięty. Czy nie można zorganizować zastępstw lub rotacyjnych dyżurów? Pana rola jest taka, aby tak zorganizować pracę, by zachować płynność działań – zwracał mu uwagę Robert Pitala (PiS).

W odpowiedzi usłyszał od starosty, że zgodnie ze specustawą do jego obowiązków należy przede wszystkim zabezpieczenie kwarantanny, bo takie zadanie nałożył na niego wojewoda. Kilka dni później, w sytuacji zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa, starosta podjął decyzję o zaprzestaniu bezpośredniej obsługi klientów w starostwie od 17 marca do odwołania. Decyzja objęła również wspomniany wydział komunikacji.

16 stanowisk w nowej siedzibie w 2021 roku 

W internetowej dyskusji na temat funkcjonowania wydziału komunikacji jako rozwiązanie problemu sugerujecie wydłużenie czasu pracy urzędników lub dołożenie dodatkowych stanowisk. Jak się okazuje, nie jest to takie proste.

– Po pierwsze – na sali operacyjnej znajduje się 10 stanowisk i nie ma fizycznej możliwości stworzenia kolejnych. Po drugie – wydłużenie czasu pracy wiąże się z dwuzmianowością, której nie jesteśmy w stanie pokryć ze względu na brak przeszkolonych urzędników – tłumaczył nam starosta.

Rozwiązania problemu doszukuje się w oddaniu powstającej w sąsiedztwie nowej siedziby. Dzisiaj urzędnicy obsługują mieszkańców na wspomnianych 10 stanowiskach, natomiast w powstającym po sąsiedzku nowym budynku starostwa ma ich być 16. W stanie surowym budynek ma zostać oddany w kwietniu, następnie przetarg wyłoni firmę, która zajmie się jego wykończeniem oraz zagospodaruje otoczenie. Według wstępnych szacunków urzędników, budynek może zostać oddany najwcześniej w połowie 2021 roku.

 

„Publikacje prasowe są niesprawiedliwe”

Kilka godzin po publikacji artykułu, starostwo powiatowe opublikowało komunikat w którym pisze m.in., że „publikacje prasowe są niesprawiedliwe, nasi pracownicy zdecydowali się obsługiwać ludzi i nie mogą być za to karani. Jednak obsługa w tym trudnym czasie musi niestety wyglądać inaczej. Starostwo powiatowe w Myślenicach, jest jednym z niewielu w województwie, które zdecydowało się na otwarcie wydziału komunikacji”.

- Pracujemy w tempie 20-30 osób na godzinę, na więcej nie pozwalają obecne przepisy sanitarne dotyczące zapobiegania epidemii koronawirusa. W najbliższym czasie będziemy chcieli zwiększać wydajność wydziału, jednak jest to uzależnione od decyzji rządu odnośnie łagodzenia przepisów epidemiologicznych – komentuje kierownik wydziału Tomasz Bombol.

Starostwo zwraca uwagę, że „w Polsce wciąż obowiązują zaostrzone przepisy sanitarne, a powrócenie do bezpośredniej obsługi klientów urzędu nie oznacza, że urząd pracuje normalnie”. W dalszej części czytamy również, że niektórzy urzędnicy posiadający uprawnienia do rejestracji pojazdów, nadal pozostają na opiece nad dziećmi „ponieważ w wyniku zamknięcia szkół nie mają z kim tych dzieci zostawić”.

W komunikacie Tomasz Bombol przekonuje, że „na rejestrowanie nowych samochodów, każdy ma 6 miesięcy od momentu zakupu, a gdy ma już pozwolenie czasowe zachowuje ono ważność do końca epidemii i jeszcze dwa tygodnie dłużej”.

 

27 maja 

Kolejnego dnia starostwo powiatowe publikuje wpis oraz zdjęcia w mediach społecznościowych na temat wydziału. Na fotografiach prezentowane są puste korytarze i brak kolejki przed budynkiem. Natomiast w oświadczeniu czytamy m.in.  

"Doniesienia medialne oraz uwagi mieszkańców odnośnie obecnego funkcjonowania Wydziału Komunikacji są uzasadnione. Każdy z nas chce być obsługiwany w sposób rzetelny, profesjonalny i możliwie szybki. Jednak dzisiaj publikujemy Państwu zdjęcia z godzin popołudniowych – jak na nich widać, niebawem wszyscy dzisiejsi klienci zostaną obsłużeni. Dowodzi to, że wczorajsza publikacja jednego z serwisów internetowych przedstawiała jednorazowe zdarzenie, wynikające z tego, że duża liczba osób chciała bloczki. Sytuacji takich można uniknąć. Prosimy państwa przede wszystkim o rezerwowanie wizyt w Wydziale Komunikacji poprzez Internet. Takie rozwiązanie ułatwi funkcjonowanie Wydziału" - czytamy w komunikacie starostwa. 

