Myślenice

Myślenice. Budżet Obywatelski 2022: Mniej pomysłów niż rok temu. Co proponują mieszkańcy?

Myślenice. Budżet Obywatelski 2022: Mniej pomysłów niż rok temu. Co proponują mieszkańcy?

W ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 40 projektów, to o 12 mniej niż w ubiegłym roku. Teraz urzędnicy oceniają wnioski, a głosowanie nad wyborem projektów do realizacji przewidziano na wrzesień

 

Lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana do 2 września. Od 15 do 23 września trwać będzie głosowanie, podczas którego mieszkańcy będą mogli poprzeć zadanie ogólnomiejskie oraz pochodzące z okręgu lub sołectwa w którym zamieszkują.

Większość ze zgłoszonych projektów to zadania okręgowe i sołeckie, natomiast 5 dotyczy obszaru miejskiego. Pomysły na działania na terenie Myślenic to m.in. bezpieczne dojście na przystanek, zakup tablicy wyników dla Dalinu Myślenice, książkomat dla biblioteki, projekt „bezpieczny strażak” i ogólnodostępna toaleta dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Pozostałe pomysły do realizacji w Myślenicach w poszczególnych dzielnicach to m.in. wyposażenie szkoły podstawowej nr 1, i projekty – sportowy OSP i Orła oraz skierowany do dzieci.

W Bęczarce zgłoszono jeden projekt w ramach którego przy OSP m.in. miałby zostać zainstalowany defiblyrator AED. Borzęta stawia na zakup przyczepy pożarniczej dla OSP lub budowę drewnianej altany do nauki i wypoczynku dla przedszkolaków i uczniów.

W Bulinie zgłoszono projekt dotyczący integracji i wypoczynku, w Bysinie modernizacji i ogrzewania w OSP. Mieszkańcy Chełmu nie zgłosili żadnego pomysłu do realizacji w ramach budżetu, z kolei Droginia liczy na wymianę ogrodzenia na stadionie LKS Sęp Droginia.

Z Głogoczowa pochodzi najwięcej, bo 5 projektów, które dotyczą m.in. oświetlenia drogi, remontu dachu WDK, kupna wyposażenia do organizacji imprez, zakupu traktora ogrodowego. W Jasienicy mieszkańcy widzą potrzebę wymiany podłogi w przedszkolu, w Jaworniku wyposażenia szkoły w sprzęt informatyczny, a w Krzyszkowicach będą się starać o stworzenie strefy integracji, remont placu zabaw i zakup sprzętu dla OSP.

W Łękach wybór padnie na montaż monitoringu przy świetlicy lub remont kuchni w budynku świetlicy. Z Osieczan pochodzi jeden projekt polegający na rozbudowę strefy aktywnego wypoczynku, w Polance to montaż ławek na terenie przy boisku LKS Staw, renowacja murawy boiska na tym samym obiekcie lub doposażenie strażnicy OSP.

Podobnie o doposażenie strażnicy wnioskują mieszkańcy OSP w Porębie, a w sąsiedniej Trzemeśni wśród pomysłów znalazła się instalacja oświetlenia wzdłuż drogi na os. Zakościele, zagospodarowanie terenu przy przedszkolu, gdzie znajduje się parking. Z Zasani pochodzą dwa projekty na zakup kontenera biurowego lub doposażenie parku, a z Zawady pomysły dotyczą zakupu namiotów imprezowych lub wyposażenia lokalu koła gospodyń.

Gmina Myślenice jako pierwsza w powiecie w 2017 roku wprowadziła budżet obywatelski. Każdy z mieszkańców, który ukończył 16 lat mógł zgłosić wniosek z 20-osobową listą poparcia na zadanie mieszczące się finansowo w kwocie przyznanej na daną miejscowość.

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • 15 cze

  Ale te projekty powinny być dla wszystkich obywateli dostępne a nie prywatne inwestycje np w traktorek, remont osp czy ogrodzenie.

  27 3 Odpowiedz
 • 15 cze

  Oczywiście, że zainteresowanie BO jest coraz mniejsze. Na własnej skórze - zgłaszając projekt w dwóch edycjach Budżetu - przekonałam się, jak to wygląda. W moim okręgu nr 2 co roku zgłasza swój projekt KS Orzeł. Czy Budżet "Obywatelski" to naprawdę właściwe miejsce na finansowanie inwestycji w organizacjach mających licznych sponsorów oraz coroczne wielotysięczne dotacje miejskie?
  Pojedyncze osoby zgłaszające propozycje do BO nie mają szans na zebranie tylu głosów, ile mogą oddać zawodnicy klubów sportowych z rodzinami w czasie jednego treningu. A przecież np. ja zgłaszając projekt nie robię tego dla siebie, ale w imieniu mieszkańców. dla całej społeczności miasta. Naiwnie myślałam, że to szansa na realizację projektów nie mających szans na finansowanie z innych źródeł.
  Zgłaszałam propozycje zmian w regulaminie BO, ale nawet nie nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. To tez o czymś świadczy.
  Również w tym roku w moim okręgu zadanie zgłosił Orzeł. Wyniki głosowania są dla mnie znane już dziś. Po co więc głosowanie we wrześniu?

  38 4 Odpowiedz
 • mirek@ 15 cze

  Już rok temu o tym pisałem idea słuszna ale promuje się osp, kluby sportowe, inne organizacje które na co dzień dostają dofinansowanie albo pieniądze z budżetu obywatelskiego ida na chodnik czy przejście dla pieszych a to chyba codzienne zadanie gminy…

  A do tego ikona czyli plac zabaw na górnym przedniesciu który wygrał i od paru lat nie mogą go wybudować…

  34 3 Odpowiedz
 • 15 cze

  ciekawe czy pojawił się projekt/pomysł na przebudowę mostka koło lecznicy dla zwierząt na dolnym przedmieściu żeby powtórki z powodzi nie było ;]

  7 1 Odpowiedz

Zobacz więcej