logo-web9
Alarmujecie

Myślenice. Miał być teren rekreacyjny, a wyszedł parking - piszecie. „To nie koniec prac. Potrwają do połowy września” – nastroje tonuje gmina

Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku, które powstaje na Górnym Przedmieściu w Myślenicach w sieci wywołuje gorące dyskusje. Zwracacie uwagę, że zamiast terenu do rekreacji powstaje tam parking, a gmina podkreśla, że... to jeszcze nie koniec prac

Na redakcja@miasto-info.pl oraz za pośrednictwem facebooka przesyłacie do nas swoje uwagi dotyczące centrum integracji i odpoczynku, jakie powstaje na Górnym Przedmieściu w Myślenicach. „Miał być teren rekreacyjny, a wyszedł parking” – piszecie.

Zagospodarowanie terenu przy OSP Górne Przedmieście to temat, którym w ostatnich dniach żyją mieszkańcy tej części miasta. Na profilu jednego z nich znalazło się zdjęcie obrazujące inwestycję z góry, co wywołało falę komentarzy. W wiadomościach zwracacie uwagę nie tylko na przytłaczającą powierzchnię asfaltu, ale również na brak zieleni i drzew odgradzających teren od znajdującej się powyżej ul. 3-go Maja.

Byliśmy na miejscu w poniedziałek 8 sierpnia, na wspomnianym terenie nie zastaliśmy budowlańców. Jak się okazało działka przy OSP w większości została pokryta asfaltem, na którym wymalowano 18 miejsc parkingowych w tym 2 dla niepełnosprawnych. Przy budynku strażnicy znalazł się plac zabaw dla dzieci i dwie ławki, od strony Bysinki kilka przyrządów tworzących siłownię plenerową, a od strony drogi stół do tenisa stołowego, do gry w „piłkarzyki” oraz 4 stoliki szachowe i 4 ławki.

To nie koniec prac, te potrwają do połowy września

Do UMiG Myślenice wysłaliśmy pytania dotyczące terminu oddania Lokalnego Centrum Integracji i Odpoczynku na Górnym Przedmieściu oraz prośbę o wyjaśnienie, co jeszcze zostanie wykonane w tym miejscu.

Jak się okazuje prace są w trakcie i potrwają do 18 września. Według urzędników projekt jest realizowany zgodnie z założeniem autora tego zadania, które zostało zgłoszone do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w 2017 roku.

 „Prace przy budowie Lokalnego Centrum Integracji i Odpoczynku nie zostały zakończone. Nadal trwają a wykonawca ma czas na zrealizowanie umowy do 18 września 2022 r. Zadanie wykonywane jest w ramach Myślenickiego Budżetu Obywatelskiego według koncepcji autora zadania.

W ramach zgłoszonego zadania zostanie wykonane: boisko do koszykówki, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, elementy małej architektury, stoły do gry w szachy, nowe nasadzenia zieleni oraz miejsca postojowe dla samochodów osobowych”

– odpowiedź wydziału inwestycji przesłał nam Marek Pajka, zastępca naczelnika wydziału promocji, współpracy, sportu i kultury.

Projekt sprzed pięciu lat

Lokalne Centrum Integracji i Odpoczynku to jeden z projektów, który wygrał głosowanie w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego  realizowanego w Myślenicach. To działanie w ramach którego mieszkańcy wysyłają swoje projekty dotyczące m.in. przestrzeni miejskiej, a następnie te, które podczas głosowania zdobędą największe poparcie, zostają kierowane do realizacji.

Na budowę Lokalnego Centrum Integracji i Odpoczynku mieszkańcy Górnego Przedmieścia czekają od pięciu lat. Pomimo wygranej, projekt nie był realizowany. Co zawierał pomysł z 2017 r.?

„Inwestycja obejmie: ogrodzenie terenu przyległego do Domu Ludowego, wykonanie wjazdu, wydzielenie ok. 20 miejsc postojowych, adaptację części terenu pod plac zabaw, oraz wyposażenie go w ławki i stoły do gry w szachy, chińczyka, ping-ponga, piłkarzyki. Zainstalowanie oświetlenia i monitoring terenu” – czytamy w projekcie na stronie Budżetu Obywatelskiego.

Nie znajdujemy tam informacji o podłożu asfaltowym, a jedynie zapis dotyczący robót przygotowawczych, który obejmuje "Roboty ziemne i dostosowawcze. Przygotowanie terenu pod miejsca postojowe, oraz pod wykonanie ogrodzenia i posadzenie tui".

Tak wyglądał teren przy OSP Górne Przedmieście w 2019 roku: 

Z uzasadnienia dowiadujemy się też m.in., że „zadanie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i funkcjonalności terenu przyległego do Domu Ludowego. Tak zagospodarowany obszar zapewni mieszkańcom i osobom korzystającym z tego terenu na poczucie bezpieczeństwa i przyczyni się do miłego spędzania czasu wolnego.

(…) Miejsce to wpisane jest w kalendarz takich imprez jak: majówka strażacka, festyny dla osób niepełnosprawnych, pikniki rodzinne, jednak nie zapewnia bezpieczeństwa i komfortu wypoczynku. Właściwe jego zagospodarowanie na pewno uświetni charakter rodzinnych spotkań”.

(…) Na zadaniu skorzystają dzieci bawiące się na placu zabaw, młodzież, osoby dorosłe i starsze grające w gry na oddanych im do dyspozycji stolikach. Miejsca postojowe pozwolą osobom zmotoryzowanym zostawić samochód i udać się w strefę odpoczynku, czy też na uroczystość do Domu Ludowego np. Dzień Babci i Dziadka, Wigilia Seniorów. Z zadania skorzystają zarówno lokalni jak i okoliczni mieszkańcy. Przygotowany teren pozwoli na bezpieczniejszą organizację festynów. Rocznie skorzysta z niego 1500 osób”.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!