logo-web9
Polityka

Myślenice. Solidarna Polska zbiera podpisy „w obronie chrześcijan”. Wśród nich byli radni miejscy

- W pięć tygodni zebraliśmy ponad 100 tys. podpisów pod inicjatywą "W obronie chrześcijan" – na myślenickim Rynku mówił Michał Wójcik, minister w KPRM i wiceprezes Solidarnej Polski

W południe na myślenickim Rynku odbyła się konferencja prasowa Michała Wójcika - ministra w kancelarii premiera i wiceprezesa Solidarnej Polski. Jej tematem była akcja ugrupowania pod nazwą „W obronie chrześcijan”.

Przedstawiciele partii od kilku tygodni zbierają podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który miałby penalizować "publiczne lżenie lub wyszydzanie" Kościoła lub związku wyznaniowego.

Wiosną do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie karnym, autorstwa Solidarnej Polski, zgodnie z którym, "kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy, podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności".

Jak podaje PAP; wśród planowanych zmian jest. m.in. brzmienie art. 195 Kk, który przewiduje karę 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym, polegającej na wykreśleniu słowa "złośliwie".

- Co to znaczy złośliwie? Nie jesteśmy w stanie tak naprawdę odpowiedzieć i biegli, sądy i prokuratury mają problem z tym żeby dookreślić czy działanie było złośliwe czy nie. Chodzi o to, żeby kryteria były obiektywne, konkretne. Jeżeli wprowadzamy do projektu słowa typu "lży", "wyszydza" to już dokładnie wiadomo o co chodzi – na myślenickim Rynku mówił Michał Wójcik.

Kolejna zmiana dotyczy art. 196 Kk, który obecnie brzmi: "Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze okraczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Solidarna Polska chce, aby artykuł ten otrzymał brzmienia: "Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Tej samej karze podlegałby ten, "kto publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych".

Michał Wójcik, minister w KPRM i wiceprezes Solidarnej Polski: Chciałem z tego miejsca ogłosić, że po pięciu miesiącach zbierania podpisów w ramach akcji "W obronie chrześcijan" udało nam się zebrać ponad 100 tys. podpisów. Inicjatywa ma na celu zmiany w kodeksie karnym, zmiany przepisów, które dotyczą wolności wyznania, wolności religijnej.

W całej Polsce od pięciu tygodni zbieramy te podpisy w różnych miejscach, również w Myślenicach. Chciałem złożyć podziękowania na ręce szefa struktur tego okręgu Solidarnej Polski Kazimierza Dąbrowskiego.

Chodzi o zmiany, które mają na celu doprecyzowanie przepisów, żeby przy ewentualnie rozstrzyganych sprawach przez prokuraturę, sądy nigdy nie było wątpliwości co do tego, czy znamiona czynu zabronionego zostały wypełnione czy nie. Na dzisiaj mogę powiedzieć, że mamy wiele sytuacji w których atakowane są symbole religijne, malowane są kościoły, piłowane krzyże. Matka Maryja jest naklejana na toaletach, jest przedstawiana w kształcie waginy.

My jako chrześcijanie nie możemy się dalej cofać, dlatego jako Solidarna Polska zdecydowaliśmy się zainicjować tę akcję, bardzo szybko podpisy udało nam się zebrać, akcja trwa będziemy je zbierać dalej. Ta inicjatywa dotyczy nie tylko katolików, nie tylko protestantów jako chrześcijan, ona dotyczy także wyznawców prawosławia, Muzułman, Żydów, wyznawców judaizmu. Tych wszystkich, którzy są wyznawcami jakichś religii, są przepisy które dotyczą tego typu kwestii, jeżeli ktoś wkroczy w sferę wolności religijnej jakiejś osoby, musi liczyć się z odpowiedzialnością.

Wiele takich spraw było umarzanych z powodu tego, że nie było wiadomo jak doprecyzować pewne określenia. Przykład; określenie - złośliwie. Co to znaczy złośliwie? Nie jesteśmy w stanie tak naprawdę odpowiedzieć i biegli, sądy i prokuratury mają problem z tym żeby dookreślić czy działanie było złośliwe czy nie. Chodzi o to, żeby kryteria były obiektywne, konkretne. Jeżeli wprowadzamy do projektu słowa typu "lży", "wyszydza" to już dokładnie wiadomo o co chodzi.

Wyraził też "wielkie zadowolenie, że struktury zjednoczyły się mocno wokół tej inicjatywy" i powoływał się na "wczorajszy sondaż", który ma wskazywać na to, żę poparcie Solidarnej Polski wynosi prawie 5%. - Chcemy być w ramach zjednoczonej prawicy i wygrać 9 wybory pod rząd, aby nie dopuścić tych dla których takie wartości o których mówimy nie mają takiego znaczenia, którzy nie są żadną alternatywą dla dzisiejszego obozu władz - mówił Michał Wójcik. 

Podczas konferencji prasowej towarzyszyli mu byli radni rady miejskiej w Myślenicach: Kazimierz Dąbrowski i Stanisław Cichoń (obaj reprezentowali Klub Radnych Macieja Ostrowskiego). Żaden z nich nie zabrał głosu.

Weź udział w sondażu!

W piątek 19 sierpnia o godz. 17:30 w Domu Parafialnym im. Ks. Prałata Józefa Bylicy przy ul. 3-go Maja w Myślenicach odbędzie się spotkanie otwarte z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!