Kultura

Myślenice. Harcerze z małopolski zainaugurowali rok i posadzili dąb

Myślenice. Harcerze z małopolski zainaugurowali rok i posadzili dąb
Fot. phm. K. Gargul, pwd. J. Brzeski, dh. Bartłomiej Kołaczek

„Nie ma lipy” to hasło roku harcerskiego, który druhowie z małopolski zainaugurowali na myślenickim Rynku. Razem z burmistrzem zasadzili dąb w donicy, który ma przypominać "o niepisanych zaślubinach małopolskich harcerzy z miastem"

 

W weekend 16-18 września roku na terenie miasta i gminy Myślenice oraz Dobczyce zgromadziło się 1500 harcerzy z całego województwa, aby wspólnie świętować rozpoczęcie nowego roku. Wydarzenie to jest cyklicznie organizowane raz do roku na terenie ZHP Chorągwi Krakowskiej, ale po raz pierwszy odbyło się w Myślenicach.

Przez cały weekend uczestnicy brali udział w grach terenowych, warsztatach, w spotkaniach z ciekawymi postaciami, w pełnieniu służby na rzecz lokalnej społeczności, a także w pozostałych aktywnościach skierowanych do młodszych i starszych.

Poza atrakcjami przygotowanymi dla harcerzy, w sobotę odbyła się również gra miejska dla mieszkańców. Podczas niej mogli podążać śladem drewnianych podobizn lipek i wykonywać zadania dostępne po zeskanowaniu swoim telefonem specjalnego kodu. Wieczorem odbył się inauguracyjny koncert zespołu „Muzyka końca lata”.

Podczas wieczornego wydarzenia uczestnicy poznali spójną wersję legendy o powstaniu Myślenic, a na pamiątkę tego wydarzenia burmistrz wraz z komendantem ZHP Chorągwi Krakowskiej harcmistrzem Mariuszem Siudkiem, wspólnie zasadzili w donicy dąb, który ma przypominać mieszkańcom o niepisanych zaślubinach małopolskich harcerzy z miastem.

Podobną rolę będzie pełnił także inauguracyjny mural znajdujący się pod wiaduktem na ulicy Kazimierza Wielkiego, przedstawiający kolorową lipę.

Komentarze

Zobacz więcej