Myślenice

Myślenice. Zakaz palenia węglem w mieście. Uwagi do tego pomysłu można zgłaszać do 28 lutego

Myślenice. Zakaz palenia węglem w mieście. Uwagi do tego pomysłu można zgłaszać do 28 lutego

Po tym jak radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie skierowania do marszałka rezolucji mówiącej o zakazie montażu i używania pieców węglowych oraz na paliwa węglopochodne na terenie Myślenic, ten zachęca do udziału w konsultacjach. Czas na to jest do 28 lutego

We wrześniu radni miasta i gminy Myślenice procedowali rezolucję mówiącą o „Całkowitym zakazie montażu nowych instalacji, w których następuje spalanie węgla" oraz "całkowitym zakazie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie węgla i paliw węglopochodnych od 1 stycznia 2030 roku". Zakaz nie będzie obowiązywał na Chełmie i w pozostałych miejscowościach gminy.

W gminie Myślenice od 1 lipca 2022 r. nie będzie również możliwe instalowanie nowych kotłów węglowych, a od początku 2023 r. zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno oraz pelet.

Uchwała antysmogowa nie będzie dotyczyć sołectwa Chełm oraz pozostałych miejscowości gminy, tj. Bęczarki, Borzęty, Bysiny, Buliny, Drogini, Głogoczowa, Jasienicy, Jawornika, Krzyszkowic, Łęk, Osieczan, Polanki, Poręby, Trzemeśni, Zasani i Zawady.

Lokalna uchwała nadal zobowiązuje samorządy do przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Oznacza to, że na wymianę kopciucha pozostaje tylko czas do końca roku.

Radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie skierowania do marszałka rezolucji mówiącej o zakazie montażu i używania pieców węglowych oraz na paliwa węglopochodne na terenie Myślenic.

Uwagi można zgłaszać do 28 lutego 

Teraz Urząd Marszałkowski zachęca do zapoznania się z projektem uchwały dostępnej są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 

Opinie i uwagi do projektu uchwały można zgłaszać do 28 lutego za pomocą formularza internetowego lub pisemnie na adres Departament Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków.

Konsultacje w MOKiS

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego organizuje spotkanie konsultacyjne dotyczące wprowadzenia lokalnej uchwały antysmogowej dla miasta Myślenice.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 lutego o godz. 15:00 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu - sala widowiskowa.

Powiązane tematy

Komentarze (57)

 • 8 lut 2022

  Jakiej wysokości dostanę odszkodowanie przez to że nie będę mógł palić drzewem. Posiadam lasy z których mam opał i płace podatek za niego. Nie po to kupowałem las żebym nie mógł z niego korzystać.
  I pozdrawiam głupich ludzi którzy są za tym żeby tylko gazem lub na prąd mieć ogrzewanie.

  132 15 Odpowiedz
 • 8 lut 2022

  A co z ludźmi co maja swój las i pala tylko drzewem w kominku , piecu kaflowym lub kozy bo wiele ludzi w starych domach takie maja ogrzewanie bo nich nie stać.

  88 5 Odpowiedz
 • 8 lut 2022

  Moze najpierw udalo by sie wyelimonowac miejsca gdzie spalane sa smieci bo wedlug mnie to jest glownym problemem. Wieczorami w niektorych miejscach ciezko oddychac i oczy az pieka . Nie wydaje mi sie zeby to byl wegiel czy drzewo. Jezeli nie jestesmy w stanie wyegzekwowac zeby nie bylo palone smieciami to jak chcemy egzekwowac palenie grzewem czy weglem ?

  Racje maja rowniez osoby ktore pisaly juz wczesniej - co jak ktos nie ma alternatywy palenia czyms innym i nie stac go na paleni gazem czy pradem. Po ostatnich podwyzkach stalo sie to bardzo kosztowne i przy obecnej sytuacji na rynku, ciaglych podwyzkach, inflacji ( polskim ladzie ) ludzi niedlugo nie bedzie stac na taki rarytas jak ogrzewanie mieszkan czy domow.

  74 5 Odpowiedz
 • 8 lut 2022

  eko spitoliny kmycej ciąg dalszy, a może by tak zawiesić eko transformacje opartej na zasadzie zakazu dopóki cyrk pandemiczny się nie skończy, inflacja spadnie, sytuacja polityczna i cena gazu się uspokoi itd..
  Urzędasom ewidentnie praca zdalna zaszkodziła...

  61 4 Odpowiedz
 • 8 lut 2022

  Jak brzmi definicja słowa kopciuch?

  34 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku
Myślenice 5

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku

Teatr Ognia Tesserakt z Bielska-Białej po raz trzeci pojawił się w Myślenicach. Artyści zaprezentowali bogaty taniec iskier, pirotechnikę i masę efektów   T...