Polityka

Radni przegłosowali podwyżkę dla starosty. „Nie jest to maksymalna pensja”

Radni przegłosowali podwyżkę dla starosty. „Nie jest to maksymalna pensja”
Starosta Józef Tomal (Forum Ziemi Myślenickiej) Fot. Piotr Jagniewski

Za podwyżką dla starosty głosowało 23 radnych, 1 się wstrzymał. „Nie jest to maksymalna pensja” – mówił przewodniczący rady Tadeusz Żaba (FZM)

 

Podwyżki  wynikają ze zmiany ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którą przegłosowano w Sejmie w sierpniu. Ustawa reguluje też m.in. wynagrodzenia w samorządach i wysokość diet radnych. Ta zmiana została podpisana w październiku przez prezydenta Andrzeja Dudę, a obowiązuje od 1 sierpnia br.

Określa maksymalną wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych: marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa; starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu; wójta burmistrza, prezydent miasta, burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostałych członków zarządu dzielnicy m.st. Warszawy.

Dzisiaj podczas sesji rady powiatu, radni głosowali nad uchwaleniem podwyżki dla starosty. Przed głosowaniem treść uchwały odczytał przewodniczący Tadeusz Żaba (FZM):

"Ustala się wynagrodzenie dla starosty myślenickiego Józefa Tomala w następującej wysokości:
* wynagrodzenie zasadnicze w kwocie - 10 232 zł brutto;
* dodatek funkcyjny w kwocie - 3 278 zł brutto;
* dodatek specjalny w wysokości 30% - 4053 zł (nie podano kwoty netto/brutto - przyp. red.);
* dodatek za wieloletnią pracę 20% wynagrodzenia zasadniczego - 2046 zł (nie podano kwoty netto/brutto - przyp. red.);”

Za zwiększeniem pensji dla starosty do poziomu 19 609 zł głosowało 23 radnych, 1 się wstrzymał.

Tadeusz Żaba (FZM), przewodniczący rady: W poprzedniej kadencji rada powiatu była zmuszona na skutek zmian obowiązujących przepisów zmniejszyć wynagrodzenie starosty w sierpniu 2018 r. Na nową kadencję w 2018 r. w grudniu obowiązywały te same przepisy i dzisiaj dzięki temu, że przepisy się zmieniły - mamy możliwość podniesienia tej pensji. Wszystko określone jest w przepisach.

Nie jest to maksymalna pensja, ponieważ starosta w powiecie powyżej 120 tys. mieszkańców maksymalną pensję ma określoną w tabeli w kwocie 10 770 zł i dodatek 3450 zł.

To maksymalne widełki. Uważam, że w związku z tym, że przez trzy lata pensja była obniżona, bo takie przypadki się nie zdarzają, żeby na tym samym stanowisku obniżyć pracownikowi pensję – podwyżka jest jak najbardziej zasadna.

Żaden z przedstawicieli klubów nie podjął dyskusji w tym temacie. - My nie będziemy tutaj zabierać jakoś głosu, wiemy że przepisy się zmieniły, są tematy inne do dyskusji i tutaj nie będziemy dyskutować – mówił Robert Pitala, przewodniczący klubu PiS.

Podobne głosowanie czekało radnych gminnych tego samego dnia. Podczas niego ustalali wysokość swoich diet oraz burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS).

Powiązane tematy

Komentarze (29)

 • Brak zdjęcia
  29 lis 2021

  Jak idzie o kasę to nagle potrafią być zgodni

  51 23 Odpowiedz
 • 29 lis 2021

  Za co mu ta podwyżka ? Co on takiego zrobił aby na nią zasłużyć ? Ponury żart i kpina z mieszkańców powiatu myślenickiego !

  55 34 Odpowiedz
 • 29 lis 2021

  Fajnie jest tak głosować nad swoimi pensjami ja też tak chcę

  42 23 Odpowiedz
 • 29 lis 2021

  Tomal, wstydź się. Jakieś cymbały po raz kolejny dały ci szanse na ten stołek na którym nie robisz nic, a już na pewno nie na tyle żeby dostawać taką pensję. Gdybyś miał szczyptę honoru to podwyżki byś nie przyjął. Wiem naiwny jestem przecież wy tam jesteś żeby nachapać ile się da.

  45 34 Odpowiedz
 • 29 lis 2021

  żond większościowy czyli "piss" tak zarządził ?

  35 18 Odpowiedz

Zobacz więcej