Polityka

Zmiana na stanowisku przewodniczącego rady. Radni PiS doprowadzili do obsadzenia tej funkcji swoim kandydatem

Zmiana na stanowisku przewodniczącego rady. Radni PiS doprowadzili do obsadzenia tej funkcji swoim kandydatem
Na wniosek radnych PiS doszło do głosowania nad odwołanie przewodniczącego i wyboru nowego. Miejsce Jana Podmokłego (WDG) po 28 miesiącach zajął Wacław Szczotkowski (PiS). Fot. Piotr Jagniewski

Na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości odbyła się nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Myślenicach, podczas której odwołano dotychczasowego przewodniczącego Jana Podmokłego (WDG). Jego miejsce zajął Wacław Szczotkowski (PiS)

 

Dyskusja na temat odwołania przewodniczącego rozpoczęła się od uzasadnienia wniosku do uchwały, złożonego przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. Podczas sesji nie podano nazwisk autorów, ale ich uzasadnienie brzmiało następująco:

"Przewodniczący Rady Miejskiej w Myślenicach Pan Jan Podmokły poprzez swoje dotychczasowe działanie stracił zaufanie wnioskujących radnych, co niewątpliwie powoduje negatywny wpływ na sprawne funkcjonowanie rady miejskiej w Myślenicach.

Całokształt działań prowadzonych przez przewodniczącego rady pokazał, że nie wypełnia on należycie swojej funkcji, jest stronniczy, nie potrafi współpracować z radnymi w sprawie pracy rady, a nierzadko jego rozstrzygnięcia budzą wątpliwość co do zgodności ze statutem gminy".

Radni opozycyjni domagali się kopii dokumentów zawierających nazwiska autorów oraz jego uzasadnienia. Po przekazaniu dokumentów, głos zabrała Małgorzata Jaśkowiec (PiS). - W uzasadnieniu do wniosku przedstawiliśmy nasze stanowisko, że poprzez dotychczasowe działania przewodniczący stracił zaufanie wnioskujących radnych – mówiła. Następnie odczytała uzasadnienie, które publikujemy wyżej.

 

„Uważam, że to stek bzdur”

Samo uzasadnienie radnych PiS skomentował dotychczasowy przewodniczący Jan Podmokły (WDG), który nazwał je „stekiem bzdur”.

- Uważam, że to uzasadnienie to jeden stek bzdur. Podzielam pogląd, że niektóre rady stacjonarnie obradowały, ale nie można jednej gminy porównywać z drugą gminą. Sytuacja z pomieszczeniami jest różna. Gdybyście państwo dali rade, to sesję rady przenieślibyście do obory, a ja na taką sytuację nie mogłem się zgodzić. Jeśli chodzi o przekroczenie uprawnień statutowych, nie przypominam sobie, aby którykolwiek z radnych, kiedykolwiek zgłaszał takie nieścisłości – mówił.

Z kolei Bogusław Podmokły (WDG) uzasadnienie określił „bulwersującym” i domagał się potwierdzenia zawartych w nim stwierdzeń. - Macie państwo większość i macie prawo wybrać swojego przewodniczącego. Smutkiem napawa mnie to, co zaprezentowaliście sobą - tym uzasadnieniem. Proszę o przedstawienie kilku przykładów na przedstawione treści – nawoływał.

Wtórował mu radny Wojciech Malinowski (BU), który przypominał, że na początku kadencji podczas rozmów między przedstawicielami klubów radni wskazywali osobę, która byłaby gwarantem „sprawnej i spokojnej pracy rady”. – Z tego obowiązku jak dotąd Jan Podmokły się wywiązuje i nie powinno być do tego żadnych uwag – mówił. Uzasadnienie określił jako „hasła i ogólne stwierdzenia nie poparte żadnymi faktami”. - Apeluję o odrzucenie uchwały i nieodwoływanie przewodniczącego z jego funkcji – mówił.

