Drogi

Zakopianką przez tunel pod Luboniem Małym? Tak, ale nie latem. Kolejny termin oddania inwestycji

Zakopianką przez tunel pod Luboniem Małym? Tak, ale nie latem. Kolejny termin oddania inwestycji
Fot. GDDKiA

Tunelem pod Luboniem Małym kierowcy pojadą najwcześniej jesienią. O ile inwestycja nie zaliczy kolejnego opóźnienia, a tych było już kilka. Budowa odcinka S7 Lubień - Rabka-Zdrój trwa od 2016 roku

 

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał aneks do umowy z włoską firmą Astaldi, która pracuje nad budową tunelu. Zakłada zmianę terminu zakończenia prac budowlanych z lutego 2022 r. do 30 czerwca 2022 r. O wydłużenie tego terminu wnioskowali Włosi, tłumacząc się niesprzyjającymi warunkami pogodowymi i pandemią koronawirusa.

Na zakończenie prac budowlanych wykonawca ma czas do końca czerwca, ale nie oznacza to, że tunelem pojedziemy w lipcu.

„Musimy uzyskać jeszcze pozwolenie na użytkowanie. Żeby je uzyskać musimy mieć pozytywną opinię straży pożarnej. A to oznacza, że straż musi dokonać odbioru wszystkich systemów alarmowych, przeciwpożarowych w tunelu, przeprowadzić testy systemów wentylacyjnych. Muszą także odbyć się ćwiczenia strażackie w zakresie czasów dojazdu i dojścia”

Dziennikowi Polskiemu wyjaśnia Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA.

Powołuje się na przykład tunelu w Warszawie, gdzie podobna procedura trwała kilka miesięcy. W wakacje w tunelu odbywać się będą działania strażaków oraz ćwiczenia. Dlatego zgodnie z założeniami GDDKiA, tunel najwcześniej zostanie oddany we wrześniu lub w październiku.

Budowa trwa od 2016 roku 

Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień - Rabka-Zdrój rozpoczęła się w 2016 r. Oczekiwana przez wszystkich jadących w góry i na południe Europy, droga ekspresowa o długości 15,8 km w dużej mierze przebiega na wiaduktach i estakadach, a na odcinku o długości 2 km pod ziemią.

Tunel pod Luboniem Małym to ostatni element budowanej drogi między Lubniem a Rabką. Mimo, że odcinki od Lubnia do Naprawy oraz od Skomielnej Białej do Rabki są oddane do użytku, to kierowcy często stają w korku tuż przed tunelem i zjeżdżają na odcinek „starej Zakopianki”.

Na początku roku jako termin oddania podawano maj 2022 r., a w styczniu 2021 r. podczas wizytacji na terenie budowy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (PiS) zapowiadał, że „Pojedziemy nim na Sylwestra i przyszłoroczny konkurs skoków”.

 

Powiązane tematy

Komentarze (3)

Zobacz więcej

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat
Wiśniowa 0

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat

Od ponad 100 lat odwiedzający Beskid Wyspowy mogą oglądać obiekty na niebie w obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir   Od ponad 100 lat odwiedzający...