Lifestyle

Wady i zalety domu z ogrodem

Wady i zalety domu z ogrodem

Rozważając swoją przyszłość, niemal każdy z nas zastanawiał się, czy „dom z ogrodem”, to jego marzenie. Wielu z nas, to marzenie udaje się zrealizować, są jednak osoby, które nie mają w zamiarze porzucać miejskiego życia.

Stoisz przed dylematem zmiany miejsca zamieszkania i zastanawiasz się co wybrać? Dom na przedmieściach lub na wsi, czy mieszkanie w mieście? W tym artykule przeczytasz o wadach i zaletach życia w domu z ogrodem.

Własna przestrzeń do realizacji marzeń

Spokój, cisza, widok na góry lub jezioro, albo chociaż na tyle prywatności, żeby sąsiad nie zaglądał do ogródka. Czyż to nie piękna wizja? Jeśli faktycznie zależy nam na mieszkaniu w domu jednorodzinnym, to zapewne oczami wyobraźni widzimy siebie siedzących o poranku w fotelu na tarasie z filiżanką kawy. Innym marzeniem, jakie łatwiej jest zrealizować posiadając własny dom z ogrodem, to grill lub ognisko wśród przyjaciół w sobotnie popołudnie. A może chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń dla swoich dzieci i wnucząt, które przez lata będą wspominać beztroską zabawę w ogrodzie, który tak pięknie i z pasją prowadzimy? To niewątpliwie ogromne możliwości i zalety posiadania własnej nieruchomości z kawałkiem ziemi.

Dom to swoboda  przestrzeń i anonimowość

Porównując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty nawet z niewielkim domkiem i małym ogródkiem, więcej korzyści wypiszemy na listę po stronie „domek”. Własny dom jest równoznaczny z większą swobodą. Jeśli zdecydujemy się na kupno lub budowę domu, zapewne dostosujemy jego metraż do naszych finansowych możliwości, ale również do liczebności naszej rodziny. W domu, który projektujemy, zapewne każdy członek rodziny będzie miał swój pokój, a dodatkowo zaplanujemy przestrzeń wspólną, tak by cieszyć się czasem spędzonym wspólnie. O takie luksusy dużo ciężej w bloku, czy nawet mieszkaniu w kamienicy. Nie zapominajmy, że ogród przez niemal cały rok, to dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać do wielu aktywności i miło spędzonego czasu. Dom to także cichy port, który zapewni nam większą swobodę i anonimowość, niż życie w ekskluzywnym, zamykanym osiedlu.

Liczy się odległość

Wybierając pomiędzy własnym domem z ogródkiem a mieszkaniem, nie sposób pominąć tego, jaki tryb życia prowadzą jego mieszkańcy. Dużo łatwiej żyć w domu na peryferiach jeśli pracujemy zdalnie, a nasze dzieci są już na tyle samodzielne, że ich dowożenie do szkoły nie jest równoznaczne z długimi dojazdami do placówek. Dom z ogrodem, to nie najlepsza opcja, gdy jesteśmy bardzo aktywni i żyjemy w pędzie. Duża odległość od aglomeracji miejskiej może być kosztowna, a także uciążliwa ze względu na konieczność ciągłego przemieszczania się. Spotkania na mieście z przyjaciółmi, wyjścia do kina, zorganizowane zajęcia sportowe dla wielu osób może stanowić zbyt duże wyzwanie.

Piękny ogród wymaga poświęceń

Fakt posiadania pięknego ogrodu z rabatkami, krzewami i drzewami owocowymi łączy się z ogromem pracy, fachowej wiedzy i kosztami. Nawet zadbany trawnik wymaga ciągłej pielęgnacji, koszenia i nawożenia. Dodatkowo musimy posiadać miejsce na przechowywanie ogrodniczych akcesoriów. Kosiarka, sekatory, nożyce, podkaszarka, taczki, grabie, kompostownik, nawozy – to wszystko koszty, jakie będziemy musieli ponosić, by cieszyć się pięknem przyrody. Oczywiście, w pilnych potrzebach możemy wspomagać się pożyczką na raty, która ułatwi nam zakupy. Kolejną kwestią jest nasz wiek. Kiedy jesteśmy w sile wieku i pełni zdrowia dużo szybciej uporamy się z podstawowymi pracami, jakie należy wykonać w ogrodzie. Jednak z biegiem lat sił będziemy mieć coraz mniej, a praca w ogrodzie jest niemal nieustająca.

Zobacz więcej