Myślenice

Radni przegłosowali podwyżki diet dla siebie i burmistrza. "Nie ma wątpliwości, co do zaangażowania i pracy na rzecz gminy i mieszkańców"

Radni przegłosowali podwyżki diet dla siebie i burmistrza. "Nie ma wątpliwości, co do zaangażowania i pracy na rzecz gminy i mieszkańców"
Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka (PiS) Fot. Piotr Jagniewski

Bez dyskusji radni najpierw przegłosowali podwyżki diet dla siebie (12 za, 7 przeciw, 2 się wstrzymało), a następnie dla burmistrza Jarosława Szlachetki (12 za, 6 przeciw, 3 się wstrzymało) 

 

Informacja o tym głosowaniu pojawiła się na stronie UMiG na 7 godzin przed sesją rady. Po naszej publikacji przed godz. 11 zamieszczono materiały sesyjne na myslenice.esesja.pl, gdzie nie tylko można śledzić obrady na żywo, ale też zapoznać się z projektami uchwał. 

Podwyżki  wynikają ze zmiany ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którą przegłosowano w Sejmie w sierpniu. Ustawa reguluje też m.in. wynagrodzenia w samorządach i wysokość diet radnych. Ta zmiana została podpisana w październiku przez prezydenta Andrzeja Dudę, a obowiązuje od 1 sierpnia br.

Określa maksymalną wysokość wynagrodzenia pracowników samorządowych: marszałka województwa, wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa; starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu; wójta burmistrza, prezydent miasta, burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostałych członków zarządu dzielnicy m.st. Warszawy.

Podwyżka dla radnych

Dzisiaj podczas sesji, radni gminni najpierw głosowali nad uchwaleniem podwyżki dla siebie, a następnie wynagrodzenia dla burmistrza. Przed pierwszym głosowaniem, przedstawiciele klubów nie zabrali głosu w tej sprawie. 

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącej zasad otrzymywania i wysokości diet dla radnych; "Zgodnie z nowelizowanymi przepisami prawa w tym zakresie, wysokość diet przysługujących radnemu nie może przekroczyć w ciągu miesiąca 2,5-krotności (dotychczas 1,5-krotności) kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota ta wynosi obecnie 1789,42 zł i nie uległa zmianie od 2017 r. (...) W gminach takich jak Myślenice (mieszczących się w przedziale od 15 do 100 tys. mieszkańców), zgodnie z rozporządzeniem, radny otrzymuje najwyżej 75% kwoty maksymalnej". Taką otrzyma przewodniczący rady, a pozostałe "wysokości kształtują się na poziomie 75, 60 oraz 50% w zależności od pełnionych funkcji".

Za podniesieniem diet głosowało 12 radnych, przeciw było 7, a 2 wstrzymało się od głosu.  

ZA (12): Czesław Bisztyga (nz), Halina Dyląg (PiS), Mirosław Fita (PiS), Wojciech Gablankowski (PiS), Andrzej Grzybek (PiS), Małgorzata Jaśkowiec (PiS), Izabela Kutrzeba (nz), Piotr Motyka (PiS), Bogusław Stankiewicz (PiS), Wacław Szczotkowski (PiS)  , Stanisław Topa (PiS), Czesław Wierzba (PiS). PRZECIW (7): Grażyna Ambroży (BU), Jerzy Cachel (WDG), Eleonora Lejda-Kuklewicz (WDG), Kamil Ostrowski (WDG), Bogusław Podmokły (WDG), Jan Podmokły (WDG), Tomasz Wójtowicz (WDG). WSTRZYMALI SIĘ (2): Józef Błachut (WDG), Wojciech Malinowski (BU).

 

Podwyżka dla burmistrza

Następnie pod głosowanie poddano uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrza miasta i gminy Myślenice. 

Zanim radni podjęli decyzję, głos zabrał sekretarz gminy Robert Pitala (PiS). Wyjaśniał, że podobnie jak w przypadku diet radnych, również ta uchwała jest wynikiem zmian przepisów uchwalonych przez Sejm. Ponadto ustalone stawki były zamrożone przez kilka lat. - Od 2018 r. wynagrodzenia włodarzy gmin, powiatów, czy województwa zostały zamrożone i od ponad 3 lat nie były zmieniane - podkreślał.

