Polityka

Myślenice miały znaleźć się w Metropolii Krakowskiej, ale trafiły do "Podkrakowskiej Otuliny". Burmistrz Szlachetka został jej prezesem

Myślenice miały znaleźć się w Metropolii Krakowskiej, ale trafiły do "Podkrakowskiej Otuliny". Burmistrz Szlachetka został jej prezesem
Stowarzyszenie "Otulina Podkrakowska" tworzą gminy Myślenice, Siepraw, Kłaj, Nowe Brzesko, Koniusza, Słomniki, Iwanowice, Skała, Sułoszowa, Jerzman owice - Przeginia i Krzeszowice. Fot. myslenice.pl

Po nieudanych próbach wprowadzenia gminy Myślenice do Stowarzyszenia Metropolii Krakowskiej, powstało stowarzyszenie „Otulina Podkrakowska” zrzeszające 10 gmin.

„Ma posłużyć do tego, aby pozyskiwać z nowej perspektywy, z nowego programu operacyjnego poważne i konkretne środki na działania rozwojowe dla gminy Myślenice”

– podczas sesji rady miejskiej mówił burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, który został prezesem stowarzyszenia.

 

Myślenice w Metropolii Krakowskiej? Takie pytanie zadawaliśmy w artykule z 1 września 2021 r., po tym jak burmistrz podczas jednej z sesji mówił o prowadzonych w tym temacie rozmowach.

"Rozmawiam o tym od prawie roku z władzami Metropolii i zarządu Województwa Małopolskiego. Ufam, że uda nam się to i będziemy nowym członkiem Metropolii Krakowskiej od jesieni lub od początku przyszłego roku" – wyjaśniał Jarosław Szlachetka (PiS).

Tak się nie stało. Gmina Myślenice nie przystąpiła do tego grona ani jesienią, ani z początkiem nowego roku. Za to podczas XLIX sesji rady, która odbyła się marca 2022 r. radni 15 głosami „za”, przy 5 „wstrzymujących się” i 1 „przeciw” wyrazili zgodę na utworzenie oraz przystąpienie Gminy Myślenice do stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego pod nazwą „Otulina Podkrakowska".

Stowarzyszenie tworzą gminy Myślenice, Siepraw, Kłaj, Nowe Brzesko, Koniusza, Słomniki, Iwanowice, Skała, Sułoszowa, Jerzmanowice - Przeginia i Krzeszowice leżące w obszarze Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krakowa (MOF Kraków), ale nie należące do Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Jarosław Szlachetka, burmistrz MiG Myślenice: Tak jak wcześniej informowałem, w zeszłym roku podjąłem pewne działania, które miały na celu przede wszystkim umożliwienie nam wejścia do stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Z przyczyn od nas niezależnych, do chwili obecnej nie było zgody Metropolii Krakowskiej do włączenia gminy Myślenice do stowarzyszenia, mimo że znajduje się ona w obszarze funkcjonalnym miasta Krakowa.

W związku z tym, że powstała obok Metropolii Krakowskiej inicjatywa utworzenia stowarzyszenia gmin w celu skorzystania ze środków unijnych przeznaczonych na tzw. formułę zintegrowanych inwestycji terytorialnych, uzgodniliśmy z wójtami, burmistrzami, że w ramach nowych możliwości, które dopuszcza sejmik i zarząd województwa małopolskiego, że taki ZIT, który będzie nosił nazwę „Otuliny Podkrakowskiej” utworzymy i zawiążemy.

Stowarzyszenie ma posłużyć do tego, aby pozyskiwać z nowej perspektywy, z nowego programu operacyjnego poważne i konkretne środki na działania rozwojowe dla gminy Myślenice. Środki, które do tej pory omijały niestety Myślenice

Uczestnictwo w tym stowarzyszeniu będzie dawało nam jako Myślenicom pewne nowe możliwości pozyskiwania środków europejskich w trybie pozakonkursowym. Gmina Myślenice dotychczas nie realizowała tego typu przedsięwzięć. Podjęcie tej inicjatywy w zakresie współpracy ponadlokalnej wzmocni na pewno rangę, wizerunek gminy jako gotowej na partnerskie działania jednostek samorządu terytorialnego.

Stowarzyszenie ma posłużyć do tego, aby pozyskiwać z nowej perspektywy, z nowego programu operacyjnego poważne i konkretne środki na działania rozwojowe dla gminy Myślenice. Środki, które do tej pory omijały niestety Myślenice

– podczas sesji wyjaśniał gospodarz gminy.

Jak czytamy w uzasadnieniu do podjętej przez radnych uchwały; celem "Otuliny Podkrakowskiej" będzie wypracowanie wspólnej strategii i realizacja zadań zapisanych w Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego poprzez współpracę oraz integrację podejmowanych przez gminy członkowskie inicjatywy w celu dynamicznego i skoordynowane rozwoju MOF Kraków. Działania te będą się odbywać przy współpracy ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska. „Korzyścią modelu będzie możliwość rozwoju współpracy w procesie ubiegania się o środki unijne na kluczowe projekty infrastrukturalne w tryby pozakonkursowym, a zatem poprawi to efektywność podejmowanych działań n rzecz rozwoju gmin w kontekście regionalnym”.

Podczas inauguracyjnego spotkania przedstawicieli dziesięciu samorządów wybrano Prezesa Zarządu Stowarzyszenia, którym został burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka – informuje oficjalna strona miasta.

Stowarzyszanie Otulina Podkrakowska powstało na bazie przyjętej przez Województwo Małopolskie Strategii Rozwoju "Małopolska 2030", które stworzyło Miejski Obszar Funkcjonalny Krakowa (MOF Krakowa), uznając go za obszar strategicznej interwencji na poziomie regionalnym. 

Powiązane tematy

Komentarze (19)

 • 5 kwi

  Ile dają za tą fuchę z moich podatków?

  43 6 Odpowiedz
 • 5 kwi

  To jest smieszcze miało być mpk nie ma miał być pociag temat ucichl miały być garaże wielopoziomowe nie ma miała być aglomeracja jest otulina ...

  36 6 Odpowiedz
 • 5 kwi

  Otulina :D
  Ile bierze?

  27 4 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 5 kwi

  Pod otulina cieplutko bezpiecznie to sobie fotki beda robić.… a na co dzień zamiast kolei będą kolejki, zamiast ścieżek rowerowych te wydeptane przez ludzi a zamiast podziemnych parkingów mamy mistrzów parkowania 🙂😂 brawo wy!

  24 5 Odpowiedz
 • 5 kwi

  Na Tuska przełączam codziennie na TVP 1 o 19.50.
  Ale klepią to samo w kółko.
  A chciałbym się dowiedzieć, czego się dorobił za premiera. Jaki zabrał majątek do Brukseli, jaki ma pałac, jakimi furami jeździł, działki jakie kupił, spółki skarbu państwa w których pracował, udziały w firmach, radach nadzorczych, fury jakimi jeździł, kochanki które przeszły przez jego ręce i taki tam, a tu ciagle, Merkel, Putin , Niemcy. To tak jakby codziennie mówili o pałacu który Obajtek wykańcza za nasze pieniądze. Czy parcelach Morawieckiego, albo dyżurach pod domem Kaczyńskiego, przecież to cholernie nudne wiadomości.

  17 3 Odpowiedz

Zobacz więcej