Myślenice

Protestowali przeciwko "lex TVN" na myślenickim Rynku. Zostawili wiadomość dla posła i burmistrza

Protestowali przeciwko "lex TVN" na myślenickim Rynku. Zostawili wiadomość dla posła i burmistrza
Fot. Piotr Jagniewski

Podobnie jak w wielu miastach w Polsce, również w Myślenicach odbyła się manifestacja pod hasłem "VETO! Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”. Protestujący zostawili wiadomość dla polityków PiS; posła Władysława Kurowskiego i burmistrza Jarosława Szlachetki

 

Artykuł aktualizowany

W ponad 120 miastach w Polsce w niedzielę 19 grudnia odbyły się protesty w związku z przyjęciem ustawy nazywanej „lex TVN”. Zawetowana we wrześniu przez Senat ustawa uderzająca w TVN, w piątek została przeforsowana w Sejmie. Teraz trafi na biurko prezydenta, a jej losy zależeć będą od jego decyzji.

Andrzej Duda może ją zawetować w ciągu 21 dni od jej przegłosowania. Do takiej decyzji wzywają prezydenta uczestnicy demonstracji w całej Polsce. Zapowiadając manifestację w Myślenicach, jej organizatorzy pisali m.in.: „Żądamy wolności, w tym gospodarczej, dla niezależnych od władzy mediów. Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta o zawetowanie ustawy”.

W Myślenicach protestujący zebrali się pod biurem posła PiS Władysława Kurowskiego. Przynieśli ze sobą flagi Polski, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Pod hasłem "VETO! Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska” manifestowali swój sprzeciw wobec decyzji Sejmu. W rękach trzymali transparenty z takimi hasłami jak "wolni ludzie, wolne media", "mam prawo wyboru!", plakaty zawierające argumenty przeciwko "Lex TVN" oraz wyliczenia dotyczące 6 lat rządów PiS, zwracające uwagę na rosnącą inflację oraz wzrost cen paliwa, prądu oraz gazu.

Jednym z uczestników manifestacji w Myślenicach był Jan Ciesielski, opozycjonista z okresu PRL, zaangażowany w tworzenie niezależnego radia: - W życiu nie przypuszczałem, że będę znów musiał walczyć o wolność, o wolne media – mówił na myślenickim Rynku.

Na drzwiach prowadzących do biura posła ziemi myślenickiej Władysława Kurowskiego (PiS), uczestnicy manifestacji zawiesili wiadomości zawierające m.in. takie hasła jak "głód, horror, drożyzny", "PiS = +54% cena gazu", "PiS = drożyzna", "PiS = zamki, pałace i nieruchomości dla członków partii".

Następnie przeszli do stojącej na płycie Rynku choinki, którą przyozdobili bombkami z napisem "TVN” i "konstytucja" oraz jej preambułą: "W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, my, Naród Polski, równi w prawach i w powinnościach, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, ustanawiamy Konstytucję RP jako prawa podstawowe dla państwa, oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości"

Ostatnim przystankiem manifestujących był magistrat. Na drewnianej płycie, którą zabite jest wejście do Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach - oprócz haseł, które zawisnęły na drzwiach prowadzących do biura poselskiego, znalazł się list do burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS). "Burmistrzu, ile czasu poświęcasz w tygodniu na pracę dla dwóch spółek skarbu państwa?" - czytał jeden z protestujących.

Organizatorami wydarzenia byli: KOD Myślenice, Myślenicki Strajk Kobiet oraz Stowarzyszenie Myślenicki Demokratyczny Klub Dyskusyjny.

Powiązane tematy

Przewodnicząca na językach
Polityka 3

Przewodnicząca na językach

Ewa Wincenciak-Walas to w ostatnich miesiącach jedno z najgorętszych nazwisk w lokalnej polityce. Przewodnicząca myślenickiego PO odmieniana była przez wszyst...

Komentarze (107)

 • 19 gru 2021

  Tak słabego posła jak ten Kurowski Myślenice nie miały ten dziadek nic dla nas nie zrobił oprócz wrogów, obraca przeciw sobie kobiety, mieszkańców, w końcu narobi sobie klopotow przez jego decyzje myslenice są stawiane w złym świetle. Ten Pan ma chyba jakieś spaczone poglądy mega prawicowe. Co do Pana szlachetki widać że coś tam się stara trzeba przyznać że w samych myslenicach jest lepiej, są jakieś tam inwestycje jednak bardzo wielu obietnic nie spełnił i mami nas " złotym pociagiem" który nigdy nie pojedzie.

  84 23 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 20 gru 2021

  Brawo dla protestujących!!!

  Mamy klauna a nie posła. Ale do tej pory wszystko uchodziło mu na sucho. Więcej takich akcji!!! Niech wreszcie odpowie za zbrodnie w których uczestniczy. Głupota nie usprawiedliwia rzeczy za którymi głosował.

  75 38 Odpowiedz
 • mirek@ 20 gru 2021

  A czemu w urzedzie zabili drzwi deskami? Boja się ze ludzie do nich przyjda?

  46 11 Odpowiedz
 • 20 gru 2021

  Bo to nowy element polityki społecznej burmistrza "frontem do mieszkańców " oraz Q&A "zapytaj burmistrza - drzwi otwarte dla petenrów".

  41 12 Odpowiedz
 • 19 gru 2021

  Ooooo jest pisowska gwiazda miasto info? Dostałeś podwyżkę jak burmistrz i rada?

  48 27 Odpowiedz

Zobacz więcej