Wyjaśniał też, że wynagrodzenie burmistrza składa się z 4 komponentów. Jak czytamy w uchwale rozkładają się one następująco: 

"Ustala się wynagrodzenie miesięczne dla burmistrza miasta i gminy Myślenice pana Jarosława Szlachetki w następującej wysokości:
1. wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 10 430,00 zł
2. dodatek funkcyjny w kwocie 3450,00 zł
3. dodatek specjalny w kwocie 4164,00 zł
Pozostałe składniki wynagrodzenia przysługują wg. obowiązujących przepisów"

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały "Burmistrzowi przysługuje dodatek za wieloletnią pracę (staż pracy) (...) w wysokości 16 procent miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego". Podczas sesji nie podano ostatecznej kwoty, ale ta oscyluje (wg. naszych obliczeń i może nie być dokładna) wokół kwoty 19 712, 80 zł brutto. 

 

 

Robert Pitala (PiS), sekretarz gminy Myślenice: Jeśli chodzi o burmistrza Szlachetkę, chciałbym zwrócić uwagę na ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę o ilość wszystkich funduszy zewnętrznych, które burmistrz pozyskuje dla gminy, żeby gmina mogła się dalej dynamicznie rozwijać, pomimo dużego zadłużenia.

Oczywiście te wszystkie zabiegi wymagają odpowiedniej ilości czasu, zaangażowania, wysiłku, energii. To nie tylko pozyskiwanie środków, ale później także realizacja zadań, a na końcu rozliczenie, co wymaga niejednokrotnie osobistego zaangażowania i dozorowania przez burmistrza. Są to bardzo duże kwoty, konkretne, duże zadania strategiczne dla gminy Myślenice. Tutaj bardzo często burmistrz osobiście te sprawy dogląda od momentu pozyskania takich środków, aż do momentu ich rozliczenia.

Myślę, że co miesiąc macie państwo sprawozdanie działalności burmistrza, widzicie ile tych rzeczy się robi. Po ilości slajdów, które są prezentowane, no widać ze burmistrz ciężko pracuje. Niejednokrotnie jest tak, że pierwszy do urzędu przychodzi, a ostatni wychodzi, nie licząc już oczywiście świąt, sobót, niedziel. Myślę, że chyba nie ma wątpliwości, co do zaangażowania i pracy burmistrza na rzecz gminy Myślenice i mieszkańców. W związku z tym proszę o podjęcie uchwały.

Podobnie jak w przypadku głosowania nad wysokością diet radnych, tu również żaden z przedstawicieli klubów, nie zabrał głosu. Za uchwałą w sprawie ustalenia wynagrodzenia burmistrza głosowało 12 radnych, przeciw było 6, a wstrzymało się 2.

ZA (12): Czesław Bisztyga (nz), Halina Dyląg (PiS), Mirosław Fita (PiS), Wojciech Gablankowski (PiS), Andrzej Grzybek(PiS), Małgorzata Jaśkowiec (PiS), Izabela Kutrzeba (nz), Piotr Motyka (PiS), Bogusław Stankiewicz (PiS), Wacław Szczotkowski (PiS), Stanisław Topa (PiS), Czesław Wierzba (PiS). PRZECIW (6): Grażyna Ambroży (BU), Jerzy Cachel (WDG), Kamil Ostrowski (WDG), Bogusław Podmokły (WDG), Jan Podmokły (WDG), Tomasz Wójtowicz (WDG); WSTRZYMAŁO SIĘ (3): Józef Błachut (WDG), Eleonora Lejda-Kuklewicz (WDG), Wojciech Malinowski (BU). 

Burmistrz Jarosław Szlachetka nie wziął udziału w posiedzeniu rady. 

Powiązane tematy

Komentarze (54)

 • 29 lis 2021

  Pazerne ### szkoda ze do wyborów tak wielu o tym zapomni

  114 4 Odpowiedz
 • 29 lis 2021

  Za co ta podwyżka ? Co oni takiego zrobili aby na nią zasłużyć ? Ponury żart i kpina z mieszkańców

  106 3 Odpowiedz
 • 29 lis 2021

  Fajnie jest tak głosować nad swoją pensja ja też tak chcę

  103 3 Odpowiedz
 • mirek@ 29 lis 2021

  a ja tam swoje wątpliwości mam... i taki zapracowany na rzecz gminy i mieszkańców ze nie przyszedl na sesje w swojej sprawie?

  85 7 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 29 lis 2021

  o lol ?????? co typ poleciał "Oczywiście te wszystkie zabiegi wymagają odpowiedniej ilości czasu, zaangażowania, wysiłku, energii. To nie tylko pozyskiwanie środków, ale później także realizacja zadań, a na końcu rozliczenie, co wymaga niejednokrotnie osobistego zaangażowania i dozorowania przez burmistrza. Są to bardzo duże kwoty," no no i zdjęć na traktorze albo maszynie do asfaltu?

  78 2 Odpowiedz

Zobacz więcej