Polityka

Myślenice. Sąd uniewinnił Ewę Wincenciak-Walas w sprawie kartki z napisem „PiS = drożyzna”

Myślenice. Sąd uniewinnił Ewę Wincenciak-Walas w sprawie kartki z napisem „PiS = drożyzna”

Sąd Rejonowy w Myślenicach wydał prawomocny wyrok w sprawie przewodniczącej myślenickiego oddziału PO w sprawie kartki z napisem „PiS=drożyna”

 

W ponad 120 miastach w Polsce, w niedzielę 19 grudnia 2021 r. odbyły się protesty w związku z przyjęciem ustawy nazywanej „lex TVN”.

Podobnie było w Myślenicach, gdzie protestujący w rękach trzymali transparenty z takimi hasłami jak "wolni ludzie, wolne media", "mam prawo wyboru!" i plakaty zawierające argumenty przeciwko "Lex TVN" oraz wyliczenia dotyczące 6 lat rządów PiS, zwracające uwagę na rosnącą inflację oraz wzrost cen paliwa, prądu oraz gazu.

Zebrani spotkali się pod biurem posła PiS Władysława Kurowskiego, następnie protestowali przy stojącej na płycie Rynku choince, a ich ostatnim przystankiem był magistrat.

Tu na drewnianej płycie, którą zabite było wejście do urzędu - przewodnicząca PO w Myślenicach zawiesiła m.in. kartkę z napisem „PiS = drożyzna”. Na drzwiach znajdowały się też kartki z takimi hasłami jak: "PiS=+54% cena gazu", "Pis-dla siebie poodnoszą wypłaty dla nas podnoszą ceny", "PiS=+24% cena prądu", "Pis=drożyzna".

 

Przewodnicząca przed sądem

Sprawa trafiła przed Sąd Rejonowy w Myślenicach. Kobieta została obwiniona o to, że podczas demonstracji, na płycie OSB zabezpieczającej wejście do budynku UMiG umieściła afisz bez zgody zarządzającego tym miejscem burmistrza. To stanowi wykroczenia z art 63a k.w. („Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”). 

W czerwcu pisaliśmy o tym, że Sąd w wyroku nakazowym uznał Ewę Wincenciak-Walas za winną popełnienia czynu i "przyjął, że umieściła ulotkę w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym", za co wymierzył jej karę nagany, ale odstąpił od grzywny.

Po odwołaniu, Sąd Rejonowy w Myślenicach wydał wyrok w którym uniewinnił kobietę od popełnienia czynu zarzucanego jej wnioskiem o ukaranie. Sąd stwierdził również, że koszty postępowania ponosi Skarb Państwa i zasądził od Skarbu Państwa na rzecz obwinionej kwotę 360 zł tytułem wydatków. Wyrok jest prawomocny.

Powiązane tematy

Przewodnicząca na językach
Polityka 3

Przewodnicząca na językach

Ewa Wincenciak-Walas to w ostatnich miesiącach jedno z najgorętszych nazwisk w lokalnej polityce. Przewodnicząca myślenickiego PO odmieniana była przez wszyst...

Komentarze (1)

Zobacz więcej