Dobczyce

Marcin Zając „Honorowym Ambasadorem Gminy i Miasta Dobczyce”. Stworzył najmniejsze akwarium na świecie

Marcin Zając „Honorowym Ambasadorem Gminy i Miasta Dobczyce”. Stworzył najmniejsze akwarium na świecie
Fot. Grzegorz Jasek/STUDIO NOVO

Mieszkaniec Dobczyc pobił rekord Guinnessa po tym jak stworzył najmniejsze akwarium na świecie. „Jego praca jest uznawana i honorowana w środowisku ekspertów, a prawdziwa pasja pozwala osiągać najwyższe cele” – uzasadniają władze gminy

 

Mimo, że decyzję o przyznaniu Marcinowi Zającowi tytułu „Honorowego Ambasadora Gminy i Miasta Dobczyce” radni podjęli w kwietniu 2021, to uroczystość wręczenia nagrody odbyła się niedawno. W Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym wyróżnienie odebrał z rąk przedstawicieli rady i gminy.

Marcin Zając to międzynarodowej sławy artysta tworzący podwodne aranżacje krajobrazów (ang. Aquascaping). Jest najbardziej utytułowanym polskim aquascaperem, czterokrotnym Mistrzem Polski, a od 2020 roku posiadaczem rekordu Guinnessa z tytułu stworzenia najmniejszego akwarium świata. Wysokie pozycje zajmuje także w międzynarodowym rankingu IAPLC.

Dotychczasowy rekord należał do Anatoly'ego Konenko z Rosji, który ma na swoim koncie już kilka podobnych osiągnieć w miniaturyzacji, jak np. wykonanie najmniejszej książki na świecie. W 2011 roku stworzył akwarium o wymiarach 30 x 24 x 14 mm. Umieścił w nim również luźno rozrzucone kamyki i rośliny. Akwarium mieszkańca Dobczyce to zbiornik o wymiarach 28 x 16 x 20 mm, który jest w stanie pomieścić 9 ml wody, a wykonana w nim aranżacja nawiązuje do pasma polskich gór.

‘Za sprawą wybitnych osiągnięć, Pan Marcin Zając wnosi nieoceniony wkład w promocję Gminy Dobczyce i jest jej ambasadorem w kraju i poza jego granicami. Jego praca jest uznawana i honorowana w środowisku ekspertów, a prawdziwa pasja pozwala osiągać najwyższe cele” – decyzję o wyróżnieniu argumentują władze Dobczyc.

Pamiętam, gdy mama, widząc moją euforię po wykonaniu pierwszego projektu powiedziała: "zrobiłeś sobie jedno akwarium i zaraz ci przejdzie". Już wtedy czułem, że chcę to robić zawsze.

– w rozmowie z nami pt. "Zrobiłeś sobie jedno akwarium i zaraz ci przejdzie" mówił Marcin Zając.

 

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej