Koronawirus

Pandemia przyśpiesza. Trzy na cztery łóżka covidowe w myślenickim szpitalu są zajęte. Starosta przedstawił raport

Pandemia przyśpiesza. Trzy na cztery łóżka covidowe w myślenickim szpitalu są zajęte. Starosta przedstawił raport

W myślenickim szpitalu dla pacjentów covidowych wydzielono 78 łóżek w tym 8 respiratorów. W środę 26 stycznia zajętych było 59 łóżek i 4 respiratory. Tego dnia odnotowano 181 przypadków zakażenia koronawirsuem i 2 zgony

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że minionej doby wykonano ponad 173,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 53,2 tys. antygenowych. Badania potwierdziły 53 420 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To najwyższy dobowy wynik od początku zmagań z pandemią.

Tego samego dnia podczas sesji rady powiatu, starosta przedstawił raport epidemiologiczny, prezentując stan na dzień 26 stycznia. Jak informował Józef Tomal (FZM); na terenie powiatu odnotowano 181 przypadków zakażenia koronawirusem (rekord padł 11 listopada 2020 r. i było to 190 przypadków) i 2 zgony spowodowane Covid-19 i chorobami współistniejącymi. 

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

 O tym, że pandemia przyśpiesza świadczą dane statystyczne prowadzone od początku zmagań z wirusem. W roku 2020 w powiecie myślenickim odnotowano 4777 zakażeń i 85 zgonów, w 2021 r. 7378 zakażeń i 186 zgonów, z kolei tylko w styczniu 2022 r. liczba zakażeń wyniosła 2122 przypadków, a zgonów 24. - Dynamika jest znacząca - sytuację ocenia Józef Tomal.

W myślenickim szpitalu dla pacjentów covidowych wydzielono 78 łóżek i 8 respiratorów. W środę 26 stycznia zajętych było 59 łóżek i 4 respiratory.

Potwierdzone przypadki Covid-19 w powiecie myślenickim:

Starosta zwracał uwagę na poziom szczepień wśród mieszkańców powiatu myślenickiego, gdzie szczepionkę zdecydowała się przyjąć niespełna połowa mieszkańców - 48,24%. Największy odsetek zaszczepionych jest w gminie Sułkowice (53,4%) i Myślenice (52,4%), z kolei najmniejszy w gminach Raciechowice (44,7%) i Lubień (42,5%). Szczegółowe dane znajdziecie tutaj.

- Dzisiaj słuchałem ministra Kowalczyka, w samej partii rządzącej, czy rządzie są głosy podzielone w sprawie szczepień. Jestem zwolennikiem szczepienia, niedawno sam przeszedłem covid drugi raz, tym razem prawie bezobjawowo. Mogę po sobie powiedzieć, że na pewno szczepienia, trzykrotna dawka spowodowała, że dobrze się czuję

– przekonywał Józef Tomal (FZM).

Starosta przypomniał, że na terenie powiatu działają trzy punkty wymazowe; *w Myślenicach przy SP ZOZ (czynny od pon. do pt. w godz. 7-10) i wykonujący ok. 50 pobrań ziennie; *w Myślenicach na ul. Partyzantów 9 - FUH Diagnoza (pn.-pt. godz. 13-17, sb.-ndz. godz. 9-13) wykonujący ok. 100 pobrań dziennie i * w Dobczycach - Specjalmed (pn.-pt. 11-15, sb.-ndz. godz. 8-12) w którym wykonuje się ok 160 pobrań na dobę.

Jak informował; zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, do pobrań przygotowują się również 3 apteki w Myślenicach, ale na tę chwilę nie podał szczegółowych informacji.

Możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego w aptece Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w ubiegłym tygodniu. Decyzja o tym, czy dana apteka będzie oferować taką możliwość, będzie zależeć od jej właściciela. Z rozporządzenia MZ wynika, że do programu mogą zgłaszać się zarówno te apteki, które prowadzą szczepienia na koronawirusa, jak i placówki, które tego nie robią.

Powiązane tematy

Komentarze (38)

 • 27 sty 2022

  Lula nie jestem antyszczepionkowcem. Jestem szczepiony na rózne inne zarazy. Sęk w tym że te szczepionki były badane latami celem poznania ograniczeń oraz skutków ubocznych.
  Australia prawie cała wyszczepiona, a przerażająco bała się Djokovica gdzie tu jest logika i dlaczego zaszczepieni(którzy też roznoszą wirusa) boją się tych nie szczepionych. Widzisz w tym sens i logike czy może szczepionka odbiera przy okazji rozum, bo mi to tak wyglada.

  Rzeczony ratownik wyleciał z roboty, bo no właśnie......mówił prawdę....hmm

  19 5 Odpowiedz
 • 26 sty 2022

  Narzucił, co on ma do narzucania? Jakim prawem? Co napiszesz że dla dobra ogółu społeczeństwa i gospodarki, to wciąż te same brednie i farmazony tłuczone od rana do wieczora w mediach.
  WYBÓR NIE NAKAZ!

  21 11 Odpowiedz
 • 26 sty 2022

  Pewnie, zawsze znajdzie się setka przykładów jako kontrargument, tylko że zazwyczaj po zastanowieniu nie mają one sensu.

  16 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 sty 2022

  A co by się stało jakbyśmy zarządali od wszystkich posłów w rządzie o badania narkotykowe nie zastanawia was jakie by były wyniki

  13 1 Odpowiedz
 • 26 sty 2022
  14 3 Odpowiedz