- Treść uzasadnienia to żenujące słowa. pewnie jakieś mądre głowy nad tym pracowały. Spuszczę na to zasłonę milczenia – swoją opinię wyraził Kamil Ostrowski (WDG). Następnie gratulował przewodniczącego przepracowanego okresu. - W dalszym etapie pana pracy w radzie, będzie mógł pan chodzić z podniesioną głową. Był pan lojalny do swoich wyborców, co jak widać w ostatnim czasie jest bardzo trudne – dodał.

Tomasz Wójtowicz (WDG) zwracał uwagę, że; nigdy żaden radny nie kwestionował prowadzenia obrad. Jeśli chodzi o wątpliwości dotyczące zgodności ze statutem gminy; niejednokrotnie sesja była przerywana i konsultowana z radcą prawnym. Nikt nigdy nie kwestionował decyzji przewodniczącego. To hasła niepoparte żadnymi argumentami merytorycznymi. Ponawiam prośbę, aby wnioskodawcy przytoczyli przynajmniej kilka przykładów łamania ustawy lub statutu przez przewodniczącego.

Nikt z radnych PiS nie zabrał głosu w tej sprawie.

 

Odwołany 13 głosami "za" i 8 "przeciw"

Dalszą część sesji prowadził wiceprzewodniczący Mirosław Fita (PiS). Po wybraniu komisji skrutacyjnej odbyło się tajne głosowanie. Każdy z radnych kolejno podchodził do urny i wrzucał do niej swój głos.

Jan Podmokły (WDG) został odwołany z funkcji przewodniczącego 13 głosami „za” przy 8 „przeciw”.

Jan Podmokły (WDG): W ciągu tych miesięcy nauczyłem się bardzo dużo. Swój wiek już mam, aczkolwiek człowiek całe życie się uczy. Chciałbym podziękować pani Bogusi z biura rady, to skarbnica wiedzy.

Z uzasadnieniem o odwołanie się nie zgadzam. Błędy były, ale nie tego typu, które znalazły się w uzasadnieniu. Dziękuję radnym za współpracę, deklaruję, że z mojej strony nadal będzie ona na tym samym poziomie. Dziękuje pracownikom urzędu.

Życzę przyszłemu przewodniczącemu, aby za 2 lata stał przed radą i mógł powiedzieć z podniesionym czołem, że pełnił tą funkcję na miarę możliwości dobrze. Dzisiaj wynik głosowania mnie nie dziwi. Demokracja ma swoje prawa. Dziękuję.

Jan Podmokły funkcję przewodniczącego rady miejskiej w Myślenicach pełnił od pierwszej sesji tej kadencji, która miała miejsce w listopadzie 2018 roku.

 

Wacław Szczotkowski - nowy przewodniczący

Kandydatem PiS na przewodniczącego rady został przewodniczący klubu Wacław Szczotkowski, natomiast opozycja zrezygnowała ze swojego kandydata. 

Z kolei kandydaturę z ramienia Prawa i Sprawiedliwości prezentował Stanisław Topa (PiS): „Pan Wacław Szczotkowski jest wieloletnim radnym. Obowiązki radnego pełni od 2010 r. W obecnej kadencji pełni w radzie miejskiej funkcję przewodniczącego klubu PiS. Cechuje radnego wysoka kultura osobista, odpowiedzialność, przygotowanie merytoryczne, wieloletni staż pracy w radzie gminy, nabyte doświadczenie. Przygotowanie merytoryczne w pełni pozwala wierzyć, że radny Wacław Szczotkowski nadaje się na pełnienie funkcji przewodniczącego rady miejskiej w Myślenicach” – przekonywał.

W tajnym głosowaniu jego kandydaturę poparło 11 radnych, 9 było "przeciw", a 1 "wstrzymał się" od głosu.

Wacław Szczotkowski (PiS): Dziękuję za powołanie mnie do funkcji przewodniczącego rady miejskiej w Myślenicach. Zdaję sobie sprawę z tego w jakiej roli zostałem postawiony, zobowiązuje się dołożyć starań, aby prace rady przebiegały sprawnie, skutecznie i rzeczowo. Aby debaty i oczywiście obrady były przedmiotowe.

