Koronawirus

Nowe zasady testowania w kierunku koronawirusa. Od 1 kwietnia 2022 r. COVID-19 będzie traktowany jak grypa?

Nowe zasady testowania w kierunku koronawirusa. Od 1 kwietnia 2022 r. COVID-19 będzie traktowany jak grypa?

Od 1 kwietnia 2022 roku zmienią się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu będzie decydował lekarz. Dla pacjentów testy pozostają bezpłatne - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia

 

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia; od 1 kwietnia NFZ nie będzie już płacić ani za wymazy do testów, ani za same testy na COVID-19. Szpitale będą je przeprowadzać tylko na własny koszt.

„O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19, a dla pacjentów testy pozostają bezpłatne” - czytamy w komunikacie.

Ponadto od 28 marca 2022 r. przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia; jeśli lekarz POZ zdecyduje się wykonać test pacjentowi, będzie to szybki test antygenowy. Wynik testu jest znany po kilku lub kilkunastu minutach. Taki test lekarz zleci osobie z objawami, które mogą być wywołane zakażeniem koronawirusem. Test będzie bezpłatny dla pacjenta. W aktualnej sytuacji, znacznego spadku zachorowań na COVID-19, nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w POZ, gabinecie lekarza specjalisty lub w szpitalu przed planowym zabiegiem.

Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.

Od 30 marca 2022 roku, po godzinie 12.00, nie jest już możliwe samodzielne zapisanie się na test PCR przez formularz zgłoszeniowy wypełniany online lub przez konsultanta infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM).

Od 1 kwietnia 2022 roku nie będzie można zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych. 

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 1 kwi 2022

  Tak przy okazji, bo pewnie mało kto słyszał. Adam Niedzielski otrzymał nagrodę Wizjoner Zdrowia - "Za dbałość o jakość w ochronie zdrowia" - cynizm naszych polskojęzycznych elit level master

  11 2 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   1 kwi 2022

   Na nagrody i imprezy zawsze jest kasa tylko na służbę zdrowia nie ma nigdy

   13 Odpowiedz
 • 4 kwi 2022

  Ojoj gorzny wirus który zabijał miliony nagle zostanie traktowany jak coś normalnego
  Co wy ciemnogrodzie na to coś donosił na drugiego co bez maski chodził co robił imprezy....
  Tak duży naród a tak głupi że to jest dramat dzięki czemu mamy PiS .... Mam nadzieję że was groźny wirus którego tak baliście się teraz was weźmie

  4 2 Odpowiedz