Kultura

Piotr Szewczyk wiceprezydentem Polskiej Sekcji CIOFF

Piotr Szewczyk wiceprezydentem Polskiej Sekcji CIOFF
Fot. Piotr Jagniewski

Dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu został wiceprezydentem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF Polska

Podczas XV walnego zgromadzenia CIOFF Poland - Polska Sekcja CIOFF delegaci reprezentujący wszystkie części polski i ponad 100 zespołów pieśni i tańca oraz grup regionalnych, uzgodnili wspólne działania na najbliższe lata.

Jednym z punktów były wybory prezydium. Dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Piotr Szewczyk, został wybrany do pełnienia funkcji wiceprezydenta Polskiej Sekcji CIOFF.

Piotr Szewczyk: Bardzo dziękuję wszystkim delegatom Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF obecnym na walnym zgromadzeniu za zaufanie.

Z ogromnym szacunkiem, a jednocześnie z pokorą traktuje najlepszy wynik w głosowaniu pośród wszystkich 9 kandydatów do prezydium PS CIOFF. Każdy z tych głosów przyjmuje osobiście, jako wspólny mandat do pełnienia funkcji wiceprezydenta Polskiej Sekcji CIOFF”

CIOFF (Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Arts Traditionnels) to Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Powstała w 1970 roku we Francji z inicjatywy jedenastu krajów członkowskich, wśród których była Polska. Prekursorem powstania CIOFF®, jak również działań Polski w ramach tej organizacji był Michał Kosiński.

Organizacja od początku swojego istnienia jest członkiem UNESCO, obecnie na statusie oficjalnej partnerskiej organizacji pozarządowej. Struktura CIOFF opiera się na sekcjach narodowych, które reprezentują swoje kraje. Błękitna flaga z emblematem CIOFF towarzyszy ponad 330-ciu międzynarodowym festiwalom na całym świecie; uczestniczy w nich każdego roku ponad 6200 zespołów folklorystycznych z 140-toma tysiącami wykonawców oraz ponad 10 milionów widzów.

Działania CIOFF, w zakresie światowego mecenatu nad kulturą tradycyjną, mające m.in na celu: *ochronę folkloru i sztuki ludowej; * utrwalanie i prezentowanie piękna tradycyjnych kultur różnych narodów oraz budzenie dla nich zrozumienia i szacunku; * rozwijanie współpracy międzynarodowej w dziedzinie zachowania i popularyzowania folkloru i sztuki ludowej; *podnoszenie poziomu programowego i organizacyjnego krajowych i międzynarodowych festiwali, imprez folklorystycznych i wystaw sztuki ludowej oraz możliwie najszerszego włączania młodego pokolenia w realizację powyższych celów uzyskały aprobatę współczesnego świata.

 

Działania CIOFF koncentrują się na zagadnieniach związanych z: *organizowaniem wymiany zagranicznej zespołów folklorystycznych, twórców ludowych, ekspertów, wydawnictw i informacji; * wyborem i rekomendowaniem zespołów folklorystycznych i specjalistów do udziału w międzynarodowych festiwalach CIOFF® na świecie, w tym także w Polsce; * pomocą merytoryczną przy opracowywaniu programów zespołów i ich prezentacji scenicznej; * inicjowaniem i współorganizowaniem różnego rodzaju imprez mających na celu popularyzację folkloru i twórczości ludowej; *organizowaniem seminariów, warsztatów doskonalących kadrę instruktorską zespołów folklorystycznych i konferencji związanych z problematyką folkloru; *wydawaniem publikacji własnych i zagranicznych oraz materiałów szkoleniowych; *realizacją szeroko pojętego programu edukacji dzieci i młodzieży w zakresie dziedzictwa kulturowego.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

Zobacz więcej

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku
Myślenice 5

Myślenice. Teatr Ognia na płycie Rynku

Teatr Ognia Tesserakt z Bielska-Białej po raz trzeci pojawił się w Myślenicach. Artyści zaprezentowali bogaty taniec iskier, pirotechnikę i masę efektów   T...