Koronawirus

W Polsce od początku pandemii zmarło 100 tys. osób

W Polsce od początku pandemii zmarło 100 tys. osób
Na placu targowym przy ul. Partyzantów 9 w Myślenicach swoją działalność wznowił punkt drive-thru Fot. Piotr Jagniewski

We wtorek 11 stycznia oficjalna liczba zgonów spowodowanych przez Covid-19 przekroczyła w kraju 100 tys. Nowe przypadki tego dnia szacowano na 11,4 tys., a hospotilizowanych było 18 tys. osób.

"Mamy sytuację najtrudniejszą w porównaniu z innymi falami. Nigdy nie było tak, żebyśmy z jednej strony mieli tak wysoki poziom hospitalizacji i zakażeń i wchodzili w kolejną falę" - we wtorek w stacji TVN24 mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Wspomniane 100 tys. to osoby, które zostały od początku epidemii zgłoszone w ramach codziennych raportów jako zmarłe z powodu COVID-19.

Czarny scenariusz jaki omówił minister zakłada ok. 100 tys. przypadków zakażeń dziennie. Zadaniem wojewodów jest zwiększanie bazy łóżkowej w szpitalach, ale do ich obsługi wymagany będzie personel. Jeśli szpitale się przepełnią, pacjent z Covid-19 będzie trafiał pod opiekę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Taką możliwość minister zapowiadał podczas jednej z konferencji w ubiegłym tygodniu.

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Szef resortu podkreślił, że w związku pojawieniem się Omikrona prawdopodobnie każda osoba w społeczeństwie będzie narażona na kontakt z nim. "Jeśli chodzi o osoby niezaszczepione, to zarazi się praktycznie każdy. W przypadku hospitalizacji ten odsetek jest mniejszy, ale Omikron jest bardzo zakaźny" - powiedział. Dodał też, że z najczarniejszych scenariuszy wynika, że codziennie zakażać się będzie ok. 100 tys. Polaków.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 173 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej odnotowano w województwie mazowieckim (2812), małopolskim (2174) i śląskim (1898). W ciągu ostatniej doby zmarły 684 osoby.

Do Myślenic wraca punkt drive-thru

„W związku z coraz mocniej odczuwanymi skutkami czwartej fali koronawirusa i dużą ilością zachorowań w naszym regionie mobilny punkt wymazowy zlokalizowany na Placu Targowym przy ul. Partyzantów 9 w Myślenicach wznawia swoją działalność” – informuje gmina Myślenice.

Punkt czynny jest przez 7 dni w tygodniu w godzinach 13-17. Numer telefonu infolinii 507 716 708 . Obsługę punktu zapewnia firma „Diagnoza” z Jaworzna przy współpracy z NFZ Oddz. Małopolska.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej