Wiśniowa

Rozpoczął się remont pożydowskiej bożnicy. Na jego przeprowadzenie gmina ma czas do końca roku

Rozpoczął się remont pożydowskiej bożnicy. Na jego przeprowadzenie gmina ma czas do końca roku
Fot. UG Wiśniowa

Jeżeli gmina Wiśniowa nie wyremontuje zabytkowej bożnicy do 31 grudnia, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków nałoży na nią karę w wysokości 50 tys. zł

Jak w mediach społecznościowych informuje gmina Wiśniowa; „Decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 4 lipca 2019 roku na Gminę Wiśniowa został nałożony obowiązek remontu bożnicy do dnia 31 grudnia 2020 r. pod groźbą grzywny do 50 000,00 zł. Dzięki pozyskaniu środków w wysokości 300 tysięcy złotych na powyższy remont, w ramach programu „Odnowa zabytków” z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizacja prac będzie możliwa”.

Na temat pożydowskiej bożnicy po raz pierwszy pisaliśmy w 2019 roku za sprawą interpelacji radnego Grzegorz Kaczmarczyka, który pytał o to, czy i kiedy odbędzie się remont zabytkowej synagogi. Rok wcześniej gmina Wiśniowa musiała zwrócić dotację, którą otrzymała na remont tzw. bożnicy, ponieważ żadna firma nie odpowiedziała na ogłoszony przetarg.

Podczas II wojny światowej wnętrze synagogi zostało zdewastowane przez hitlerowców, ale sam budynek ocalał, jednak z każdym rokiem popadał w większą ruinę. Jak zwracał uwagę konserwator zabytków; to jedna z ostatnich tego typu drewnianych świątyń w Polsce. 

W ubiegłym roku radni gminy Wiśniowa jednogłośnie opowiedzieli się za relokacją Bożnicy, a przenosiny miały według nich stanowić dla ratunek dla budynku. - Gmina najchętniej pozbyłaby się zabytku. Będziemy wspierać wszelkie działania w jego zachowaniu – sprawę komentował małopolski konserwator zabytków.

Tak na temat zabytku znajdującego się w Wiśniowej wypowiadał się Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków:

„To JEDYNA drewniana bożnica Małopolski, a dziś też jedyny ślad i pamiątka obecności społeczności żydowskiej w miejscowości. (…) Okoliczna społeczność żydowska (w Wiśniowej żyło ok. 60 osób wyznania mojżeszowego) dzierżawiła budynek na swe potrzeby w okresie międzywojennym. W 1926 uroczyście sprowadzono Torę. W 1941 Niemcy wszystkich Żydów wywieźli do Wieliczki i tam albo zamordowali, albo wysłali do niemieckich obozów koncentracyjnych. Po 1945 adaptowano budynek na potrzeby straży pożarnej. Od lat 1960. bożnica stoi opuszczona, nieużytkowana - wpisany do rejestru zabytków obiekt niszczeje od lat.

Były pomysły przeniesienia go do skansenu, był pomysł adaptacji na potrzeby niewielkiego muzeum. Gmina, borykająca się z rozlicznymi problemami najchętniej pozbyłaby się zabytku. Ostatnio rada gminy zaprotestowała przeciwko finansowaniu prac remontowych. Dziś przeprowadziliśmy kontrolę i poważną rozmowę. Będziemy wspierać wszelkie działania w zachowaniu tego zabytku, ale bez lokalnej społeczności, czy raczej WBREW lokalnej społeczności, wiele nie zdziałamy. (...) to JEDYNY rejestrowy zabytek w zasobach gminy Wiśniowa…”.

Jak podaje małopolski konserwator; Bożnica to niepozorny, drewniany domek usytuowany tuż przy drodze łączącej Dobczyce z Mszaną Dolną. Powstał na początku XX wieku, wzniesiono go zgodnie z rytualnymi wymogami, ma najprostszy układ wewnętrzny domu modlitwy.

 

W jednym z naszych sondaży zapytaliśmy was czy pożydowska bożnica znajdująca się w Wiśniowej powinna pozostać na swoim miejscu. Niemal połowa ankietowanych (47%) uważa, że tak, odmiennego zdania jest 40% biorących udział w ankiecie, natomiast zdania na ten temat nie ma 13%.

Czy pożydowska Bożnica znajdująca się w Wiśniowej powinna pozostać na swoim miejscu?

 • TAK TAK 47%
 • NIE NIE 40%
 • NIE MAM ZDANIA NIE MAM ZDANIA 12%
 • Głosów: 476

Po interwencji Małopolskiego Konserwatora zabytków radni gminy Wiśniowa wydali oświadczenie w którym stwierdzają: "(...) że optymalnym rozwiązaniem dla zachowania bożnicy w Wiśniowej jest podjęcie działań mających na celu utworzenie miejsca upamiętniającego historię Gminy Wiśniowa, a w szczególności walk partyzantów AK”. Tym samym rada wycofała się z opinii o przeniesieniu budynku, jaką wydała wcześniej.

W komunikacie opublikowanym wczoraj przez gminę czytamy, że z dniem 4 sierpnia rozpoczął się pierwszy etap prac remontowych, polegający na przygotowaniu terenu i ogrodzenia, rozbiórce dachu oraz desek szczytowych, jak również fumigacji (metoda zwalczania szkodników).

Budynek bożnicy zostanie pokryty gazoszczelną folią przypominającą namiot, jednocześnie zostanie zabezpieczony tak, aby ochronić osoby postronne przed szkodliwym działaniem substancji na zewnątrz. Po odpowiednim okresie trwania tego zabiegu, folia z budynku zostanie usunięta.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 5 sie 2020

  W Kordobie z meczetu zrobiono kościół.
  Może można by dom modlitewny oddać którejś z religii i niech służy dalej modlitwie.

  4 19 Odpowiedz
  • 6 sie 2020

   Bono wypowiadzasz się na każdy temat. Pracy nie masz?
   Proponuję docztytać trochę, lub wziąć korki z historii.

   Katedra w Kordobie stoi w miejscu kościoła chrześcijańskiego, które przerobiono na meczet, a za Izabeli Katolickiej ponownie wróciła do chrześcijan.

   7 5 Odpowiedz
   • 6 sie 2020

    Bzdury waść wypisujesz.
    Miejsce po kościele, przerobiono na meczet? Nie!
    Zbudowano meczet na działce po kościele!
    To dwie różne sprawy.
    Dzialka nie była kościołem a kościół zburzono.

    Zaś ten meczet który został przez Maurów wybudowany w miejsce kościoła, został zaadoptowany na kościół.
    Muzułmanie przed dzikimi chrześcijanami byli doskonałymi architektami i po zasymilowaniu się z hordą chrześcijan wiedli prym w budownictwie.

    9 5 Odpowiedz
  • 8 sie 2020

   Żebyś tak się chciał modlić jak piszesz. Szkoda kasy na remont zgnita skorupa.

   2 Odpowiedz
 • 5 sie 2020

  Wreszcie! Tyle pieniędzy gmina przewaliła na remonty których nie było. Natomiast zrobienie muzeum AK w tym budynku jest niedorzeczne.

  12 2 Odpowiedz
 • 5 sie 2020

  Poskładać, spakować i wysłać do Izraela, wyjdzie taniej i wszyscy będą zadowoleni

  21 11 Odpowiedz
  • 5 sie 2020

   Tyle, że to nigdy nie była własność Izraela, należała do obywateli polskich a później do państwa polskiego czyli do nas wszystkich i jeżeli jest zabytkiem to powinna być pod opieką jak zamki, kościoły itp, to jest nasza historia, a jak tak bardzo chcesz wspomóc Izrael to wyślij im swój dobytek a i siebie dorzuć, wyjdzie to wszystkim na dobre

   14 2 Odpowiedz
   • 6 sie 2020

    Po dobytki sami tu przyjadą, wezmą w hurcie

    2 4 Odpowiedz
    • 6 sie 2020

     Boisz się? Czyżby rodzina miała coś na sumieniu? Przejęliście majątki pożydowskie za darmo?

     8 5 Odpowiedz
     • 6 sie 2020

      Daruj sobie takie aluzje. Moja rodzina nie ma nic pożydowskiego, po wojnie uczciwie dorabiali się od zera po tym jak ich wygnano. Boję się ogólnie o Polskę i Polaków. Słyszałeś o ustawie 447 ?

      6 3 Odpowiedz
      • 6 sie 2020

       Komorowski lasy im obiecywał (ciekawe gdzie by polował),a Kaczyński nieruchomości,ale muszą być wyremontowane.

       5 1 Odpowiedz
      • 8 sie 2020

       Przepraszam jeżeli poczułeś się dotknięty, ale najgłośniej o łapaniu złodzieja krzyczą właśnie złodzieje, a 447? sr..ie w banie, woda na młyn dla różnej maści dewiantów typu „głosujcie na mnie bo przyjdą żydki i wam wszystko wezmą a tylko ja was obronię” 447 w 2017 roku uchwalili i co? dalej jesteśmy Polską a nie Izraelem, no chyba, że PiS coś szykuje i po to ściągają wojska okupacyjne z usa

       1 Odpowiedz
  • 14 sie 2020

   Apage Aleburzo. Wstyd ,totalny przynosisz ziemi, z której się wywodzisz. Antysemisyzm jest pase.

   2 Odpowiedz
 • 5 sie 2020

  Trzy stówki z moich podatków na remont drewnianej stodoły? Ktoś tutaj dobrze się czuje, te deski, kantówki, łaty będą złocone? Tak się szasta kasą co, bo można.

  13 9 Odpowiedz
  • 5 sie 2020

   oni to odwala fakturowo za trzy stofki reszta zasili bidne portfele CREATIVE people ju now men easy cash easy go ^^

   5 1 Odpowiedz
   • 16 sie 2020

    Chłopie, co Ty zażywasz ? Gdybym była księdzem zadbałaby o to, aby ktoś taki jak ty nie podawał się za księdza Romana. No cóż, trzeba znosić takie coś.

    1 Odpowiedz
  • 5 sie 2020

   A któryś milion za bruk wokół kościoła w Myślenicach to co?

   11 14 Odpowiedz
 • 6 sie 2020

  Sąsiad mi tu podpowiada, że zrobiłby tam magazyn saletry.
  A ja mu na to, że źle życzy Wiśniowej.

  10 6 Odpowiedz
  • 6 sie 2020

   Sąsiad i ty macie ten sam poziom. Niski i denny.
   Natrząsanie się z cudzej tragedii, świadczy o Twojej niskiej kulturze.

   13 8 Odpowiedz
   • 6 sie 2020

    Nie gadaj tyle tylko dorzuć się do pomocy dla Bejrutu, na pomoc poszkodowanym.
    W ten sposób wykażesz się wysokim i wierzchnim poziomem.

    12 5 Odpowiedz
 • 6 sie 2020

  Tak czy tak w Wiśniowej znalazłyby sie inne zabytki zacniejsze wymagajace pomocy. I napewno nie tak kontrowersyjne.

  5 11 Odpowiedz
 • 6 sie 2020

  Muzeum AK w budynku poświęconym po żydowsku I zbudowanym wedle rytualnych przepisów ????!!Toż to niezgodne z żydowskim prawem,tak jak ekshumacja w Jedwabnym Po remoncie za grubą kase zaraz się zacznie..lament,a. I własćiciele się tyź cudownie odnajdą.

  12 3 Odpowiedz
 • 6 sie 2020

  Była taka piosenka co ktoś tam śpiewał PO CO PO CO PO CO?
  Wywalić postawić tablice i git !

  2 4 Odpowiedz
 • 6 sie 2020

  Wierzcie mi na słowo nie jestem antysemitą, ale te minus to chyba z Izraela dostaje. Podtrzymuje to co napisałem, trzy stówki to rozrzutność i już na starcie niegospodarność .
  Namioty grzybobójcze czy coś, nowe deski bym przykręcił na wkręty z nierdzewki pociągnął wszystko vidaronem i była by bożnica jak się patrzy. Nawet za 50 lat wycieczki z Izraela miały by co zwiedzać.

  4 8 Odpowiedz
  • 7 sie 2020

   Brak mi słów... Gmina jakby parę lat temu nie zrobiła przekrętu na pieniądzach otrzymanych przez Gminę Żydowską na remont to by nie było problemu.

   4 1 Odpowiedz
 • 7 sie 2020

  Nie wiem, ale gdyby taki fakt miał miejsce, to zapewne G. Żydowska nie puściła by tego płazem i sprawa była by roztrząsana na forach międzynarodowych. Podejrzewam że Polska za karę została by obłożona embargami, sankcjami i być może wizami do usa.

  5 3 Odpowiedz
  • 9 sie 2020

   Burzysz się na co idą twoje podatki? m. in. na park Rydzyka, to Ci nie przeszkadza?

   4 Odpowiedz
   • 10 sie 2020

    Oczywiście że się burze. Mnie i nie tylko mnie, łupią na każdym kroku i lekką ręką wydają na szopę w imię poprawności politycznej.
    O Rydzyku nawet nie chce mi się pisać, to symbol zmaterializowanego szatana w sutannie.

    4 Odpowiedz
    • 14 sie 2020

     A wiesz o tym , że Twoi i moi posłowie, podnoszą sobie wynagrodzenia o 40% ? Prezydentowi też. Cały sejm jest ZA. Jednocześnie dziś o godz. 10.00 ogłoszono, że PKB idzie 8, 2 % w dół. Brawo PIS ! Brawo Sejm, Senat pewnie też !

     2 Odpowiedz
     • 14 sie 2020

      I jeszcze jedno, to do nauczycielek o nauczycieli. Dostaniecie,albo i nie dostaniecie Panie i Panowie bodajże 160 zł brutto podwyżki od września br. A Pani Dudowa dostanie 18.tys. miesięcznie. Bo nasze prawo zabrania Jej pracy. Nauczycielce niemieckiego.Ale Pałac Prezydencki mogłaby posprzątać. Choćby z nudów.

      3 Odpowiedz
 • 16 sie 2020

  A co ze szkołą w Krzyszkowicach ? Też jest zabytkiem.Janczykowski tako orzekł w przeszłości. Wiedzę ma na ten temat Pani Kasia Hołuj z Dziennika Polskiego.

  4 Odpowiedz
 • 16 sie 2020

  Obserwatorze, nie wiem czy Państwo Nauczyiele to zauważą.Nie sądź, że są aż tak rozgarnięci...

  1 Odpowiedz
 • 17 sie 2020

  Dlaczego nie ma kasy na odnowienie stare szkoły w Krzyszkwicach ?

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej