Rajdy Samochodowe

Kasperczyk i Syty kończą sezon jako II wicemistrzowie Polski 2021

Kasperczyk i Syty kończą sezon jako II wicemistrzowie Polski 2021

Tomasz Kasperczyk i Damian Syty zakończyli sezon 2021 w mistrzostwach Polski finiszując tuż za podium w 47. Rajdzie Koszyc.

Na Słowacji załoga Tiger Energy Drink wywalczyła także komplet punktów, a wynik pozwolił Tomkowi i Damianowi zakończyć sezon na trzecim miejscu – jako II wicemistrzowie Polski 2021

 

47. edycja Rajdu Koszyc była finałową rundą tegorocznej odsłony ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP). Licząca blisko 90 załóg stawka krajowego czempionatu i słowackich cykli rywalizowała na dziesięciu asfaltowych próbach sportowych o łącznej długości blisko 130 km.

 W Rajdzie Koszyc do zdobycia było o 10 punktów więcej niż w krótszych rundach RSMP, a losy mistrzowskiego tytułu i obsady podium klasyfikacji sezonu miały rozstrzygnąć się właśnie na Słowacji. Przed startem Kasperczyk i Syty plasowali się na czwartej pozycji z 108 punktami, zachowując szansę na tytuł wicemistrzów Polski.

Rywalizację, składającą się z dwukrotnie przejeżdżanych prób Her’lany (13 km) oraz Bogota (18,45 km), Tomek i Damian zakończyli na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej zawodów. Tym samym dopisali do swojego konta dodatkowy punkt za wyniki wywalczone podczas pierwszego etapu.

Na niedzielę zaplanowano trzy odcinki specjalne na zachód od Koszyc: Jahodna (23,45 km), Zlatnik (2,95 km) oraz Ruzin (6,65 km). Podczas drugiego etapu załoga Tiger Energy Drink Rally Team wyraźnie przyspieszyła. Systematycznie, oes po oesie, Kasperczyk i Syty urywali kolejne sekundy z blisko półminutowej straty do czwartego miejsca. Ich postawa i skuteczna jazda dały oczekiwany efekt. Tomek i Damian wygrali ostatnią próbę, dzięki czemu zdobyli dodatkowe pięć punktów do klasyfikacji mistrzostw Polski i rzutem na taśmę przeskoczyli na czwartą pozycję w generalce zawodów. Kolejne pięć punktów Kasperczyk i Syty zgarnęli za triumf w klasyfikacji drugiego etapu finałowej rundy RSMP.

Duet jadący Volkswagenem Polo GTI R5 łącznie z Koszyc wywozi 30 punktów. Ten wynik pozwolił Tomkowi i Damianowi zakończyć sezon na trzecim miejscu – jako II wicemistrzowie Polski 2021*. Oprócz tego Kasperczyk i Syty wywalczyli także tytuł II wicemistrzów kraju w klasyfikacji zespołów sponsorskich dla Tiger Energy Drink Rally Team.

Zawody wygrali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia Rally2 evo), czym przypieczętowali zdobycie drugiego w karierze tytułu mistrzów Polski (199 pkt)*. Srebrny medal trafił w ręce załogi Wojciecha Chuchała/Sebastian Rozwadowski (Skoda Fabia Rally2 evo, 149 pkt), która w Rajdzie Koszyc zajęła drugie miejsce*. Z trzeciego miejsca w finałowej rundzie RSMP cieszyli się Łukasz i Tomasz Kotarbowie (Citroen C3 Rally2).

Tomasz Kasperczyk: Chciałem zamknąć sezon dobrym akcentem i to się udało – mamy trzeci w karierze medal mistrzostw Polski. Gratuluję nowym, starym mistrzom i tym, którzy z rajdowej emerytury wrócili na podium mistrzostw Polski. Można się z tego cieszyć lub nie, ale uważam, że to dobrze, że praktycznie co roku mamy w RSMP zawodników, którzy nadają ton rywalizacji i pokazują reszcie stawki tempo, do jakiego powinniśmy równać. Myślę, że w końcowym rozrachunku to podnosi poziom sportowy mistrzostw, a to dobrze dla cyklu.

Klasyfikacja końcowa 47. Rajdu Koszyc – 7. Rundy ProfiAuto RSMP:

1. Marczyk/Gospodarczyk (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) 1:11:33,5 s

2. Chuchała/Rozwadowski (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) +35,0 s

3. Kotarba/Kotarba (POL/POL, Citroen C3 Rally2) +48,0 s

4. KASPERCZYK/SYTY (POL/POL, Volkswagen Polo GTI R5) +58,2 s

5. Wróblewski/Wróbel (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) +59,6 s

6. Nemet/Toth (HUN/HUN, Skoda Fabia Rally2 evo) +2:32,1 s

7. Melicharek/Turecek (CZE/CZE, Skoda Fabia Rally2 evo) +2:51,2 s

8. Chwietczuk/Baran (POL/POL, Skoda Fabia Rally2 evo) +4:04,7 s

9. Kukucka/Vejacka (SVK/SVK, Mitsubishi Lancer Evo VI) +5:03,1 s

10. Lapdavsky/Lapdavsky (SVK/SVK, Mitsubishi Lancer Evo IX) +6:11,1 s

 

Punktacja ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2021 po 47. Rajdzie Koszyc (runda 7/7):

 1. Marczyk/Gospodarczyk 199 pkt

2. Chuchała/Rozwadowski 149 pkt

3. Kasperczyk/Syty 138 pkt

4. Wróblewski/Wróbel 131 pkt

5. Płachytka/Nowaczewski 88 pkt

6. Chwietczuk/Baran 85 pkt

7. Kotarba/Kotarba 82 pkt

8. Grzyb/Poradzisz 69 pkt

9. Lubiak/Dachowski 53 pkt

10. Cais/Zakova 44 pkt

 * Wymaga zatwierdzenia przez Główną Komisję Sportu Samochodowego PZM.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej