Lubień

Lubień, Skomielna Biała, Krzeczów. Mieszkańcy chcą brać udział w badaniach hałasu na nowej Zakopiance

Lubień, Skomielna Biała, Krzeczów. Mieszkańcy chcą brać udział w badaniach hałasu na nowej Zakopiance

"Padają pytania, kiedy będzie kontrola hałasu i oddziaływania Zakopianki. Mieszkańcy Skomielnej chcieliby aktywnie w tym uczestniczyć"

– podczas jednej z ostatnich sesji mówił Jan Śmiałek, przewodniczący rady gminy Lubień. 

 

Jeszcze podczas grudniowej sesji rady gminy w Lubniu w 2023 roku, radni przekazali obawy i uwagi mieszkańców, które dotyczą zarówno hałasu z nowego odcinka Zakopianki jak i jakości barierek na wiadukcie w Lubniu. – Proszę o wystosowanie pisma do GDDKiA i zorganizowania komisji dotyczącej drogi ekspresowej. Na wniosek rady i mieszkańców – mówiła radna Magdalena Pawlik.

Jak się okazuje, temat poruszany był na 3 zebraniach wiejskich. – To kwestia hałasu, ale też mieszkańcy miejscowości żądają uczestniczenia w tych pomiarach, ponieważ boją się, że mogą być oszukani. Mają też pytanie o wiadukt w Lubniu; kto i na jakiej podstawie zmienił długość i wysokość ekranów na tym obiekcie? Mieszkańcy Skomielnej Białej i Lubnia - nie wiem skąd wiedzą – mówią, że normy wytrzymałościowe barier ochronnych przy tej nowej Zakopiance, nie wytrzymują zderzenia z dużym, ciężkim samochodem typu TIR, czy cysterna. Czy to jest prawda, czy nieprawda? Gdyby spadła cysterna, to jest zagrożenie dla osób, które przejeżdżają jak i domów, które są obok wiaduktu – dopytywał Jan Śmiałek.

W odpowiedzi usłyszeli od Kazimierza Szczepańca, wójta gminy Lubień, że wystąpi z pismem do GDDKiA. – Na pewno to zrobimy, aby zorganizować spotkanie i otrzymać szczegółową informację na temat harmonogramu pomiarów i badań, gdzie będą prowadzone i kiedy. Wiemy, że będą, ale nie mieliśmy konkretnych dat. Na spotkaniu będzie można przekazać wszystkie uwagi, jakie otrzymujemy i otrzymać odpowiedzi – w grudniu zapewniał wójt. 

Temat wrócił na sesji w styczniu. Przewodniczący rady gminy Lubień Jan Śmiałek przypomniał o konieczności obrad komisji w zakresie oddziaływania Zakopianki. - Mieszkańcy Skomielnej Białej, Lubnia, także Krzeczowa, dopytują, kiedy będzie kontrola hałasu i oddziaływania zakopianki. Mieszkańcy Skomielnej chcieliby w tym aktywnie uczestniczyć - przypominał.

Rzecznik prasowy krakowskiego oddziału GDDKiA poinformował nas, że badania akustyczne planują zacząć w marcu.

Pomiar natężenia dźwięku będzie prowadzony w 20 punktach na odcinku drogi S7 od Lubnia do Rabki, z wyłączeniem tunelu. W związku z tym pozostaje około 14-sto kilometrowy odcinek do przeprowadzenia badań.

W każdym punkcie będzie prowadzony przez 24 godziny. Punkty wyznaczane są na podstawie wizyty w terenie, modelu akustycznego (wskazuje on, jak dźwięk powinien się rozchodzić w danym miejscu) i planu zagospodarowania przestrzennego - przy terenach blisko zabudowy, które są narażone na hałas.

Poza badaniami akustycznymi sprawdzimy też liczbę przejeżdżających pojazdów, ich rodzaj i prędkość, z jaką poruszają się po S7. Wyniki będą znane najwcześniej w maju - przekazał Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej oddziału GDDKiA w Krakowie.

Jak informuje GDDKiA; przez tunel pod Luboniem Małym 10 września odnotowano rekordową liczbę przejeżdżających samochodów, która wyniosła 40 524. Tymczasem średnia dobowa liczba pojazdów szacowana jest na 20 702.  

"Największe natężenie ruchu notujemy w weekendy, a mniejsze w dni powszednie. Widać wyraźnie, że jest to trasa w znacznym stopniu turystyczna, na której ruch kształtują przede wszystkim pora roku, kalendarz świąt i pogoda" - czytamy w komunikacie drogowców.  

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej

Lubień. Mężczyzna zginął w pożarze domu
Lubień 0

Lubień. Mężczyzna zginął w pożarze domu

"Gdy na miejsce dotarły pierwsze zastępy, pożar był już bardzo mocno rozwinięty, a w trakcie trakcie działań strażacy otrzymali informacje, że wewnątrz budynk...