Powiat myślenicki

Wojewoda Łukasz Kmita: Małopolska jest przygotowana do działań związanych z wystąpieniem zdarzenia radiacyjnego

Wojewoda Łukasz Kmita: Małopolska jest przygotowana do działań związanych z wystąpieniem zdarzenia radiacyjnego

Wojewoda przedstawił założenia systemu dystrybucji jodku potasu w Małopolsce. Zapewnia, że Małopolska jest przygotowana do działań związanych z wystąpieniem zdarzenia radiacyjnego, a magazyny pełne

 

Tabletki jodku potasu zostały przetransportowane z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Takimi głównymi punktami w Małopolsce były magazyny Komedy Wojewódzkiej PSP w Krakowie (Wojewódzki Ośrodek Szkolenia PSP w Krakowie) oraz Komendy Powiatowej PSP w Dąbrowie Tarnowskiej. Do pierwszego z punktów trafiło 3 442 000 sztuk tabletek, zaś do drugiego – 1 811 480, czyli łącznie 5 253 480 sztuk.

Następnie tabletki zostały rozdzielone ilościowo na poszczególne powiaty i rozwiezione transportem PSP do Komend Powiatowych i Miejskich PSP, a stamtąd rozdzielone na poszczególne gminy. Aktualnie dobiega końca etap rozwożenia tabletek do magazynów gminnych.

- Niezależnie od wskazanej liczby tabletek zabezpieczane są rezerwy. Wystąpiliśmy do RARS o dodatkowe 500 tysięcy sztuk. Przypominam, że tabletki będą dystrybuowane bezpośrednio do mieszkańców tylko w razie realnego zagrożenia. Odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował i zgłosi się do danego punktu na terenie swojej gminy – zapewnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita (PiS).

Gdzie będzie wydawany jodek potasu?

Tabletki jodku potasu są i będą przechowywane w magazynach należących do wójta, burmistrza, prezydenta miasta. Gminy organizują na swoim terenie Punkty Wydawania Tabletek Jodku Potasu. Mogą to być przychodnie, szpitale, szkoły, bursy, internaty i inne lokalizacje wskazane przez gminy.

Służby są w gotowości do natychmiastowego uruchomienia tego procesu. Na tę chwilę nie ma zagrożenia, obywatele mogą się czuć bezpiecznie
- wojewoda Łukasz Kmita (PiS).

W spotkaniu z mediami uczestniczyła też dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek – małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii.

Łukasz Kmita (PiS), wojewoda małopolski: Jesteśmy przygotowani na różne warianty wydarzeń. Przypominam, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów. Jeszcze raz podkreślam, że obecnie nie ma powodów, aby rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom.

Służby są w gotowości do natychmiastowego uruchomienia tego procesu. Na tę chwilę nie ma zagrożenia, obywatele mogą się czuć bezpiecznie.

Sytuacja radiacyjna jest cały czas monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki i Centrale Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeśli pojawi się rzeczywiste zagrożenie, jest oczywiste, że będzie się liczył czas. Osoby zgłaszające się do Punktów Wydawania Tabletek Jodku Potasu w gminach nie będą musiały legitymować się dowodem osobistym czy innym dokumentem. Każdy otrzyma taką liczbę tabletek, jak wskaże – dla siebie i dla swoich bliskich, z zaznaczeniem, ze dawkowanie musi się odbywać zgodnie z zaleceniami, inaczej może komuś zaszkodzić. 

dr hab. n. med. Elwira Przybylik-Mazurek, małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie endokrynologii: Zastosowanie jodku potasu w dawce blokującej funkcję tarczycy jest standardowym działaniem prewencyjnym, przygotowanym i zatwierdzonym przez WHO oraz Międzynarodową Agencję Atomistyczną na wypadek incydentu nuklearnego. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie mogą wynikać z nieuzasadnionego i niekontrolowanego stosowania tego preparatu.

Nie można przyjmować jodku potasu na własną rękę i „ na zapas”, a w wątpliwych przypadkach należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Dlatego nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania jodku potasu, nie zawsze można go stosować.

Przede wszystkim nie można go stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek składnik preparatu, także w przypadku, gdy występuje nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy; co może zaburzać diagnostykę i leczenie - mówi

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki.

Tutaj też można zapoznać się z systemem monitorowania sytuacji radiacyjnej i bieżącymi działaniami podejmowanymi przez PAA.

Komentarze (9)

 • 5 paź 2022

  Czego nie udało się załatwić szczepionkami, dokończyć trzeba tabletkami. Po dwóch latach gnębienia ludzi mam zerowe zaufanie do tej bandy sterowanej z usraela.

  21 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 paź 2022

  A kiedy dowiemy się, które fermy drobiu używały skażonych pasz? Kiedy zostaną wycofane ze sklepów produkty wyprodukowane z użyciem skażonego mięsa? Zagrożenie radiacyjne zagrożeniem radiacyjnym, fajnie że mamy jakiś plan, ale ono jeszcze nie nastąpiło, być może nie nastąpi wcale, a my wałkujemy temat tabletek od tygodnia, podczas gdy o rakotwórczych pestycydach w mięsie i produktach pochodnych cisza. Czy my to jedliśmy? Czy nadal jemy? Chciałabym wiedzieć.

  15 1 Odpowiedz
 • Jacek Jaworek 7 paź 2022

  Jesteście Przygotowani??? Nadal nie Wiecie co Zatruło Odrę...a Tutaj Takie Deklaracje....... Banda,Banda,Banda!!!

  13 Odpowiedz
 • 5 paź 2022

  Bzdura na kołach i absurd , będzie tak samo jak z weglem ... nieudolność pis - bandy - dno !!!

  13 Odpowiedz
 • 5 paź 2022

  Mówią, że nic nam nie grozi. Budujcie ludzie schrony jak najszybciej.

  11 1 Odpowiedz

Zobacz więcej