 

28 maja 

Dzień po zamieszczeniu w sieci wyjaśnień starostwa, które zaprezentowało też zdjęcia wydziału komunikacji bez kolejek i stwierdzeniu, że "publikacja jednego z serwisów internetowych przedstawiała jednorazowe zdarzenie, wynikające z tego, że duża liczba osób chciała bloczki" - sprawdziliśmy jak sytuacja wyglądała dzisiaj. 

O godz. 8 drzwi do wydziału były otwarte, a petenci w kolejce czekali zarówno w środku budynku jak i na zewnątrz.  

Będziemy monitorować próby jej rozwiązania przez starostwo, a na Wasze zdjęcia i zgłoszenia z tego oraz innych instytucji, których funkcjonowanie według Was można usprawnić, czekamy na redakcja@miasto-info.pl.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 26 maj

  Nienawidzę tego miejsca, gdy tylko mam tam iść coś załatwić to już mnie trzęsie. Czy weźmiesz numerek z internetu czy w budynku to zawsze czekasz ZAWSZE. Nie daj Boże traf na przerwę jak czekasz już te 3 czy 4 godziny. Bareja powinien nakręcić tam film nominowany do Oskara

  85 6 Odpowiedz
 • 26 maj

  A gdzie jest policja, aby rozpierdzielić to nieformalne zgromadzenie, wyciągać z tłumu po jednej osobie i po 10 tyś płatne natychmiast.
  Przecież jest pandemia.

  56 8 Odpowiedz
 • 26 maj

  O rany boskie jak zobaczyłem zdjęcie to pierwsza myśl była taka że pewnie po burmistrza przyszli

  44 12 Odpowiedz
 • 26 maj

  A to tylko wydział komunikacji

  33 3 Odpowiedz
 • 26 maj

  To miejsce i ludzie tam pracujący tkwią jeszcze w erze PRLu ! I nie zmienią tego wydłużone godziny pracy, nowe budynki czy nie wiem co jeszcze. Tam musi zmienić się wszystko! Cała kadra zaczynając od kierownika który kompletnie nie radzi sobie z zarządzaniem tą strukturą poprzez panie na ciepłych posadkach , które mają klienta głęboko w dupie i widać , że ważniejsze są telefony do znajomych czy rodzinki niż przyjmowanie kolejnego petenta. Wreszcie system przyjmowania tegoż petenta.

  76 7 Odpowiedz
  • 26 maj

   Fakt, kierownik to najsłabsze ogniwo tego wydziału. Powinien dawno wylecieć.

   22 5 Odpowiedz
 • 26 maj

  Moim zdaniem, kierownik powinien zapłacić stanowiskiem z taki stan rzeczy. Taka sytuacja nie zdarzyła się tylko raz, tak jest prawie codziennie.
  Aby stanąć w kolejce, trzeba sterczeć jak nie wiem co, już wcześnie rano. Przyjedziesz na 8 już zapomnij o numerku w kolejce. Dzień wolny od pracy, stracony, niepłatny.
  Kolejny dzień udaje Ci się dostać numerek, stoisz i czekasz w kolejce, nadchodzi Twój czas, podchodzisz do stanowiska, a tam niespodzianka, brakuje świstka lub czegoś innego - odesłany zostajesz z kwitkiem. I znowu kolejny dzień stracony.
  Dopiero za kolejnym podejściem załatwisz wszystko na cycuś - glancuś.

  W cywilizowanym kraju np. Holandia, rejestracja trwa 5-10 min, praktycznie nie ma kolejek, Auto przerejestrujesz w wydziale komunikacji lub na poczcie ( poczta - jak masz prawo jazdy holenderskie), koszt rejestracji 10,40 euro, dowód rejestracyjny w formacie karty bankomatowej, dostajesz pocztą w ciągu 3 dni roboczych).
  W PL biurokracja jak nie wiem co, zamiast CEPIK wykorzystać, rozbudować system ale lepiej jest kasować obywateli nie wiem ile normalnie, w mojej sytuacji przy sprowadzeniu auta z zagranicy to aż 256 PLN.

  46 6 Odpowiedz
  • 26 maj

   Nie wspomnę o ubezpieczeniu, załatwiasz przez internet też w 5-10 min, bez pośredników, sam wybierasz pakiet, jaki chcesz.
   W wyszukiwarce ubezpieczenia wpisujesz numer rejestracyjny, adres i datę urodzenia dalej wybierasz pakiet i masz kilkanaście propozycji ubezpieczenia. Wypełniasz formularz i wysyłasz, w kila minut dostajesz powiadomienie, że auto ubezpieczone.
   Składki płacisz miesięcznie bez żadnych zwyżek, sprzedajesz auto - kończysz ubezpieczenie.
   W PL sprzedajesz auto razem z ubezpieczeniem, w niewielu sytuacjach dostajesz zwrot nadpłaconej składki, bo nie każdy kupujący podpisze Ci oświadczenie o zrzeczenie się ubezpieczenia. Więc tracisz znowu PLN-y.

