Miasto

Świadczenia ZUS dla uchodźców. „Niedługo uruchomimy odpowiednie wnioski”

Świadczenia ZUS dla uchodźców. „Niedługo uruchomimy odpowiednie wnioski”

Specustawa otwiera uchodźcom z Ukrainy dostęp do pomocy państwa, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek muszą mieć PESEL, konto w banku i polski numer telefonu. Jak zapewnia ZUS; „niedługo uruchomimy odpowiednie wnioski”

 

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Uchodźcy z tego kraju będą mogli ubiegać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce.

Ważne, aby uchodźca miał specjalny PESEL (swój i dziecka), konto w banku i polski numer telefonu. Wtedy będzie mógł starać się o wsparcie – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak czytamy w informacji prasowej; system wymiany danych będzie oparty o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy. Pomoże to w sprawnej obsłudze przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych.

„Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem” – zapowiada ZUS. Będą one dostępne w języku ukraińskim i tylko elektroniczne, do złożenia przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o te świadczenia.

Powiązane tematy

Wizytacja miasta
Fotofelieton 0

Wizytacja miasta

Myślenice, 5 maja, godz. 10:48. W Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, przez Myślenice przejechał udekorowany na pomarańczowo korowód samo...

Komentarze (8)

Zobacz więcej