Również chcę zapewnić, że zgodnie z moimi kompetencjami i możliwościami chcę umożliwić radnym i ułatwić wypełnianie swoich obowiązków, wynikających z pełnienia mandatu radnego. Deklaruję, że postaram się żeby współpraca pana burmistrza, rady miejskiej i oczywiście urzędów przebiegała właściwie. Myślę, że to wystarczy na początek mojego sprawowania tej funkcji

- mówił po zakończonym głosowaniu nowy przewodniczący. 

 

Nie tylko prezydium rady, ale i komisje 

Jan Podmokły funkcję przewodniczącego rady miejskiej w Myślenicach pełnił od pierwszej sesji tej kadencji, która miała miejsce w listopadzie 2018 roku. Podczas tego posiedzenia, radni wybierali przewodniczącego oraz dwóch wiceprzewodniczących. Zostały nimi Grażyna Ambroży (KWW Bez Układów) i Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWW Macieja Ostrowskiego).

W lutym 2020 r. na wniosek radnego Wacława Szczotkowskiego (PiS) głosowano nad odwołaniem wiceprzewodniczących. Na swoim stanowisku utrzymała się Eleonora Lejda-Kuklewicz, natomiast Grażynę Ambroży zastąpił Mirosław Fita (PiS).

W wyborach samorządowych 2018, do rady miejskiej wybieraliśmy 21 osób. Najwięcej mandatów, bo 10 zdobyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, 9 mandatów przypadło startującym z KWW Macieja Ostrowskiego, a 2 z KW Bez Układów. 

W listopadzie 2019 r. Czesław Bisztyga i Izabela Kutrzeba złożyli deklarację rezygnacji z członkostwa w Klubie Macieja Ostrowskiego. Od tego czasu określają się jako radni niezależni.

W styczniu tego roku  radny Stanisław Topa (PiS) na stanowisku przewodniczącego Komisji Gospodarki Przestrzennej, Architektury, Ochrony Środowiska i Rolnictwa zajął miejsce Wojciecha Malinowskiego (Bez Układów).

W marcu pisaliśmy o zmianach jakie zaszły w Komisji Budżetu i Finansów, gdzie miejsce dotychczasowego przewodniczącego Jerzego Cachla (WDG) zajął Bogusław Stankiewicz (PiS).

Kolejno Prawo i Sprawiedliwość przejęło też prezydium w Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, gdzie z funkcji przewodniczącego radni odwołali Bogusława Podmokłego (WDG) oraz wiceprzewodniczącego Kamila Ostrowskiego (WDG). Nową przewodniczącą została Małgorzata Jaśkowiec (PiS), a wiceprzewodniczącym Wojciech Gablankowski (PiS).

Powiązane tematy

Komentarze (48)

 • 7 paź 2021

  To chyba żart! Przecież ten radny się kompletnie nie nadaje na to stanowisko!

  73 13 Odpowiedz
 • 7 paź 2021

  Nowy mierny ale wierny? Ciekawe czy znów to prawidło. Wojna o stołki nawet w takich małych Myślenicach. Szkoda PiSać, bo lud i tak zagłosuje choćby na kurę, byle dostać pińcset plus.

  65 13 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 7 paź 2021

  To jeszcze rada miasta, czy już rada parafialna? Wybieranie wiejskiego katechety na przewodniczącego rady miasta?!!!

  64 15 Odpowiedz
 • mirek@ 7 paź 2021

  krzesełka, stoliczki, rady i komisje... niech nam żyją radni sto lat! p.s od kiedy obowiazuja podwyzki dla radnych?

  58 9 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 7 paź 2021

  Ktoś ma jeszcze wątpliwości dla czyjego dobra oni wszyscy sie tak pchają do polityki ?????

  50 8 Odpowiedz

Zobacz więcej