   18 4 Odpowiedz
 • 26 maj

  A co na to medialny "vice" starosta w odpowiedzi na taki poranek kojota? Czyżby Jarosław maczał palce w tej porannej "nagonce na powiat"? Już tak pięknie poszło wideo przed weekendem a tu taki niefart...

  23 15 Odpowiedz
 • mirek@ 26 maj

  tlumaczenie sie urzednikow przepisami sanitarnymi to szczyt sam juz nie wiem czego. przeciez na zdjeciach widac jak sa przestrzegane... wszyscy stoja w kolejce obok siebie bo chca sie rzucic na bloczki. wiadomo kto wczesniej wcisnie bedzie czekal krocej. tyle czasu mieli zeby sie przygotowac na otwarcie i nic. kto jak nie urzednicy maja zorganizowac ten wydzial? od 7 lat ten sam problem i wszyscy zdziwieni

  38 7 Odpowiedz
 • Marta 26 maj

  skoro artykuly sa niesprawidliwe to niech mi pan starosta odpowie czy sprawiedliwe jest ze za kazdym razm kiedy tam ide musze brac dzien wolny i zalatwiac opieke dla dziecka bo czeka sie tam godzinami. bardzo dobrze ze o tym piszecie bo dalej udawaliby ze jest super a jak widac nie jest i nic z tym nie robia tylko szukaja wymuwek

  39 11 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 26 maj

  nienawidze tam chodzic juz wole do dentysty trzeba bylo wyszkolic pracownikow przez te ostatnie miesiace bo i tak urzedy byly zamkniete

  29 8 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 26 maj

  Co w tym dziwnego. Wszystko co kojarzy mi się ze starostwem w Myślenicach jest jednym wielkim bublem. Po co nam taki starosta co takich prostych ,banalnych rzeczy nie potrafi ogarnąć. Na samo słowo starostwo ciśnienie mi się podnosi.

  34 12 Odpowiedz
 • Zofia 26 maj

  dobrze ze to naglasniacie niech to zobaczy jak najwiecej ludzi i niech sie wezma w koncu do roboty w tym urzedzie

  29 7 Odpowiedz
 • 26 maj

  Nie wiem jak sytuacja wygląda teraz, ale przed epidemią również kilka minut po otwarciu nie było numerków do rejestracji. Co do kolejek, ja akurat nie czekałem, bo miałem termin zarezerwowany przez internet, ale miny petentów w poczekalni mówią dużo o kolejkach. Obsługa też pozostawiała wiele do życzenia, tzn raz trafiłem na miłą i bardzo pomocną urzędniczkę, która szybko i sprawnie mnie obsłużyła, ale kilka dni później trafiłem na urzędniczkę, która w trakcie obsługiwania mnie poszła na plotki, ja stoję przy stanowisku, jestem w trakcie załatwiania sprawy, ona odeszła po coś i po drodze zagadała się z koleżanką, to już jest skandal.

  33 6 Odpowiedz
  • 26 maj

   Dokładnie tak jest od bardzo dawna. Plotkują między sobą, a stanowiska wolne i potrafią przez kilka minut nie wywoływać następnego numerka. Dramat co się tam dzieje.

   30 3 Odpowiedz
 • OKOKI 26 maj

  Nie porównujcie Polski do Europy bo to jest dziura zacofana i zabita dechami .Są trzy najbrdziej dziadowskie kraje w Europie Ukraina ,Rumunia i Polska. Na Słowacji i Węgrzech już to wszystko 100 razy lepiej funkcjonuje. W Polsce politycy nie mają czasu zająć się tym jak usprawnić życie obywatelom bo się gryzą miedzy sobą o władzę jak tę wściekłe psy.

  20 8 Odpowiedz
 • 27 maj

  Starosta to jest mistrz ! Nie radzi sobie kompletnie z podstawowymi swoimi obowiązkami i winę zwala na...koronawirusa :D widzę, ze festiwal żenady na Reja 13 trwa w najlepsze :D

  26 9 Odpowiedz
 • 27 maj

  Czy był wirus czy nie kolejki zawsze gigantyczne... numerków zazwyczaj nie ma po 9 internetowa kolejka to już kompletna masakra bo cza się tłumaczyć januszom czemu masz przed nimi wejść dramat totalny i burdel na kółkach !

  23 6 Odpowiedz
 • 30 maj

  Dlaczego kasjerka w Biedronce musi obsługiwać klienta za klientem, a pani urzędniczka pomiędzy petentami musi kawę wypić?

  18 3 Odpowiedz

Zobacz więcej